Wyrok KIO KIO 1069/19

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1069/19 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 czerwca 2019 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Sopot w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Zamawiający w całości uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu, zatem zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego i, zgodnie z przepisem art. 186 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, orzekła jak w sentencji. O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 186 ust. 6 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1069/19

POSTANOWIENIE
z dnia 18 czerwca 2019 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:    Anna Packo

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 18 czerwca 2019 r.,
w Warszawie, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
10 czerwca 2019 r. przez wykonawcę

WhyNotTravel Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością sp. komandytową
z siedzibą w Kielnarowej

w postępowaniu prowadzonym przez

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Sopocie

postanawia:

1.    umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.    nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku Urzędu Zamówień
Publicznych na rzecz WhyNotTravel Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sp.
komandytowej z siedzibą w Kielnarowej kwoty 7 500 złotych 00 groszy (słownie:
siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2018, poz. 1986 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie
- w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przewodniczący:    ............................

Sygn. akt: KIO 1069/19

Zamawiający - Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego na „rezerwację, sprzedaż i dostawę biletów lotniczych
krajowych i zagranicznych na zamówienie Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
w Sopocie” na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych,
w trybie przetargu nieograniczonego.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone 20 maja 2019 r. w Biuletynie Zamówień
Publicznych pod numerem 549799-N-2019. Wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty
określone na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Odwołujący - WhyNotTravel Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. komandytowa
wniósł odwołanie wobec następujących czynności Zamawiającego: wyboru oferty
najkorzystniejszej, w tym zaniechania pełnego zbadania i w konsekwencji odrzucenia oferty
wykonawcy Furnel Travel International Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, co
narusza art. 90 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych poprzez zaniechanie wezwania
wykonawcy Furnel Travel International Sp. z o.o. do udzielenia wyjaśnień, w tym złożenia
dowodów dotyczących wyliczenia ceny i kosztu oferty oraz jej istotnych części składowych.
Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu:

1.    unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,

2.    wezwania wykonawcy do udzielenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów dotyczących
wyliczenia ceny i kosztu oferty oraz jej istotnych części składowych,

3.    dokonania ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej.

Zgodnie z oświadczeniem Zamawiającego informację o wniesieniu odwołania oraz kopię
odwołania przekazał on wykonawcom (wykonawcy Furnel Travel International Sp. z o.o.)

11 czerwca 2019 r.

Do dnia wydania postanowienia nie zgłoszono przystąpień do postępowania odwoławczego.

W odpowiedzi na odwołanie z 14 czerwca 2019 r. (wpływ do Izby 17 czerwca 2019 r.)
Zamawiający oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty podniesione w odwołaniu.

Zgodnie z art. 186 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku uwzględnienia
przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć
postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników
postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod
warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub
unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem
zawartym w odwołaniu.

Izba uznała, że Zamawiający w całości uwzględnił zarzuty przedstawione w odwołaniu,
zatem zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania odwoławczego
i, zgodnie z przepisem art. 186 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, orzekła jak
w sentencji.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 186 ust. 6 pkt 1
ustawy Prawo zamówień publicznych oraz § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Prezesa
Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od
odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania
(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 972).

Przewodniczący:    ............................

3