Wyrok KIO KIO 1071/22
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1071/22
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 04.05.2022
- Przewodniczący
- Marzena Ordysińska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Nysa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1071/22 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 maja 2022 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Nyska Energetyka Cieplna - Nysa Sp. z o.o. z siedzibą w Nysa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępo...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1071/22
POSTANOWIENIE
z dnia 4 maja 2022 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Marzena Teresa Ordysińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 4 maja 2022 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
19 kwietnia 2022 r. przez wykonawcę EKOINDUSTRY spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością w Katowicach w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego
Nyską Energetykę Cieplną - Nysa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Nysie
przy udziale wykonawcy ERBUD Industry spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
odwołującego
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień
Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 20 000,00 zł
(słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy EKOINDUSTRY
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Katowicach, stanowiącej wpis od odwołania.
Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień
publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14
dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: .........................
Sygn. akt: KIO 1071/22
Nyska Energetyka Cieplna - Nysa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Nysie
(dalej: Zamawiający), prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie
przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021
r. poz. 1129 ze zm.; dalej: PZP albo ustawa Pzp), którego przedmiotem jest „Budowa
kotłowni z kotłem parowym opalanym paliwem alternatywnym dla Nyskiej Energetyki
Cieplnej - Nysa Sp. z o.o.”, numer referencyjny: 1/ZP/2022.
Wobec czynności i zaniechań zamawiającego wykonawca EKOINDUSTRY spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością w Katowicach (dalej: Odwołujący), wniósł w dniu
19 kwietnia 2022 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, zarzucając
Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 99 ust. 5 i 6 PZP poprzez zaniechanie wskazania możliwości zastosowania
rozwiązań równoważnych oraz zaniechanie wskazania kryteriów które będą stosowane w
celu oceny równoważności,
2. art. 112 ust. 1 PZP w zw. z art. 116 PZP oraz art. 16 PZP poprzez określenie
warunków udziału w postępowaniu w zakresie kwalifikacji personelu w sposób nadmierny
i nieuzasadniony,
3. art. 431 PZP w zw. z art. 3531 k.c. oraz art. 433 pkt 1 PZP poprzez wprowadzenie do
projektu umowy zapisów skrajnie niekorzystnych i nakładających na Wykonawcę
odpowiedzialność za opóźnienie,
4. art. 131 ust. 1 i 2 PZP poprzez określenie terminu składania ofert jako minimalny
dopuszczalny przepisami prawa w sytuacji znacznej złożoności i specyfiki przedmiotu
zamówienia oraz uwzględnienia wizji lokalnej. W konsekwencji podniesionych zarzutów,
W konsekwencji Odwołujący wnosił o nakazanie Zamawiającemu dokonania niżej
wymienionych zmian w zakresie warunków udziału w postępowaniu:
1. Wprowadzenie kryteriów równoważności (w tym z uwzględnieniem możliwości
odchylenia od podanych parametrów) dla wszystkich urządzeń wskazanych w opisie
przedmiotu zamówienia i załącznikach - projektach, ze szczególnym uwzględnieniem
projektów wykonawczych.
2. Zmianę warunku udziału w postępowaniu (SWZ, dział „WARUNKI UDZIAŁU
W POSTĘPOWANIU” pkt 2. 4) b), ppkt:
B1) - poprzez zastąpienie zapisu: „posiada doświadczenie zawodowe na stanowisku
Kierownika/Dyrektora kontraktu/Przedstawiciela Wykonawcy w zarządzaniu co najmniej
jednym zadaniem w zakresie którego wchodziła budowa instalacji do termicznego
przekształcenia odpadów.” zapisem „posiada doświadczenie zawodowe na stanowisku
Kierownika/Dyrektora kontraktu/Przedstawiciela Wykonawcy w zarządzaniu co najmniej
jednym zadaniem w zakresie budownictwa przemysłowego o wartości nie mniejszej niż
30.000.000 PLN brutto.”
B2) - poprzez zastąpienie zapisu: „posiada doświadczenie zawodowe polegające na
pełnieniu funkcji Kierownika budowy przy realizacji co najmniej 1 zadania obejmującego
budowę instalacji do termicznego przekształcenia odpadów w technologii rusztowej z
odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej o wydajności nie mniejszej niż 15 000 Mg
odpadów na rok.” zapisem „posiada doświadczenie zawodowe polegające na pełnieniu
funkcji Kierownika budowy przy realizacji co najmniej 1 zadania w zakresie budownictwa
przemysłowego o wartości nie mniejszej niż 30.000.000 PLN brutto obejmującego
budowę instalacji technologicznej.”
B4) - poprzez zastąpienie zapisu: „posiada doświadczenie zawodowe polegające na
pełnieniu funkcji Kierownika robót instalacyjnych sanitarnych lub Kierownika budowy
przy realizacji co najmniej 1 zadania obejmującego budowę instalacji do termicznego
przekształcenia odpadów.” zapisem „posiada doświadczenie zawodowe polegające na
pełnieniu funkcji Kierownika robót instalacyjnych sanitarnych lub Kierownika budowy
przy realizacji co najmniej 1 zadania obejmującego budowę instalacji w branży
energetycznej - tj. przy budowie, przebudowie rozbudowie
elektrowni/elektrociepłowni/ciepłowni lub innego obiektu tego typu.”
B6) - poprzez zastąpienie zapisu: „posiada doświadczenie zawodowe przy realizacji co
najmniej 1 zadania obejmującego budowę instalacji do termicznego przekształcenia
odpadów” zapisem „posiada doświadczenie zawodowe przy realizacji co najmniej
1 zadania obejmującego budowę instalacji kogeneracji z odzyskiem energii elektrycznej
i cieplnej”.
3. Usunięcie z projektu umowy zapisu zezwalającego Zamawiającemu na odstąpienie od
umowy w przypadku:
a) przerwy trwającej dłużej niż 10 dni (§ 18 ust. 1 pkt 1),
b) opóźnienia w realizacji inwestycji w stosunku do terminu o którym mowa w § 4 ust. 1
Umowy przekraczającego 10 dni (§ 18 ust. 1 pkt 6)
4. Określenie terminu składania ofert jako termin nie krótszy niż przypadający na 30 dni od
daty ogłoszenia orzeczenia w sprawie niniejszej.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia
do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Termin rozprawy wyznaczono na dzień 16 maja 2022 r.
W dniu 29 kwietnia 2022 r., przed otwarciem rozprawy, Zamawiający uwzględnił
zarzuty przedstawione w odwołaniu w części, tj. w odniesieniu do:
1) naruszenia art. 99 ust. 5 i 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wskazania możliwości
zastosowania rozwiązań równoważnych oraz zaniechanie wskazania kryteriów, które będą
stosowane w celu oceny równoważności,
2) naruszenia art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 116 ustawy Pzp oraz art. 16
ustawy Pzp poprzez określenie w SWZ w rozdziale V. Warunki udziału w postępowaniu i
podstawy wykluczenia ust. 2. pkt 4) lit. b) ppkt B1), warunków udziału w postępowaniu w
zakresie doświadczenia zawodowego osoby proponowanej do pełnienia funkcji; Kierownika /
Dyrektora kontraktu / Przedstawiciela Wykonawcy w sposób nadmierny i nieuzasadniony,
3) naruszenia art. 431 ustawy Pzp w związku z art. 3531 Kc oraz art. 433 pkt 1 ustawy Pzp
poprzez wprowadzenie do projektu umowy w § 18 ust. 1 pkt 1) i pkt 6) zapisów skrajnie
niekorzystnych i nakładających na Wykonawcę odpowiedzialność za opóźnienie,
4) naruszenia art. 131 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez określenie terminu składania ofert jako
minimalny dopuszczalny przepisami prawa w sytuacji znacznej złożoności i specyfiki
przedmiotu zamówienia oraz uwzględnienia wizji lokalnej.
Równocześnie Zamawiający wskazał, że nie uwzględnia zarzutu naruszenia art. 112
ust. 1 ustawy Pzp w związku z art. 116 ustawy Pzp oraz art. 16 ustawy Pzp poprzez
określenie w SWZ w rozdziale V. Warunki udziału w postępowaniu i podstawy wykluczenia
ust. 2. pkt 4) lit. b) ppkt B2), B4), B6) warunków udziału w postępowaniu w zakresie
doświadczenia zawodowego osób proponowanych do pełnienia funkcji Kierownika budowy,
Kierownika robót instalacyjnych sanitarnych, Specjalisty ds. AKPIA w sposób nadmierny i
nieuzasadniony.
W dniu 4 maja 2022 r. Odwołujący oświadczył, że wobec uwzględnienia przez
Zamawiającego „większości zarzutów odwołania - cofa pozostałe zarzuty”.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że
postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 522 ust. 3 ustawy Pzp.
Zgodnie z przywoływanym przepisem, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego
części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych zarzutów przez
odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym
bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do
postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po
stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który
przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części
zarzutów.
Stosownie do art. 568 pkt 3 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze,
w formie postanowienia, w przypadku, o którym mowa w art. 522.
W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 522 ust. 1 i art. 568 pkt 3
ustawy Pzp, postanowiła jak sentencji.
Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego oraz
nakazała zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, stosownie do
przepisu § 9 ust. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia
2020 r. w sprawie szczegółowych kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz
wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący: .........................
5