Wyrok KIO KIO 1092/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1092/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 1 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Centrum e – Zdrowia z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, zamówienie publiczne, wykonawcy wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, umorzenie postępowania odwoławczego, oferta najkorzystniejsza. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 239 ust. 1, art. 253 ust. 1, art. 204 ust. 1, art. 223 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 3, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 16, art. 575, art. 568 pkt 2, art. 557.

Istota sprawy

Do przedmiotowego postępowania przystąpienie po stronie Zamawiającego skutecznie zgłosił wykonawca Alteris. Zamawiający jest uprawniony autokontroli swoich działań w postępowaniu i ma w tym zakresie swobodę ograniczoną jedynie przepisami prawa. Może to czynić z własnej inicjatywy, ale również na skutek przeanalizowania przedstawionych przez Wykonawcę zarzutów....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1092/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 01 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodnicząca: Natalia Kurek

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 01 kwietnia 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 09 marca 2026 r. przez Odwołującego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: (1) Transition Technologies PSC Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi (2) Pixel Technology Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – Skarb Państwa – Centrum e – Zdrowia

przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego – Aleteris Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: (1) Transition Technologies PSC Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi (2) Pixel Technology Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

   Przewodnicząca:  …….……………………………………..

Sygn. akt: KIO 1092/26

UZASADNIENIE

Skarb Państwa – Centrum e – Zdrowia (dalej jako Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, dalej jako PZP, ustawa, ustawa Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę, wdrożenie oraz utrzymanie komponentów oprogramowania dla Platformy Usług Inteligentnych (PUI), obejmująca System integracyjno – orkiestracyjny w ramach projektu „e – Zdrowie KPO”, znak sprawy ZPRZ.270.241.2025 (dalej jako Postępowanie, postępowanie).

Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów PZP. Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 04 listopada 2025 r., pod numerem 728685 – 2025.

W dniu 09 marca 2026 r. wykonawcy wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: (1) Transition Technologies PSC Spółka Akcyjna z siedzibą w Łodzi (2) Pixel Technology Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi (dalej łącznie jako Odwołujący), wnieśli odwołanie wobec niezgodnych z przepisami ustawy czynności oraz zaniechań Zamawiającego w postępowaniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Alteris S.A. z siedzibą w Katowicach (dalej także jako Alteris), która została złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie w jakim wykonawca przedłożył przedmiotowe środki dowodowe w postaci Listy obsługiwanych przez System modeli SI w obszarze radiologii oraz Listy wszystkich obsługiwanych przez System modeli SI spoza obszaru radiologii,

z ostrożności procesowej, gdyby w ocenie Izby oferta Alteris nie podlegała odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp

2)art. 239 ust. 1 w związku z art. 253 ust. 1 oraz art. 204 ust. 1 ustawy Pzp poprzez przeprowadzenie oceny oferty wykonawcy Alteris w sposób niezgodny z kryteriami oceny ofert w zakresie w jakim Zamawiający odstąpił od rzetelnego badania Listy obsługiwanych przez System modeli SI i tym samym sporządzone przez Zamawiającego uzasadnienie faktyczne wyboru oferty najkorzystniejszej jest wadliwe,

3)art. 223 ust. 1 ustawy Pzp poprzez bezzasadne wezwanie wykonawcy Alteris do złożenia wyjaśnień w sprawie przedmiotowego środka dowodowego – Listy obsługiwanych przez System modeli SI – służącemu potwierdzeniu zgodności z kryteriami określonymi w opisie kryteriów oceny ofert,

4)art. 18 ust. 1 i 3 ustawy Pzp poprzez bezzasadne ograniczenie dostępu do informacji przedstawionych przez wykonawcę Alteris w toku składania wyjaśnień w zakresie wyliczenia ceny pomimo że wykonawca nie wykazał, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,

z ostrożności procesowej, gdyby w ocenie Izby złożone przez Alteris wyjaśnienia oraz dowody zostały skutecznie zastrzeżone jako stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa

5)art. 226 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 224 ust. 6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Alteris, która zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia a złożone przez wykonawcę wyjaśnienia wraz z dowodami nie uzasadniają podanej w ofercie ceny,

6)i tym samym w zakresie wszystkich wskazanych powyżej naruszeń, naruszenie zasad zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców wyrażonych w art. 16 ustawy Pzp.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie przez Izbę Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej,

2)odrzucenia oferty Alteris,

3)ujawnienia informacji oraz dowodów przedłożonych przez Alteris niezasadnie zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa,

4)dokonania ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej, z ostrożności procesowej,

5)ponowienia oceny oferty Alteris w zakresie pozacenowych kryteriów oceny ofert.

Nadto, Odwołujący wniósł o przeprowadzenie w toku postępowania odwoławczego dowodów z dokumentów wskazanych w treści niniejszego odwołania.

Ponadto, Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego, zgodnie z treścią art. 575 ustawy Pzp.

Pismem z dnia 13 marca 2026 r. zgłoszenie przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca wykonawcy Alteris Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach.

Pismem z dnia 30 marca 2026 r. Alteris wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 562 pkt 2 PZP. Alteris w swoim piśmie wskazał, że: „W dniu 27 marca 2026 r. Zamawiający opublikował informację o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, o której to czynności poinformował w piśmie z dnia 26 lutego 2026 r. Zamawiający wskazał również, że powtórzy ocenę ofert i poinformuje pisemnie o kolejnych czynnościach podjętych w postępowaniu.W związku z powyższym Przystępujący wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego, bowiem dalsze jego prowadzenie stało się zbędne oraz bezprzedmiotowe. Izba nie będzie orzekać merytorycznie co do zarzutów sformułowany w odwołaniu z uwagi na brak substratu zaskarżenia.”. Alteris do swojego pisma załączył informację o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej (pismo Zamawiającego z dnia 27 marca 2026 r.).

Zamawiający pismem z dnia 30 marca 2026 r. złożył odpowiedź na odwołanie. Jak wynika z treści pisma Zamawiającego, „Zamawiający unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty z dnia 26 lutego 2026 r, powtórzył badanie ofert (…).”.

Odwołujący pismem z dnia 30 marca 2026 r. oświadczył, że: „W dniu 27.03.2026 r. Zamawiający poinformował wykonawców o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz o przystąpieniu do powtórzenia czynności oceny ofert, zmierzającej do ponownego wyboru. Tym samym brak jest obecnie substratu zaskarżenia.”.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Do przedmiotowego postępowania przystąpienie po stronie Zamawiającego skutecznie zgłosił wykonawca Alteris.

Zamawiający jest uprawniony autokontroli swoich działań w postępowaniu i ma w tym zakresie swobodę ograniczoną jedynie przepisami prawa. Może to czynić z własnej inicjatywy, ale również na skutek przeanalizowania przedstawionych przez Wykonawcę zarzutów. W związku z dokonaną przez Zamawiającego czynnością unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz ponownym przeprowadzeniu czynności oceny ofert, Izba stwierdziła, że w stanie faktycznym sprawy zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego.

Postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 PZP. Obecnie, w wyniku czynności Zamawiającego podjętych po wniesieniu odwołania, nie istnieje substrat zaskarżenia, niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy Zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów PZP, czy też nie.

W tym stanie rzeczy Izba, na podstawie art. 568 pkt 2 PZP, umorzyła postępowania odwoławcze stwierdzając, że dalsze postępowanie stało się z zbędne.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekała na podstawie art. 557 PZP w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437, dalej jako rozporządzenie), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania. W świetle przytoczonego przepisu rozporządzenia, w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości ze względu na stwierdzenie, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne, zgodnie z art. 568 pkt 2 PZP, koszty znosi się wzajemnie.

    Przewodnicząca:  …………….………………………..