Wyrok KIO KIO 1021/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1021/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku z siedzibą w Gdańsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, umorzenie postępowania odwoławczego, wycofanie odwołania, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 522 ust. 3, art. 568 pkt 2, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

zaistniała podstawa do zastosowania przez analogię ‎ art. 522 ust. 3 Pzp zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym ‎ bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili ‎ do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym ‎ po stronie zamawiającego nie...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1021/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, 8 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Ernest Klauziński

Protokolant: Tomasz Skowroński

po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron oraz uczestników postępowania odwoławczego 8 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 17 marca 2025 r. przez odwołującego: Suntar sp. z o.o. z siedzibą
w Tarnowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku

przy udziale uczestników po stronie zamawiającego:

1.Cocon S.A. z siedzibą w Oleśnie,

2.IMMITIS sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego - wykonawcy Suntar sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie kwoty 15 000 zł
00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu
od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………….…….……………….…….……


Sygn. akt: KIO 1021/25

U z a s a d n i e n i e

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp) postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa sprzętu informatycznego
dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku”, nr postępowania: 6/2025/SZP, zwane dalej postępowaniem.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
z 7 marca 2025 r., numer ogłoszenia Dz.U. S: 47/2025 152085-2025.

17 marca 2025 r. wykonawca Suntar sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:

1.art. 16 pkt 1 Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 Pzp w zw. z art. 99 ust. 2 zw. z art. 99 ust. 4 Pzp w zw. z art. 99 ust. 5 przez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób ograniczający uczciwą konkurencję, niewynikający z uzasadnionych potrzeb Zamawiającego oraz nieproporcjonalny do wartości i celów jakie chciałby osiągnąć Zamawiający przy jednoczesnym naruszenia przepisów dotyczących produktów równoważnych w sytuacji gdy nie zachodzą ustawowe przesłanki do wskazanie określonych produktów konkretnego producenta.

Odwołujący w ramach podniesionego zarzutu zakwestionował wymogi Opisu przedmiotu zamówienia dotyczące:

1.czytnika kart SDXC,

2.minimalnej ilości rdzeni procesora,

3.pojemności baterii,

4.regulacja kąta pochylenia monitora.

31 marca 2025 roku Zamawiający, w odpowiedzi na odwołanie wniósł o oddalenie odwołania, ale poinformował też o zmianach wprowadzonych do SWZ i dokumentów zamówienia. Zmiany te dotyczyły punktów 2 – 4. W zakresie czytnika kart Zamawiający odmówił wprowadzenia modyfikacji opisu przedmiotu zamówienia, a w kwestii pojemności baterii Zamawiający obniżył wymagania, przy czym nie do poziomu wnioskowanego przez Odwołującego.

7 kwietnia 2025 r. przed otwarciem posiedzenia z udziałem stron Odwołujący złożył oświadczenie o wycofaniu odwołania w części:

„W imieniu wykonawcy: Suntar Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie:

a)wnoszę o umorzenie postępowania odwoławczego w zakresie zarzutów dotyczących procesora oraz regulacji kąta monitora mając na uwadze, iż doszło do zmian Opisu Przedmiotu Zamówienia i brak jest już substratu zaskarżenia w powyższym zakresie. Jednocześnie zmiany dokonane przez Zamawiającego są wystarczające względem żądań podniesionych w odwołaniu.

b)w pozostałym zakresie niepodlegającym umorzeniu cofam odwołanie z dnia 17.03.2025 r. Ewentualnie w razie braku podstaw do uwzględnienia wniosku wskazanego pod lit. a) – cofam odwołanie w całości”.

Wobec powyższego Izba uznała, że zaistniała podstawa do zastosowania przez analogię
art. 522 ust. 3 Pzp zgodnie z którym w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym
bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili
do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym
po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu
w zakresie uwzględnionych zarzutów.

W przedmiotowej sprawie Zamawiający nie złożył oświadczenia o uwzględnieniu odwołania
w części, ale zmiany wprowadzone przez niego do dokumentów zamówienia dawały podstawę do częściowego umorzenia postępowania na podstawie art. 568 pkt 2 Pzp. Niewątpliwym
jest, że wobec zmian wprowadzonych przez Zamawiającego zbędnym stało się orzekanie
o postanowieniach OPZ zmienionych zgodnie z oczekiwaniami Odwołującego. Wobec oświadczenia Odwołującego o wycofaniu odwołania w pozostałym zakresie w ocenie Izby zaistniała sytuacja analogiczna do częściowego uwzględnienia odwołania i wycofania
go w pozostałej części.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący: ………………..….…….………….…….……