Wyrok KIO KIO 111/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 111/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 26.01.2023
- Przewodniczący
- Agata Mikołajczyk
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Bydgoszcz
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 111/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 26 stycznia 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, oferta złożona przez wykonawcę, który nie złożył dokumentów lub oświadczeń, umorzenie postępowania odwoławczego, uzasadnienie faktyczne i prawne. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 255 pkt 3, art. 568 pkt 2, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 525 ust. 1.
Istota sprawy
Działając na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego. Zgodnie ze wskazanym ze wskazanym przepisem Pzp: „ Art. 568. Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku: (…) 2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; (…)....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 111/23
POSTANOWIENIE
z dnia 26 stycznia 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodniczący: Agata Mikołajczyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 26 stycznia 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 stycznia 2022 r. przez odwołującego: WOJAM Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim (ul. Spółdzielcza 9/36, 05300 Mińsk Mazowiecki) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy (ul. Powstańców Wielkopolskich 7 85090 Bydgoszcz),
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze;
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
odwołującego: WOJAM Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim (ul. Spółdzielcza 9/36, 05300 Mińsk Mazowiecki) kwoty 15.000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcyzłotych zero groszy), wpłaconej przez wykonawcę tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.)na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
………………..…………………..
Sygn. akt: KIO 111/23
Uzasadnienie
Odwołanie zostało wniesione w dniu 13 stycznia 2023 r. przez odwołującego: WOJAM Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim(Odwołujący) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.), [ustawa Pzp lub Pzp lub Ustawa PZP] w przedmiocie zamówienia publicznego w przedmiocie zamówienia publicznego na: „Dostawę olejów, płynów eksploatacyjnych i smarów do pojazdów służbowych KWP w Bydgoszczy”. Nr ref.: SZPiFP12022. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dz. Urz. UE w dniu 17/10/ 2022 pod nr 668165-2022-PL.
Wnoszący odwołanie wykonawca podał, że (…) Firma WOJAM Sp. z o. o, nie zgadza się na wybór oferty firmy Armapol Sp. z o. o. dla zadania I i jednocześnie wnosi odwołanie od decyzji o wyborze oferty firmy Armapol Sp. Oferta finny Armapol Sp. z o. o. nie spełnia wymagań postawionych przez zamawiającego w załączniku nr1 AA — oferta dla zadania I oraz nr 3A do SWZ(w załączeniu) na kolejnych pozycjach:
W pozycji numer 26 wymagany był olej przekładniowy SOW, firma Armapol Sp. z o. o. zaoferowała olej przekładniowy 80W-90.
W pozycji numer 27 wymagany był olej przekładniowy do śrub napędowych silników zaburtowych 80%'-90, firma Armapol Sp. z o. o. zaproponowała olej przekładniowy 80W-90 który nie jest olejem przeznaczonym do silników.
W związku z powyższym wnioskujemy o odrzucenie wyboru oferty firmy Armapol Sp. z o. o. jako najkorzystniejszej, co jest związane z jej nieprawidłowym doborem produktów.”
Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie (pismo z dnia 20/01/2023) oświadczył, że: (…) uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutu braku odrzucenia oferty Wykonawcy Armapol Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni z uwagi na niezgodność produktu oferowanego w pozycji nr 26 z warunkami zamówienia określonymi w SWZ oraz w zakresie niezgodnego z ustawą Pzp wyboru oferty w/w Wykonawcy jako najkorzystniejszej. W związku z powyższym Zamawiający następujące czynności w postępowaniu w zadaniu nr 1: unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, dokonał ponownego badania i oceny ofert oraz unieważnił postępowanie na podstawie art. 255 pkt 3) ustawy PZP (w załączeniu pismo o w/w czynnościach wraz z dowodem przekazania Wykonawcom). Biorąc pod uwagę, że niniejszym Zamawiający uznaje zasadność odwołania w zakresie żądania tj. odrzucenia oferty Wykonawcy Armapol Sp. z o.o., a jednocześnie Wykonawca Armapol Sp. z o.o. nie przystąpił do postępowania odwoławczego, Zamawiający wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.”
Do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden z wykonawców. Termin na zgłoszenie przystąpienia – stosownie do postanowień art. 525 ust.1 Pzp – upływał w dniu 19 stycznia 2023 r. Według oświadczenia Zamawiającego (…)(…) kopia odwołania została przekazana pozostałym uczestnikom postępowania w dniu 16.01.2023 r. drogą elektroniczną na adresy (…).
Izba zważyła, co następuje:
Działając na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego.
Zgodnie ze wskazanym ze wskazanym przepisem Pzp:
„Art. 568. Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku:
(…)
2) stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne; (…).
W niniejszej sprawie Odwołujący zakwestionował w odwołaniu wybór jako najkorzystniejszej oferty firmy Armapol Sp. z o. o. dla zadania 1 podnosząc, że oferta tego wykonawcy nie spełnia wymagań SWZ – w zakresie pozycji 26 i 27 z załącznika nr 1 AA oraz nr 3A. Wykonawca wniósł o odrzucenie tej oferty z uwagi na nieprawidłowy dobór produktów we wskazanych dwóch pozycjach. Zamawiający z kolei podał, że uznaje zasadność odwołania w zakresie żądania odrzucenia oferty tego wykonawcy z uwagi na niezgodność produktu oferowanego z warunkami, ale tylko co do pozycji nr 26. Także podał, że unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, dokonał ponownego badania i oceny ofert. W konsekwencji unieważnił przedmiotowe postępowanie na podstawie art. 255 pkt 3) ustawy Pzp. W niniejszym postępowaniu odwoławczym przystąpienia nie zgłosił po stronie zamawiającego żaden z uczestniczących wykonawców, w szczególności zainteresowany, którego dotyczą zarzuty.
Analiza materiału wskazuje, że postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie stało się zbędne. Zamawiający bowiem unieważnił czynność wyboru oferty najkorzystniejszej i odrzucił zaskarżoną ofertę zgodnie z żądaniem. Przystąpił do ponownego badania i oceny ofert, w tym także oferty Odwołującego, co doprowadziło do unieważnienia przedmiotowego postępowania. Zatem w sensie prawnym nie istnieje już czynność, której unieważnienia w postępowaniu przed Izbą domagał się Odwołujący. Odwołujący co prawda wskazał na dwie niezgodności (także co do pozycji 27), jednakże ustalenia Zamawiającego już w zakresie pozycji 26 – w stanie faktycznym tej sprawy – prowadziły do unicestwienia i wyeliminowania z obrotu prawnego czynności, którym Odwołujący zarzucił w środku ochrony prawnej niezgodność z przepisami ustawy Pzp, a tym samym Zamawiający zrealizował dwa najdalej idące wnioski odwołania, co do unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty i odrzucenia tej oferty.Natomiast czynność unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 3) ustawy Pzp, na którą Zamawiający wskazał w piśmie 20 stycznia 2023 r. stanowi nową czynność nie objętą odwołaniem z dnia 13.01.2023 r.
Wobec powyższego Izba stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp.
Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, Krajowa Izba Odwoławcza miała na uwadze okoliczność, iż uwzględnienie odwołania miało miejsce przed otwarciem posiedzenia i rozprawy, zatem koszty te znoszą się wzajemnie stosownie do § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
………………..…………..