Wyrok KIO KIO 1105/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1105/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.04.2023
- Przewodniczący
- Małgorzata Jodłowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1105/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 kwietnia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej z siedzibą w Dąbrowa Górnicza w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, zamówienie publiczne, Zarzuty, Zasada równego traktowania wykonawców, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 359 pkt 2, art. 522 ust. 1, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia przystąpień po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez o becności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy pr...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1105/23
POSTANOWIENIE
z dnia 25 kwietnia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Małgorzata Jodłowska
po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2023 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 marca 2023 r. przez wykonawcę Kancelaria Radców Prawnych „IURATOR” T. Smolczewski i Wspólnicy Spółka Jawna, ul. Tysiąclecia 101, 40-875 Katowice w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, ul. Szpitalna 13, 41 - 300 Dąbrowa Górnicza
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Kancelaria Radców Prawnych „IURATOR” T. Smolczewski i Wspólnicy Spółka Jawna kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca: ………………………
Sygn. akt KIO 1105/23
UZASADNIENIE:
Zamawiający – Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Usługa obsługi prawnej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistycznych im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej”, numer referencyjny: ZP/54/ZCO/2023.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) zwanej dalej „Pzp” lub „ustawa”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych 20 kwietnia 2023 pod numerem 2023/S 00185306.
W dniu 18 marca 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę Kancelaria Radców Prawnych „IURATOR” T. Smolczewski i Wspólnicy Spółka Jawna (dalej jako „Odwołujący”) wobec niezgodnej z przepisami ustawy czynności i zaniechań Zamawiającego.
Zakres czynności podlegających zaskarżeniu:
Niegodna z przepisami ustawy czynność Zamawiającego polegająca na wadliwym oraz naruszającym zasadę równego traktowania wykonawców i zasadę uczciwej konkurencji określeniu warunków udziału w Postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej w treści ogłoszenia o zamówieniu opublikowanego w dniu 13 kwietnia 2023 r. oraz Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej również SWZ) opublikowanej w dniu 13 kwietnia 2023 r., w zakresie szczegółowo omówionym w treści niniejszego odwołania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)naruszenie art. 112 ust. 1 ustawy p.z.p. w związku z art. 116 ust. 1 ustawy p.z.p. oraz art. 16 pkt 1 i 3 ustawy p.z.p. w związku z art.359 pkt 2 ustawy p.z.p. poprzez określenie warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, o którym mowa w Rozdziale III ust. 2 lit. d pkt d1 ppkt d1.6) SWZ, w sposób wadliwy, tj. w sposób nieproporcjonalny, z naruszeniem zasady równego traktowania wykonawców i zasady uczciwej konkurencji, albowiem warunek w postaci reprezentacji pracodawcy w 2 postępowaniach mediacyjnych w ramach sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi nie wykazuje związku z przedmiotem zamówienia na obsługę prawną Zamawiającego z wyłączeniem spraw objętych zakresem prawa pracy (Cześć 1)
2)naruszenie art. 112 ust. 1 ustawy p.z.p. w związku z art. 116 ust. 1 ustawy p.z.p. oraz art. 16 ustawy p.z.p. w związku z art.359 pkt 2 ustawy p.z.p. poprzez określenie warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, o którym mowa w Rozdziale III ust. 2 lit. d pkt d2 ppkt d2.5) SWZ, w sposób wadliwy, tj. w sposób nieproporcjonalny, z naruszeniem zasady równego traktowania wykonawców i zasady uczciwej konkurencji oraz zasady przejrzystości, albowiem warunek w postaci posiadania w swoich zasobach co najmniej jednego radcy prawnego/adwokata, który udzielał doradztwa prawnego SP ZOZ z zakresie jednej transakcji sprzedaży „know –how” odnośnie realizacji świadczeń zdrowotnych na oddziale szpitalnym o wartości transakcji min. 4 mln zł netto nie wykazuje związku z opisem przedmiotu zamówienia, a ponadto nie został sformułowany w sposób jasny, precyzyjny i jednoznaczny (Część 1).
Wobec powyższego Odwołujący wniósł o: rozpatrzenie i uwzględnienie niniejszego odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu dokonania następujących modyfikacji dokumentacji postępowania:
a)wykreślenia warunku udziału w postępowaniu określonego w Rozdziale III ust. 2 lit. d pkt d1 ppkt d1.6) SWZ - „d1.6) reprezentował pracodawcę w 2 postępowaniach mediacyjnych w ramach sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi,”, a w konsekwencji odwołań do przedmiotowego warunku w całej dokumentacji Postępowania;
b)wykreślenia warunku udziału w postępowaniu określonego w Rozdziale III ust. 2 lit. d pkt d2 ppkt d2.5) SWZ - „dysponuje osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, tj. posiada w swoich zasobach co najmniej jednego radcę prawnego / adwokata, który udzielał doradztwa prawnego SP ZOZ z zakresie jednej transakcji sprzedaży „know –how” odnośnie realizacji świadczeń zdrowotnych na oddziale szpitalnym o wartości transakcji min. 4 mln zł netto” a w konsekwencji odwołań do przedmiotowego warunku w całej dokumentacji Postępowania.
20 kwietnia 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający poinformował o uwzględnieniu odwołania w całości.
Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
Mając na uwadze powyższe, Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Izba zważyła, że wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i braku zgłoszenia przystąpień po stronie Zamawiającego, postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Przepis ten stanowi w zdaniu pierwszym, że w przypadku uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. Zgodnie z art. 522 ust. 1 in fine Pzp, w przypadku uwzględnienia przez Zamawiającego całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), z którego wynika, że jeżeli zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu przed otwarciem rozprawy, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca po stronie zamawiającego, koszty o których mowa w § 5 pkt 2 rozporządzenia znosi się wzajemnie. Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
Przewodnicząca ...…………………..