Wyrok KIO KIO 1139/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1139/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 08.05.2023
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg ograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1139/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 8 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg ograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umarzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, zamówienie publiczne, tajemnica przedsiębiorstwa, zwrot wpisu. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 410 ust. 1, art. 18 ust. 1-3, art. 16 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 553 zd. 2.
Istota sprawy
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 5 maja 2023 r. o cofnięciu odwołania w całości, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1139/23
POSTANOWIENIE
z dnia 8 maja 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 8 maja 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu24 kwietnia 2023 r. przez wykonawcę: GIS Sp. z o.o.,
ul. Kościuszkowców 63, 04-545 Warszawa, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych, ul. Żwirki i Wigury 9/13, 00-909 Warszawa,
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy: GIS Sp. z o.o., ul. Kościuszkowców 63, 04-545 Warszawa kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych ((t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), na niniejsze postanowienie
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
Sygn. akt: KIO 1139/23
Uzasadnienie
Zamawiający, Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych z siedzibą
w Warszawie, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa w trybie przetargu ograniczonego na podstawie art. 410 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710, z późn. zm.) pn. „Zabezpieczenie usług serwisowych po okresie gwarancji dla Stacji Bazowej Wojskowego Systemu Łączności Satelitarnej (SB WSŁS)".
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2023/S 043-127640 w dniu 1 marca 2023 r.
W dniu 24 kwietnia 2023 r. wykonawca biorący udział w postępowaniu wniósł odwołanie wobec czynności Zamawiającego polegającej na odtajnieniu informacji złożonych przez ww. wykonawcę w toku postępowania, zastrzeżonych przez ww. wykonawcę jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisu art. 18 ust. 1-3 Pzp w zw.
z art. 16 ust. 1 Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu
nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2022 r. poz. 1233), poprzez bezzasadne odtajnienie przez Zamawiającego złożonego przez Odwołującego w odpowiedzi na wezwanie z dnia 30 marca 2023 r. „Załącznika nr 2 - Odpowiedź do pkt 2 wezwania – Tajemnica przedsiębiorstwa.pdf" (załącznik nr 2 do pisma z dnia 5 kwietnia 2023 r.), pomimo że stanowi on tajemnicę przedsiębiorstwa i został skutecznie zastrzeżony przez Odwołującego jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności odtajnienia „Załącznika nr 2 Odpowiedź do pkt 2 wezwania – Tajemnica przedsiębiorstwa.pdf" (załącznik nr 2 do pisma z dnia 5 kwietnia 2023 r.), który zawiera tajemnicę przedsiębiorstwa i został prawidłowo zastrzeżony przez Odwołującego, jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Pismem z dnia 5 maja 2023 r. Odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie, że cofa wniesione odwołanie. Powyższe pismo wpłynęło do KIO w dniu 5 maja 2023 r., tj. na co najmniej jeden dzień przed wyznaczonym terminem posiedzenia Izby z udziałem stron.
W danym stanie faktycznym Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 5 maja 2023 r. o cofnięciu odwołania w całości, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.
Przewodniczący:………………………………