Wyrok KIO KIO 1034/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1034/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 20 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Stołeczne Warszawa – Zakład Remontów i Konserwacji Dróg z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: nie wiem. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 134 ust. 1 pkt 8), art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 16 pkt 3), art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp: „ W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1034/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 20 marca 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Robert Siwik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 20 marca 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 marca 2026 r. przez wykonawcę S.J., J., D. „Czystość” Sp.J. z siedzibą w Wołominie

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:Miasto Stołeczne Warszawa – Zakład Remontów i Konserwacji Dróg z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego: wykonawcy S.J., J., D. „Czystość” Sp.J. z siedzibą w Wołominie kwotę 15 000 zł 00 gr. (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącą uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ………………………………………


Sygn. akt: 1034/26

Uzasadnienie

W dniu 6 marca 2026 r. wykonawca S.J., J., D. „Czystość” Sp.J. z siedzibą w Wołominie („Odwołujący”) wniósł na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.) – dalej także jako „Pzp” – odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Dostawę mieszanek mineralno-asfaltowych na gorąco” (numer referencyjny: DPZP/271/247/2026, dalej jako: „Postępowanie”).

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 26 lutego 2026 r., nr publikacji ogłoszenia 134743-2026.

Odwołujący wniósł odwołanie wobec: „czynności opisu w Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej „SWZ”) oraz w ogłoszeniu o zamówieniu (dalej „Ogłoszenie”) w Części II pkt 1.1) SWZ warunku dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej wykonawcy w zakresie wymaganej odległości Wytwórni (obiektu budowlanego) od granic administracyjnych m.st. Warszawy w sposób nieproporcjonalny i nadmiarowy do przedmiotu zamówienia oraz naruszający zasadę uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz transparentności z uwagi na okoliczności wskazane w uzasadnieniu odwołania”.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie „art. 134 ust. 1 pkt 8) ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp poprzez czynność opisania w Części II pkt 1.1) SWZ warunku dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej wykonawcy w zakresie wymaganej odległości Wytwórni (obiektu budowlanego) od granic administracyjnych m.st. Warszawy w sposób nieproporcjonalny i nadmiarowy do przedmiotu zamówienia oraz naruszający zasadę uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz transparentności z uwagi na okoliczności wskazane w uzasadnieniu odwołania”.

Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu „zmiany treści SWZ w sposób wskazany w uzasadnieniu odwołania”.

Do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden z wykonawców.

Pismem z dnia 19 marca 2026 r. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty wskazane w odwołaniu oraz poinformował, że w dniu 13 marca 2026 r. dokonał zmiany SWZ w sposób zgodny z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 1 ustawy Pzp: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Z kolei przepis art. 568 ustawy Pzp stanowi, że „Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: 1) cofnięcia odwołania; 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; 3) o którym mowa w art. 522”.

Mając na uwadze powyższe Izba uznała, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy. Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym i, zgodnie z przepisem art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, orzekła jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437).

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………………………