Wyrok KIO KIO 1051/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1051/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 04.04.2025
- Przewodniczący
- Marek Bienias
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Toruń
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1051/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu z siedzibą w Toruń w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, kryteria kwalifikacji, Zdolność techniczna lub zawodowa, interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 117 ust. 1, art. 58 ust. 5, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 3), art. 17 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 2, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Miejski Zarząd Dróg w Toruniu – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. Rozbudowa ul. Olsztyńskiej w Toruniu na odcinku od ul. Czekoladowej do granicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 15, oznaczenie sprawy: DZP-281.2.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 156885-2025 w dniu 11 marca 2025 r. W dniu 20 marca 2025 r . wykonawca Balzola Polska Sp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1051/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 4 kwietnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Marek Bienias
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 4 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 20 marca 2025 r. przez wykonawcę Balzola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu,
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy Strabag Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie,
przy udziale uczestników po stronie odwołującego:
1.B4 spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie,
2.REMIKOP Sp. z o. o. z siedzibą w Toruniu,
3.Zakład Drogowo Budowlany Rogowo M.W. spółka komandytowa z siedzibą w Rogowie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Balzola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie kwoty 20 000 zł 00 gr(słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), uiszczoną tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………………………
sygn. akt KIO 1051/25
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający –Miejski Zarząd Dróg w Toruniu– prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznegow trybie przetargu nieograniczonego pn. Rozbudowa ul. Olsztyńskiej w Toruniu na odcinku od ul. Czekoladowej do granicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 15, oznaczenie sprawy: DZP-281.2.2025.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 156885-2025 w dniu 11 marca 2025 r.
W dniu 20 marca 2025 r. wykonawca Balzola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiewniósł odwołanie na niezgodne z przepisami ustawy pzp czynności Zamawiającego podjęte w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Rozbudowa ul. Olsztyńskiej w Toruniu na odcinku od ul. Czekoladowej do granicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 15) wskazane szczegółowo w dalszej części odwołania.
W związku z powyższym, Odwołujący zarzucił naruszenie następujących przepisów:
1. Naruszenie art. 117 ust. 1 ustawy pzp w zw. z art. 58 ust 5, art. 16 pkt 1) i 3) ustawy pzp oraz art. 17 ust. 1 ustawy pzppoprzez określenie w pkt 5.1.9 Ogłoszenia Kryteria Kwalifikacji oraz pkt 2.4.1 SWZ Zdolność techniczna lub zawodowa, szczególnego sposobu spełniania warunków udziału w postępowaniu przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia tj. zapisanie, że w zakresie warunku wykonania w okresie ostatnich 8 lat liczonych wstecz od dnia, w którym upływa termin składania ofert w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, co najmniej:
1) dwa zadania polegające na budowie, przebudowie lub rozbudowie drogi(ulicy) o wartości robót budowlanych nie mniejszej niż 25.000.000,00 PLN brutto każde zadanie.
2) dwa zadania polegające na budowie obiektu mostowego o obciążeniu dla klasy A lub klasy I o wartości robót budowlanych nie mniejszej niż 30 000 000,00 PLN brutto każde zadanie.
w przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, co najmniej jeden z nich musi spełniać powyższy warunek w całości, co stanowi nieuzasadnione w szczególności ze względu na charakter zamówienia i nieproporcjonalne ograniczenie w sposobie wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu, a w konsekwencji prowadzi do naruszenia zasady zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, zasady proporcjonalności i udzielania zamówień w sposób zapewniający zachowanie najlepszej jakości dostaw, usług, oraz robót budowlanych, w ramach środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację zachowaniem (zasady efektywności).
Opierając się na przedstawionych zarzutach Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu dokonania następujących czynności:
- w zakresie zarzutu nr I.1 – w pkt 5.1.9 Ogłoszenia Kryteria Kwalifikacji oraz pkt 2.4.1 SWZ Zdolność techniczna lub zawodowa usuniecie zdania „W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, co najmniej jeden z nich musi spełniać powyższy warunek w całości”.
W wyniku wniesionego odwołania przez wykonawcę Balzola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie z dnia 31 marca 2025 r. (pismo z dnia 31 marca 2025 r.) uwzględnił w całości odwołanie.
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego skutecznie przystąpił wykonawcaStrabag Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawca zgłosił przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść zamawiającego.
Do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego skutecznie przystąpili wykonawcy B4 spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, REMIKOP Sp. z o. o. z siedzibą w Toruniu, Zakład Drogowo Budowlany Rogowo M.W. spółka komandytowa z siedzibą w Rogowie.
Izba stwierdziła, że ww. wykonawcy zgłosili przystąpienie do postępowania w ustawowym terminie, wykazując interes w rozstrzygnięciu odwołania na korzyść odwołującego.
W toku toczącego się postępowania odwoławczego Izba stwierdziła, że Przystępujący Strabag Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowienie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego.
W konsekwencji Izba, na podstawie art. 568 pkt 3 w zw. z art. 522 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1129 ze zm.), umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że koszty, o których mowa w § 5 pkt 2, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiającego uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu – w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Z uwagi na powyższe, Izba postanowiła jak w sentencji.
Przewodniczący: ………………………