Wyrok KIO KIO 1001/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1001/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 2 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu z siedzibą w Bytom w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odrzucenie oferty, postępowanie odwoławcze, środki ochrony prawnej, unieważnienie postępowania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 255 pkt 2, art. 568 pkt 2, art. 513 pkt 1, art. 552 ust. 1, art. 557, art. 575, art. 574.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym ‎ w Dziale IX ustawy pzp, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że dnia 12 marca 2026 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1001/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 2 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Krzysztof Sroczyński  

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 2 kwietnia 2026 r. w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 4 marca 2026 r. przez Odwołującego – A.K. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą A.K. Starpol Meble

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego –Ogólnokształcącą Szkołę Baletową
im. L.R. w Bytomiu

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego –kwoty15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych), stanowiącej wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący:………………………………

Sygn. akt: KIO 1001/26

U z a s a d n i e n i e

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L.R. w Bytomiu (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm., dalej: „ustawa Pzp” lub „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Dostawa mebli - wyposażenie wnętrz internatu Szkoły Baletowej w Bytomiu; znak sprawy OSB 2/2025(dalej „Postępowanie”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
w dniu 9 października 2025 r. Dz.U. S 194/2025 pod numerem 663059-2025.

Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są dostawy jest wyższa od kwot wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 Pzp

Dnia 4 marca 2026 r. wykonawca A.K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą: A.K. Starpol Meble w Puławach (dalej: „Odwołujący”) wniosła odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w Postępowaniu polegających na:

1) odrzuceniu oferty Odwołującego, mimo iż nie podlegała ona odrzuceniu,

2) z ostrożności – zaniechaniu wezwania Odwołującego do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących przedmiotowych środków dowodowych,

3) w konsekwencji – unieważnieniu postępowania z powodu braku ofert niepodlegających odrzuceniu, mimo iż oferta Odwołującego nie powinna zostać odrzucona i powinna zostać uznana za ofertę najkorzystniejszą.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu w zakresie wyżej wskazanej czynności naruszenie
1) art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy Pzp poprzez odrzucenie oferty Odwołującego, mimo że Odwołujący zadość uczynił wszelkim wymaganiom wynikającym z ustawy Pzp oraz dokumentów zamówienia i – z ostrożności – bez uprzedniego wezwania Odwołującego do wyjaśnienia na podstawie art. 107 ust. 4 ustawy Pzp wobec wątpliwości co do oceny przedmiotowych środków dowodowych;

2) art. 255 pkt 2 ustawy Pzp poprzez unieważnienie postępowania, mimo że nie zostały spełnione przesłanki wymienione w tym przepisie – oferta Odwołującego nie podlegała odrzuceniu i winna była zostać uznana za ofertę najkorzystniejszą (jako jedyna oferta spełniająca wymagania zamawiającego).

Mając powyższe na względzieOdwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego i unieważnienia postępowania,

2) z ostrożności – wezwania Odwołującego do wyjaśnienia dotyczącego treści przedmiotowych środków dowodowych,

3) powtórzenia czynności oceny ofert z uwzględnieniem oferty Odwołującego.

W dniu 25 marca 2026 r. Odwołujący przesłał pismo procesowe, w którym wnosił o umorzenie postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp wskazując, iż Zamawiający dnia 12 marca 2026 r. poinformował wykonawców uczestniczących w postępowaniu o unieważnieniu czynności unieważnienia postępowania i przystąpieniu do ponownego badania i oceny ofert, a w dniu 16 marca 2026 r. poinformował o wyborze oferty Odwołującego jako oferty najkorzystniejszej.

W dniu 1 kwietnia 2026 r. Zamawiający przesłał do akt odwoławczych odpowiedź na odwołanie w której potwierdził okoliczności wskazywane przez Odwołującego w piśmie procesowym. Zamawiający oświadczył, że podjął następujące czynności w postępowaniu:

1) dnia 12 marca 2026 r. unieważnił czynność odrzucenia ofert i unieważnienia postępowania;

2) dnia 12 marca 2026 r. wystąpił do Odwołującego o wyrażenie zgody na wybór oferty po upływie terminu związania ofertą;

3) dnia 16 marca 2026 r., po uzyskaniu zgody Odwołującego na wybór jego oferty, dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej, tj. oferty Odwołującego jako jedynej oferty niepodlegającej odrzuceniu.

W aktach znalazło się również potwierdzenie zamieszczenia informacji o ww. czynnościach na stronie internetowej postępowania.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym
w Dziale IX ustawy pzp, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

Izba ustaliła, że dnia 12 marca 2026 r. Zamawiający dokonał czynności unieważnienia czynności odrzucenia ofert oraz unieważnienia niniejszego postępowania, dokonaną w dniu 23 lutego 2026 r. oraz zawiadomił o powtórzeniu czynności badania i oceny złożonych ofert, zmierzających do wyboru oferty najkorzystniejszej. Ponadto dnia 16 marca 2026 r. Zamawiający poinformował o wyborze jako najkorzystniejszej w postępowaniu oferty Odwołującego.

W ocenie Izby w stanie faktycznym przedmiotowej sprawy, w związku z dokonaniem
ww. czynności może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy pzp, w myśl którego Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne.

Izba zauważa, że Zamawiający po wniesieniu odwołania dokonał w ramach postępowania czynności, które objęły swoim zakresem wszystkie czynności kwestionowane w ramach wniesionego odwołania. W konsekwencji powyższego, na dzień rozpoznania odwołania na posiedzeniu niejawnym nie istniały już w postępowaniu czynności, których zakres i sposób dokonania stanowiły podstawę zarzutów zawartych we wniesionym odwołaniu. Oznacza to, że w momencie orzekania przez Izbę nie istniał substrat odwołania, będący podstawą korzystania ze środków ochrony prawnej przez Odwołującego. Ostatecznie spór w zakresie objętym treścią odwołania w niniejszej sprawie stał się bezprzedmiotowy.

Aby Izba mogła rozpoznać wniesione odwołanie – musi ono dotyczyć czynności Zamawiającego (art. 513 pkt 1 ustawy pzp). W niniejszej sprawie niewątpliwie substratem zaskarżenia była czynność Zamawiającego polegająca na dokonaniu badania i oceny oferty Odwołującego oraz rozstrzygnięcia przedmiotowego postępowania, w tym czynność jego unieważnienia.

Następnie dostrzeżenia wymaga, iż zgodnie z treścią art. 552 ust. 1 ustawy pzp Izba wydając orzeczenie bierze pod uwagę stan rzeczy ustalony na moment zamknięcia postępowania odwoławczego. Ustawodawca przewidział zatem sytuację, w której może dojść do zmian w toku postępowania o udzielenie zamówienia – co Izba zobowiązana jest uwzględnić wydając orzeczenie w sprawie w toku postępowania przed Izbą. Zauważenia również wymaga, że przepisy ustawy nie zobowiązują Zamawiającego do zawieszenia postępowania o udzielenie zamówienia, wobec wniesionego odwołania. Rolą ustalenia stanu rzeczy na moment zamknięcia postępowania odwoławczego jest uwzględnienie aktualnego stanu faktycznego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Izba jest więc w takim przypadku zobowiązania uwzględnić czynności Zamawiającego, które miały miejsce po wniesieniu odwołania, do czasu wydania orzeczenia w sprawie. Skoro Zamawiający zmodyfikował unieważnił czynności dokonane w postępowaniu w zakresie którego dotyczyła treść odwołania, tym samym czynność stanowiąca podstawę wniesienia środka ochrony prawnej przestała w tym zakresie istnieć. Zaskarżenie czynności, która już nie istnieje, nie daje podstaw Izbie do stwierdzenia naruszenia przepisów przez Zamawiającego i nie może być podstawą do wydania orzeczenia merytorycznego. Uznać w takiej sytuacji w ocenie składu orzekającego Izby należy, iż prowadzenie dalszego postępowania odwoławczego jest zbędne. Orzekanie przez Izbę wobec nowych czynności Zamawiającego nie może mieć w toku niniejszego postępowania odwoławczego miejsca, gdyż wykraczałoby poza ramy postępowania odwoławczego, które wyznacza treść wniesionego odwołania.

W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji, na podstawie przepisu art. 568 pkt 2 ustawy pzp, umarzając postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 i 575 ustawy pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości
i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437)
z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę na skutek stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie. Na podstawie art. 574 ustawy pzp Izba orzekła
o dokonaniu zwrotu Odwołującemu uiszczonego wpisu w wysokości 15 000 zł, o czym orzeczono
w pkt 2 sentencji orzeczenia.

Przewodniczący:………………………………