Wyrok KIO KIO 100/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 100/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zasada przejrzystości, zasada równego traktowania wykonawców, zmiana treści oferty, termin na wniesienie odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 16, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 240 ust. 1, art. 240 ust. 2, art. 241 ust. 1, art. 520, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Zamawiający – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostarczenie systemu klasy ERP obsługującego procesy kadrowo-płacowe i finansowo-księgowe dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości”, numer referencyjny: p/217/DFK/2025....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 100/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 26 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

 Przewodnicząca:  Emilia Garbala

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 26 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 stycznia 2026 r. przez wykonawcę Axians IT Services Poland sp. z o.o., ul. Postępu 21 D, 02-676 Warszawa,

w postępowaniu prowadzonym przez: Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa,

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Axians IT Services Poland sp. z o.o., ul. Postępu 21 D, 02-676 Warszawa, kwoty 13 500,00 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), tytułem 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

  Przewodnicząca: ……….……..………

Sygn. akt: KIO 100/26

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostarczenie systemu klasy ERP obsługującego procesy kadrowo-płacowe i finansowo-księgowe dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości”, numer referencyjny: p/217/DFK/2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 29.12.2025 r., nr 250/2025 865593 -2025.

W dniu 08.01.2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Axians IT Services Poland sp. z o.o., ul. Postępu 21 D, 02-676 Warszawa (dalej: „Odwołujący”), w którym Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

a)art. 99 ust. 1, 2 i 4 w zw. z art. 16 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024r. poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nieprzejrzysty, niejednoznaczny, niewyczerpujący oraz utrudniający uczciwą konkurencję, nieproporcjonalny i nieuwzględniający wszystkich okoliczności mających wpływ na sporządzenie oferty, poprzez wprowadzenie wymagań:

1)w pkt 2.3 OPZ, iż dostarczone licencje powinny mieć charakter licencji pływających. Dopuszcza się również licencje/ dostępy imienne pod warunkiem, że są nielimitowane lub zostaną dostarczone w ilości ogólnej liczby pracowników zatrudnionych w PARP,

2)w pkt 2.3 OPZ, iż Zamawiający oczekuje dostarczenia licencji/ dostępów wieczystych;

3)w pkt 2.4 OPZ, iż Dostarczone licencje/ dostępy powinny uprawniać Zamawiającego do uruchomienia Systemu FKiKP we własnej infrastrukturze co najmniej w zakresie niezbędnym do odczytu zgromadzonych w Systemie danych w oparciu o dostarczane kopie zapasowe,

4)w pkt 2.4 OPZ, iż Wykonawca jest zobowiązany do bieżącego aktualizowania i utrzymywania w repozytorium elektronicznym, aktualnych paczek instalacyjnych: kompletnych plików instalacyjnych (binariów) wersji produkcyjnej Systemu, z którego aktualnie korzysta Zamawiający. Wraz z paczkami Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć skrypty instalacyjne w pełni automatyzujące proces instalacji Systemu (np. plik instalator System, skrypty Ansible),

co w konsekwencji oznacza uniemożliwienie wykonawcom złożenia oferty na oczekiwanie przez Zamawiającego rozwiązania Software as a Service (SaaS), a co najmniej prawidłowej kalkulacji ceny oferty i przygotowania treści oferty oraz wprost naruszenie zasady przejrzystości i proporcjonalności określonej przepisami ustawy Pzp, a także może prowadzić do tego, że złożone oferty będą nieporównywalne;

b)art. 99 ust. 1, 2 i 4 w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 353¹ kc w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp poprzez wadliwe (w sposób nieprzejrzysty, niejednoznaczny, niewyczerpujący, oraz utrudniający uczciwą konkurencję, nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i nieuwzględniający wszystkich okoliczności mających wpływ na sporządzenie oferty) sformułowanie wymagań w Załączniku nr 3 do SWZ (Umowa), tj.

1)§ 1 ust. 3: ,,Dostęp do Systemu będzie realizowany w modelu „licencji Pływających”);

2)§ 8 ust. 2 i 3: Dostarczone licencje powinny uprawniać Zamawiającego do uruchomienia Systemu we własnej infrastrukturze w zakresie niezbędnym do odczytu zgromadzanych w Systemie danych. Dotyczy to sytuacji, gdy Wykonawca zaprzestanie świadczyć usługi udostępniania Systemu, serwisu gwarancyjnego lub wystąpienia innej okoliczności generującej trudności dla Zamawiającego w dalszym korzystaniu z Systemu w modelu SaaS. Licencja na System obejmuje prawo Zamawiającego do sporządzenia kopii zapasowych Systemu,

3)§ 8 ust. 7 pkt 4: „każda licencja udzielona na podstawie niniejszej Umowy zostaje udzielona na czas nieoznaczony”,

c)art. 112 ust. 1 w zw. z art. 112 ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 16 pkt 3 ustawy Pzp poprzez określenie warunków udziału w postępowaniu w pkt IX ust. 2 SWZ dotyczących zdolności technicznej i zawodowej w zakresie doświadczenia wykonawcy w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia;

d)art. 239 ust. 1 i 2 w zw. z art. 240 ust. 1 i 2 w zw. z art. 241 ust. 1 w zw. z art. 16 ustawy Pzp poprzez sformułowanie kryteriów oceny ofert w pkt XVII SWZ w sposób niejednoznaczny i niezrozumiały, poprzez:

1)ustanowienie kryteriów oceny ofert w sposób niejednoznaczny i niezrozumiały, polegający na sztucznym i nieuzasadnionym rynkowo wyodrębnieniu trzech niezależnych podkryteriów cenowych: „Cena (CI) infrastruktura wykonawcy”, „Cena (CL) licencje + opcja” oraz „Cena (CA) Asysta techniczna”, co uniemożliwia dokonanie obiektywnego porównania ofert, narusza zasadę równego traktowania oraz uniemożliwia wybór oferty przedstawiającej najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny;

2)ustalenie wagi kryterium jakościowego „Analiza ryzyk (A)” na rażąco niskim poziomie (10 pkt), co przy znacznym stopniu skomplikowania przedmiotu zamówienia (system ERP w modelu SaaS) czyni to kryterium iluzorycznym, marginalizuje znaczenie bezpieczeństwa wdrożenia i uniemożliwia wybór oferty przedstawiającej najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny.

W związku z tym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu dokonania modyfikacji SWZ w sposób opisany w odwołaniu.

W dniu 20.02.2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której poinformował o odpowiedziach dotyczących SWZ udzielonych w dniu 30.01.2026 r. i 13.02.2026 r. oraz wniósł o oddalenie odwołania.

W dniu 26.02.2026 r. Odwołujący poinformował, że cofa odwołanie.

Zgodnie z art. 520 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.

Zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437): najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości,

Izba umorzyła zatem postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy Pzp i nakazała zwrócić Odwołującemu 90% kwoty uiszczonego wpisu od odwołania.

 Przewodnicząca: ……..…....……………