Wyrok KIO KIO 115/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 115/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.02.2026
- Przewodniczący
- Ewa Sikorska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Zielona Góra
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 115/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze z siedzibą w Zielona Góra w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: sukcesja generalna, niezgodność z ustawą, odrzucenie oferty, wezwanie do wyjaśnienia treści oferty, referencje. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 7, art. 112 ust. 1, art. 112 ust. 2 pkt 4, art. 128 ust. 4, art. 128 ust. 5, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołanie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p. oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Dlatego też postanowiono jak w sentencji. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 115/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 25 lutego 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Ewa Sikorska
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 25 lutego 2026 r. w Warszawie, w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 9 stycznia 2026 r. przez wykonawcę BOGMAR BB Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa w Bielsku-Białej, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Skarb Państwa – Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze
uczestnik postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego: Arlen Spółka akcyjna w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz: wykonawcy BOGMAR BB Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa w Bielsku-Białej kwoty 13 500 zł 00 gr(słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………….…….
Sygn. akt: KIO 115/26
Uzasadnienie
Zamawiający – Skarb Państwa – Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest sukcesywne wytwarzanie i dostawy składników umundurowania funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 września 2018 r. - postępowanie II.
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej ustawą P.z.p.
W dniu 9 stycznia 2026 r. przez wykonawcę BOGMAR BB Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa w Bielsku-Białej (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie od niezgodnej z przepisami ustawy P.z.p. czynności zamawiającego, polegającej na:
1. zaniechaniu w Części III postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Sukcesywne wytwarzanie i dostawy składników umundurowania funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 września 2018 r. - postępowanie II” - Nr sprawy: 0801-ILZ.260.28.2025 (dalej: postępowanie) odrzucenia oferty wykonawcy ARLEN S.A. pomimo złożenia przez niego oferty w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji,
2. ewentualnie – zaniechaniu w Części III postępowania odrzucenia oferty wykonawcy ARLEN S.A. pomimo niespełnienia przez niego warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, tj. warunku przewidzianego w Rozdziale IX ust. 2 pkt 4 lit c SWZ,
3. ewentualnie – zaniechaniu w Części III postępowania wezwania wykonawcy ARLEN S.A. do wyjaśnienia podmiotowych środków dowodowych, potwierdzających spełnienie warunku udziału w postępowaniu, dotyczącego zdolności technicznej lub zawodowej, o której mowa w Rozdziale IX ust. 2 pkt 4 lit c SWZ, w szczególności wyjaśnienia treści wykazu dostaw, złożonego przez wykonawcę ARLEN S.A.,
4. ewentualnie – zaniechaniu w Części III postępowania zaniechaniu zwrócenia się do podmiotu, które wystawiły referencje przedstawione przez wykonawcę ARLEN S.A. o przedstawienie informacji oraz dokumentów, określających rzeczywisty przedmiot, wartość oraz termin realizacji dostaw wskazanych w treści wystawionych przez nich referencji, ponieważ treść przedmiotowych referencji budzi uzasadnione wątpliwości.
Wskazując na powyższe odwołujący zarzucił naruszenie przez zamawiającego następujących przepisów:
1. art. 226 ust. 1 pkt 7 ustawy P.z.p. poprzez zaniechanie w Części III postępowania odrzucenia oferty wykonawcy ARLEN S.A. pomimo złożenia jej w warunkach czynu nieuczciwej konkurencji,
2. art. 112 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 ustawy P.z.p., polegające na uznaniu, że w Części III postępowania wykonawca ARLEN S.A. spełnił warunek udziału w postępowaniu, dotyczący zdolności technicznej lub zawodowej, pomimo że złożone przez niego referencje nie potwierdzają realizacji co najmniej jednej dostawy koszulek typu polo, półgolfów, bądź innych koszulek wykonanych z dzianiny o zbliżonej gramaturze o wartości brutto min. 1 000 000,00 zł, co skutkowało naruszeniem zasady prawidłowego stosowania warunków udziału w postępowaniu,
3. ewentualnie w przypadku nieuwzględnienia zarzutów nr 1 – 2, naruszenie art. 128 ust. 4 ustawy P.z.p. poprzez zaniechanie wezwania wykonawcy ARLEN S.A. do wyjaśnień treści przedłożonego wykazu dostaw,
4. ewentualnie w przypadku nieuwzględnienia zarzutów nr 1 – 2, naruszenie art. 128 ust. 5 ustawy P.z.p., poprzez zaniechanie zwrócenia się do podmiotu, który wystawił referencje przedstawione przez wykonawcę ARLEN S.A. o przedstawienie informacji oraz dokumentów, określających rzeczywisty przedmiot, wartość oraz termin realizacji dostaw wskazanych w treści wystawionych przez nich referencji.
W związku z powyższym odwołujący wniósł o:
1. uwzględnienie odwołania w całości,
2. nakazanie zamawiającemu w Części III postępowania unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz dokonania ponownego badania i oceny ofert zgodnie z przepisami ustawy P.z.p.,
3. nakazanie zamawiającemu w Części III postępowania odrzucenia oferty wykonawcy ARLEN S.A.,
4. ewentualnie nakazanie zamawiającemu w Części III postępowania wezwania wykonawcy ARLEN S.A. do złożenia wyjaśnień treści wykazu,
5. ewentualnie nakazanie zamawiającemu w Części III postępowania zwrócenie się do podmiotu, który wystawił referencje przedstawione przez wykonawcę ARLEN S.A. o przedstawienie informacji oraz dokumentów, określających rzeczywisty przedmiot, wartość oraz termin realizacji dostaw wskazanych w treści wystawionych przez nich referencji,
6. dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów z dokumentów, wskazanych w treści uzasadnienia odwołania,
7. zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa prawnego zgodnie z przedstawionymi podczas rozprawy rachunkami i fakturą.
Pismem z dnia 23 lutego 2026 roku, przed rozprawą, odwołujący cofnął odwołanie z dnia 9 stycznia 2026 roku
Izba zważyła, co następuje:
Odwołanie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p.oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Dlatego też postanowiono jak w sentencji.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Przewodnicząca:……………....…….