Wyrok KIO KIO 1125/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1125/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Płocku z siedzibą w Płock w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta, odwołanie, zamówienie publiczne, wykonawca, Konsorcjum. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 224 ust. 6, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 5, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 128 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 557, art. 575, art. 568 pkt 3, art. 579, art. 580.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1125/23

POSTANOWIENIE

z dnia 8 maja 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:M.K.

   

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 8 maja 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
24 kwietnia 2023 r. przez wykonawcę – Agencja Ochrony Eskort Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi w postępowaniu prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Płocku

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący :………………………………

UZASADNIENIE

Zamawiający – Sąd Okręgowy w Płocku prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022r., poz. 1710 ze zm. dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Usługa ochrony osób i mienia na terenie Sądu Rejonowego w Sierpcu”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w BZP pod nr 2023/BZP 00138200/01 z dnia 16 marca 2023r.

W dniu 24 kwietnia 2023 r. wykonawca Agencja Ochrony Eskort Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1. art. 224 ust. 6 Pzp w związku z art. 226 ust. 1 pkt 8 Pzp oraz art. 224 ust. 5 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – Konsorcjum: Security Emporio Sp. z o.o. Sp. k., Emporio Sp. z o.o., Vigor Security Sp. z o.o. (dalej: „Konsorcjum” lub „Wykonawca”) w sytuacji, gdy:

a) Wykonawca złożył nierzetelne, ogólnikowe i lakoniczne wyjaśnienia co do ceny, nie przedstawił dowodów uzasadniających podniesione przez siebie twierdzenia w zakresie ceny oraz kosztu i tym samym nie wykazał, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny i kosztu w stosunku do przedmiotu zamówienia, a złożone wyjaśnienia nie uzasadniają ceny i kosztu wskazanych w ofercie,

b) Wykonawca zaniżył koszty wynagrodzeń pracowników oraz koszty roboczogodziny w wyniku bezpodstawnego (brak dowodów) wskazania, że Wykonawcy na każdego pracownika (w tym kwalifikowanego pracownika ochrony) przysługuje dofinansowanie z PFRON w kwocie 1350 zł.

c) cena oferty oraz koszty oferty były rażąco niskie w stosunku do przedmiotu zamówienia.

D )Wykonawca przy wyliczeniu ceny uwzględnił konieczność wykonania zamówienia za pomocą 8 etatów pomimo tego, że dla wykonania zamówienia potrzeba co najmniej 8,76 etatu.

2. art. 239 ust. 1 i 2 Pzp poprzez przyznanie Konsorcjum w zakresie oceny ofert 40 punktów w kryterium „doświadczenie osób skierowanych do realizacji zamówienia” w sytuacji, gdy osoby wskazane w wykazie przedstawionym przez Konsorcjum wykonują usługę na rzecz podmiotów trzecich i nie będą mogły uczestniczyć w realizacji zamówienia.

3. przepisu art. 128 ust 1 Pzp poprzez zaniechanie wezwania Konsorcjum do przedstawienia wykazu osób skierowanych do realizacji zamówienia, które faktycznie będą mogły wykonywać zamówienie.

Odwołujący w oparciu o tak skonstruowane zarzuty wniósł o:

1) Uwzględnienie odwołania w całości,

2) Nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności polegającej na wyborze oferty Konsorcjum jako oferty najkorzystniejszej.

3) Nakazanie Zamawiającemu dokonania ponownej oceny ofert, odrzucenia oferty Konsorcjum i wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

ewentualnie

4) Nakazanie Zamawiającemu przyznania Konsorcjum w zakresie oceny ofert w kryterium „doświadczenie osób skierowanych do realizacji zamówienia” 0 punktów zamiast 40 punktów i wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej.

ewentualnie

5) nakazanie wezwania Konsorcjum do przedstawienia wykazu osób skierowanych do realizacji zamówienia, które faktycznie będą mogły wykonywać zamówienie.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W dniu 28 kwietnia 2023 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

      Przewodniczący: ………………………….