Wyrok KIO KIO 1121/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1121/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 3 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Czarnocin z siedzibą w Czarnocin w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, zakłócenie konkurencji, umorzenie postępowania, zamówienie publiczne, tajemnica przedsiębiorstwa. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 515 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 108 ust. 6, art. 85 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 239 ust. 1, art. 255 pkt 6, art. 568 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 522 ust. 2, art. 557.

Istota sprawy

Izba ustaliła, że w obec złożenia oświadczenia przez Zamawiającego o uwzględnieniu zarzutów w całości, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 Pzp . Zgodnie z art. 522 ust. 1 oraz 2 Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba umarza postępowanie odwoławcze, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo jeżeli uczestnik postępowania odwo...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1121/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 3 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Maria Kacprzyk

 

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 3 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 marca 2026 r. przez wykonawcę M.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą M.G. Ekodren – Naturalne Systemy Oczyszczania, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Czarnocin,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:…………………………


Sygn. akt: KIO 1121/26

Uzasadnienie

Zamawiający – Gmina Czarnocin, prowadzi w trybie podstawowym bez negocjacji postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Modernizacja sieci wodociągowej na terenie gminy Czarnocin – rozbudowa sieci wodociągowej oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”; cz. 2 Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ) na terenie Gminy Czarnocin,nr referencyjny: RK.271.2.2026, dalej zwane: „Postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia
27 stycznia 2026 r., pod numerem 2026/BZP 00072009. Wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.), dalej zwanej „Pzp”.

W dniu 10 marca 2026 r. Odwołujący – wykonawca M.G. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą M.G. Ekodren – Naturalne Systemy Oczyszczania, działając na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1 i 2, art. 515 ust. 1 Pzp, wniósł odwołanie wobec następujących czynności i zaniechań Zamawiającego:

1)zaniechania dokonania przez Zamawiającego czynności odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę P.G. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą EKOFIRMA P.G., NIP: 6612287160 (EKOFIRMA), podczas gdy oferta ta powinna zostać odrzucona jako oferta złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania ze względu na obligatoryjną przesłankę wykluczenia z postępowania w postaci zakłócenia konkurencji wynikającego z wcześniejszego zaangażowania wykonawcy i braku możliwości usunięcia zakłócenia konkurencji w inny sposób niż przez wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;

- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 2 lit a) w zw. z art. 108 ust. 6 ustawy Pzp w zw. z art. 85 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp;

2)zaniechania dokonania przez Zamawiającego czynności odrzucenia oferty złożonej przez EKOFIRMĘ, podczas gdy oferta ta powinna zostać odrzucona jako oferta złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji, o którym mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r. (tj. Dz. U. z 2026 r., poz. 85 z późn. zm. dalej „uznk”);

- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp w zw. z art. 3 ust. 1 uznk

3)zaniechania dokonania przez Zamawiającego czynności odtajnienia dokumentów wskazanych przez EKOFIRMĘ jako tajemnicę przedsiębiorstwa, podczas gdy złożone przez EKOFIRMĘ oświadczenie o zastrzeżeniu tajemnicy przedsiębiorstwa nie pozwala na uznanie, że zastrzeżone informacje spełniają przesłanki uznania ich za tajemnicę przedsiębiorstwa;

- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 18 ust.1, 2 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 uznk;

4)zaniechania dokonania przez Zamawiającego czynności odtajnienia dokumentów wskazanych przez wykonawcę Ł.F. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą FRANKOMAX Ł.F., NIP: 8321828907 (FRANKOMAX) jako tajemnicę przedsiębiorstwa, podczas gdy złożone przez FRANKOMAX oświadczenie o zastrzeżeniu tajemnicy przedsiębiorstwa nie pozwala na uznanie, że zastrzeżone informacje spełniają przesłanki uznania ich za tajemnicę przedsiębiorstwa;

- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 18 ust.1, 2 i 3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 uznk;

5)czynności Zamawiającego w postaci wyboru oferty EKOFIRMA w Postępowaniu, podczas gdy oferta ta nie może być wybrana ponieważ powinna zostać odrzucona jako złożona przez wykonawcę podlegającego wykluczeniu z postępowania lub złożona w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji;

- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 239 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp;

6)ewentualnie: zaniechania dokonania przez Zamawiającego czynności unieważnienia Postępowania (tj. cz. 2), podczas gdy Postępowanie jest obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego;

- co w efekcie stanowiło naruszenie przepisu art. 255 pkt 6 ustawy Pzp.

Podnosząc powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności wyboru oferty EKOFIRMY jako oferty najkorzystniejszej w ramach Postępowania (tj. części 2);

2)odrzucenia oferty EKOFIRMY;

3)odtajnienia dokumentów zastrzeżonych przez EKOFIRMA jako tajemnica przedsiębiorstwa;

4)odtajnienia dokumentów zastrzeżonych przez FRANKOMAX jako tajemnica przedsiębiorstwa;

5)dokonania wyboru oferty spośród złożonych w Postępowaniu (tj. części 2) niepodlegających odrzuceniu

6)ewentualnie: unieważnienie Postępowania (tj. część 2).

W ustawowym terminie do akt sprawy nie wpłynęło żadne zgłoszenie przystąpienia.

W dniu 1 kwietnia 2026 r., do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie Zamawiającego o uwzględnieniu w całości zarzutów odwołania.

Izba zważyła, co następuje.

Izba ustaliła, że wobec złożenia oświadczenia przez Zamawiającego o uwzględnieniu zarzutów w całości, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 3 Pzp. Zgodnie z art. 522 ust. 1 oraz 2 Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba umarza postępowanie odwoławcze, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Taka sytuacja zaistniała w przedmiotowym postępowaniu odwoławczym. Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, oświadczając, że uwzględnia odwołanie w całości, natomiast żaden z wykonawców nie przystąpił po jego stronie w ustawowym terminie. Powyższe wyczerpuje dyspozycję art. 568 pkt 3 Pzp i obliguje Izbę do umorzenia postępowania odwoławczego.

W tym stanie rzeczy niniejsze postanowienie jest uzasadnione.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości koszty, o których mowa w § 5 pkt 2 ww. rozporządzenia, znosi się wzajemnie, jeżeli przed otwarciem rozprawy zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca albo uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. W takim przypadku Izba ponadto orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Przewodnicząca:…………………………