Wyrok KIO KIO 1119/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1119/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 27.03.2026
- Przewodniczący
- Katarzyna Paprocka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Gmina Orla
- Miejscowość
- Orla
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1119/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 marca 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Orla z siedzibą w Orla w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, oferta, ogłoszenie o zamówieniu, postępowanie odwoławcze, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 239 ust. 1, art. 224 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 223 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 520, art. 574.
Istota sprawy
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz zauważyła, że nadpłacono wpis w wymaganej kwocie 10.000 PLN (uiszczono kwotę 20.000,00 PLN na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych). Odwołujący przed terminem rozprawy, oświadczył, że cofa odwołanie. Wobec powyższego, w świetle art. 568 pkt 1) PZP, konieczne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego. Zgodnie z art....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1119/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 27 marca 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron i uczestników, w dniu 27 marca 2026 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 marca 2026 r. przez wykonawcę, W.M. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gothic Construction W.M. w Łomży
w postępowaniu prowadzonym przez Gminę Orla
przy udziale uczestnika po stronie Zamawiającego, wykonawcy Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Siemiatyczach
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy W.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gothic Construction W.M. w Łomży, kwoty 19 000 zł 00 gr (słownie: dziewiętnaście tysięcy złotych zero groszy), w tym co do kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy) jako kwoty nadpłaty ponad należny wpis od odwołania oraz co do kwoty 9 000 zł 00 gr (słownie: dziewięć tysięcy złotych zero groszy) jako kwoty stanowiącej 90% wartości kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….……
Sygn. akt: KIO 1119/26
Uzasadnienie
Zamawiający, Gmina Orla prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym na podstawie art. 275 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, pn. Rozbudowa systemu zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Orla, wewnętrzny identyfikator GK.271.2.2026. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 16 lutego 2026 r., pod nr: 2025/BZP 00113634. Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych.
W dniu 10 marca 2026 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy W.M. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gothic Construction W.M. w Łomży (dalej jako: „Gothic” lub „Odwołujący”) od czynności i zaniechań Zamawiającego w postępowaniu polegających na:
1.odrzuceniu oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”),
2.wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Siemiatyczach,
3.zaniechaniu wezwania ww. wykonawcy do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny części składowej oferty oraz zaniechaniu odrzucenia tej oferty mimo niespełnienia warunków udziału,
4.względnie: zaniechaniu wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień treści oferty odnoszących się do sposobu wypełnienia przez Odwołującego załącznika nr 1 do SWZ – Oferta, poprzez wprowadzenie podziału procentowego wynagrodzenia za realizację poszczególnych etapów zamówienia w sposób odmienny, niż wynika to treści Rozdziału XV SWZ/
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5 PZP w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 PZP poprzez błędne uznanie, że treść oferty Odwołującego jest niezgodna z warunkami zamówienia w sytuacji, gdy oferta odpowiada merytorycznym wymaganiom Zamawiającego, a uchybienie dotyczyło jedynie instrukcji technicznej z Rozdziału XV SWZ, informacji co do sposobu obliczenia ceny przedstawienia ceny jednostkowej i technicznego jej przedstawienia, co nie stanowi o niezgodności treści oświadczenia woli Odwołującego z treścią warunków zamówienia. Zamawiający bowiem ani w warunkach udziału w postępowaniu, ani w opisie przedmiotu zamówienia czy nawet kryteriach oceny ofert nie zawarł warunku wskazującego, że wartość robót związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej nie może przekroczyć 5% wartości ceny całkowitej za przedmiot zamówienia, a zrobił to jedynie w Rozdziale XV „technicznym” mówiącym o sposobie obliczenia ceny, tym samym przekroczenie 5% wartości ceny całkowitej nie może być traktowane jako warunek zamówienia,
2)art. 99 ust. 1, 2 i 4 PZP w zw. z art. 16 pkt 1-3 PZP oraz art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 8 ust. 1 PZP i art. 134 ust. 1 pkt 4 PZP poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, niewyczerpujący oraz nieproporcjonalny, bez uwzględnienia wszystkich wymogów i okoliczności mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty oraz sprzeczny z zasadami współżycia społecznego jako wprowadzający zawoalowane warunki zamówienia zawarte w rozdziale dotyczącym sposobu obliczenia ceny,
3)art. 239 ust. 1 PZP poprzez wybór oferty droższej i podlegającej odrzuceniu, zamiast oferty Odwołującego, która jest najkorzystniejsza,
4)art. 224 ust. 1 PZP poprzez zaniechanie wezwania Przystępującego do wyjaśnień rażąco niskiej ceny w zakresie dokumentacji projektowej,
5)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b i c PZP poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Przystępującego, mimo niewykazania spełnienia warunków dotyczących doświadczenia i potencjału kadrowego,
6)art. 16 pkt 1 i 3 PZP poprzez przeprowadzenie postępowania w sposób naruszający zasadę uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz zasadę proporcjonalności, polegające na wprowadzeniu ograniczenia 5% wartości dokumentacji projektowej jako skrajnie niskiego, nierynkowego i naruszającego uczciwa konkurencję prowadzącego do eliminacji najkorzystniejszej cenowo oferty z przyczyn czysto formalnych, niebędących istotnymi z punktu widzenia przedmiotu zamówienia,
7)względnie art. 223 ust. 1 PZP poprzez zaniechanie wezwania Odwołującego do złożenia wyjaśnień treści oferty odnoszących się do sposobu wypełnienia przez Odwołującego załącznika nr 1 do SWZ – Oferta, poprzez wprowadzenie podziału procentowego wynagrodzenia za realizację poszczególnych etapów zamówienia w sposób odmienny, niż wynika to treści Rozdziału XV SWZ.
Mając powyższe na uwadze, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty Odwołującego, unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej oraz powtórzenia czynności badania i oceny ofert, z uwzględnieniem oferty Odwołującego.
W odpowiedzi z dnia 17 marca 2026 r. na odwołanie, Zamawiający, Gmina Orla wniósł o oddalenie odwołania w całości, podnosząc w szczególności, że zarzuty przedstawione przez Odwołującego są bezzasadne, gdyż Zamawiający w Specyfikacji Warunków Zamówienia w rozdziale XV „Sposób obliczenia ceny oferty” wprost wskazał, że wartość robót związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej nie może przekroczyć 5% wartości ceny całkowitej za przedmiot zamówienia, zaś postanowienie tobyło jednoznaczne, niekwestionowane i znane wszystkim wykonawcom na etapie przygotowania ofert. Podniósł dalej, że zamawiający ma prawo określić w dokumentach zamówienia sposób kalkulacji ceny oferty, w tym wskazać ograniczenia dotyczące poszczególnych elementów składowych wynagrodzenia. Odnośnie do zarzutu 2 wskazał, że w istocie nie dotyczy czynności odrzucenia oferty Odwołującego, lecz odnosi się do treści Specyfikacji Warunków Zamówienia i jako taki zarzut ten jest spóźniony. W zakresie zarzutu nr 4 podniósł, że cena dokumentacji projektowej w ofercie wybranego wykonawcy została ustalona w sposób zgodny z warunkami SWZ i nie budziła wątpliwości co do możliwości realizacji całego zamówienia w pełnym zakresie określonym w SWZ. W zakresie zarzutu nr 5 dotyczącego zaniechania odrzucenia oferty Przystępującego z uwagi na niewykazanie spełnienia warunków dotyczących doświadczenia i potencjału kadrowego, Zamawiający podkreślił, że wykonawca Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Siemiatyczach przedłożył kompletne dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań określonych w Specyfikacji Warunków Zamówienia
Do postępowania odwoławczego przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Siemiatyczach, wnosząc o oddalenie odwołania w całości, jako bezpodstawnego.
Pismem wniesionym do Prezesa Izby dnia 17 marca 2026 r., Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie oraz wnosi o umorzenie postępowania i zwrot na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz zauważyła, że nadpłacono wpis w wymaganej kwocie 10.000 PLN (uiszczono kwotę 20.000,00 PLN na rachunek Urzędu Zamówień Publicznych).
Odwołujący przed terminem rozprawy, oświadczył, że cofa odwołanie. Wobec powyższego, w świetle art. 568 pkt 1) PZP, konieczne stało się umorzenie niniejszego postępowania odwoławczego.
Zgodnie z art. 520 PZP, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, zaś cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Tym samym, cofnięte odwołanie nie może być przedmiotem rozpatrzenia przez Izbę, zatem postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.
Rozstrzygnięcie o kosztach postępowania odwoławczego wydano na podstawie art. 574 PZP oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437 ze zm.), z których wynika, że jeżeli postępowanie zostało umorzone na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego – odwołującemu zwraca się 90% wpisu. Ponadto, zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia, wysokość wpisu wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia na roboty budowlane o wartościmniejszej niż progi unijne, wynosi 10 000 złotych. Z racji tego, że Odwołujący uiścił wpis w kwocie 20.000,00 zł, nadpłata podlegała zwrotowi.
Przewodnicząca:………………. ........