Wyrok KIO KIO 1053/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1053/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, wykonawca, naruszenie, zwrot. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 239 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 5, art. 224 ust. 6, art. 521 ust. 1, art. 521 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

Zamawiający Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie podstawowym bez przeprowadzenia negocjacji postępowanie pn.: „Remonty chodników oraz inne prace naprawczo-remontowe na nieruchomościach niezabudowanych na terenie działania Wydziału Gospodarki Komunalnej w Departamencie Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 28 stycznia 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00076981....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1053/26

POSTANOWIENIE

      Warszawa, dnia 23 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Barbara Loba

Protokolantka: Aldona Karpińska

po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2026 r. w Warszawie na posiedzeniu jawnym z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 marca 2026 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego: G&P Team spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi, MPM Team spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi,

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi,

przy udziale wykonawcy: M.B., prowadzącego działalność gospodarczą PHU STARBOR M.B. z siedzibą w Wiśniowej Górze – uczestnika postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego: G&P Team spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi, MPM Team spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………..…….…….

Sygn. akt: KIO 1053/26

Uzasadnienie

Zamawiający Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi (dalej: zamawiający) prowadzi w trybie podstawowym bez przeprowadzenia negocjacji postępowanie pn.: „Remonty chodników oraz inne prace naprawczo-remontowe na nieruchomościach niezabudowanych na terenie działania Wydziału Gospodarki Komunalnej w Departamencie Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 28 stycznia 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00076981.

Postępowanie prowadzone jest na podstawie na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej ustawą Pzp.

W dniu 9 marca 2026 r. odwołujący - wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego: G&P Team spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Łodzi, MPM Team spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi - wniósł odwołanie wobec następujących czynności i zaniechań zamawiającego:

1. wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy M.B., prowadzącego działalność gospodarczą PHU STARBOR M.B. z siedzibą w Wiśniowej Górze –z naruszeniem art. 239 ust 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 oraz 17 ust 2 ustawy Pzp,

2. zaniechania odrzucenia oferty wykonawcy M.B., prowadzącego działalność gospodarczą PHU STARBOR M.B. z siedzibą w Wiśniowej Górze w sytuacji, gdy oferta ta zawiera rażąco niską cenę za wykonanie zamówienia a wezwany do udzielenia wyjaśnień ceny wykonawca Michał Borsuk, prowadzący działalność gospodarczą PHU STARBOR M.B. z siedzibą w Wiśniowej Górze nie wykazał i nie udowodnił
w złożonych wyjaśnieniach aby cena jaką zaoferował w postępowaniu nie była rażąco niska, co stanowi naruszenie art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp a także art. 224 ust. 5 i 6 ustawy Pzp co ma bezpośredni wpływ na wynik przedmiotowego postępowania.

W oparciu o tak postawione zarzuty odwołujący wniósł o merytoryczne rozpatrzenie oraz uwzględnienie odwołania, dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentacji postępowania - na okoliczności wskazane odwołaniem, a także o: unieważnienie zaskarżonej odwołaniem czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, powtórzenie czynności badania
i oceny ofert z uwzględnieniem zarzutów podniesionych w odwołaniu, a w konsekwencji odrzucenie oferty wykonawcy M.B., prowadzącego działalność gospodarczą PHU STARBOR M.B. z siedzibą w Wiśniowej Górze, dokonanie ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej, obciążenie zamawiającego kosztami postępowania w tym kosztami zastępstwa procesowego. Zamawiający Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi (dalej: zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usług pn: „Kompleksowa usługa utrzymania czystości w SP ZOZ MSWiA w Łodzi”.

Do postępowania odwoławczego zachowując termin ustawowy oraz wskazując interes
w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść zamawiającego, zgłosił skuteczne przystąpienie wykonawca: Michał Borsuk, prowadzący działalność gospodarczą PHU STARBOR M.B. z siedzibą w Wiśniowej Górze (dalej: przystępujący).

Zamawiający działając na podstawie art. 521 ust. 1 i 2 oraz art. 522 ust. 1 i 2 ustawy Pzp,
w odpowiedzi na odwołanie z dnia 20 kwietnia 2026 r. oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Przystępujący w trakcie posiedzenia oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego.

Stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W myśl art. 522 ust. 2 ustawy Pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Jak wynika z brzmienia art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze
w formie postanowienia w przypadku, o którym mowa w art. 522 ustawy Pzp.

Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:……………………