Wyrok KIO KIO 1158/20
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1158/20
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 27.07.2020
- Przewodniczący
- Ewa Kisiel
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Bytom
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1158/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 lipca 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Spółka Restrukturyzacji Koplań S.A z siedzibą w Bytom w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
Zgodnie z art. 187 ust. 8 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Zgodnie zaś z art. 192 ust. 1 ustawy Pzp, o oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje postanowienie. Odwołujący złożył skuteczne oświadczenie o cofnięciu wniesionego przez siebie odwołania, co nastąpiło przed otwarciem rozprawy....
Treść dokumentu
Pobierz PDFPOSTANOWIENIE z dnia 27 lipca 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Ewa Kisiel
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 27 lipca 2020 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 27 maja 2020 r. przez wykonawcę SEVITEL Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Leopolda 29 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Spółkę Restrukturyzacji Koplań S.A. z siedzibą w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 207,
przy udziale:
A.wykonawcy Recycling Logo Group Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Rudzie Śląskiej przy ul. Hutniczej 2, zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego,
B.wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia jako Konsorcjum firm: 1. Zakład Robót Górniczych GÓRREM Sp. z o.o. S.K. z siedzibą Rudzie Śląskiej przy ul. Ks. Ludwika Tunkla 120 (Lider), 2. A. Z. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Specjalistyczne GRAFEN A. Z. z siedzibą Rudzie Śląskiej przy ul. Ks. Ludwika Tunkla 120 (Partner), zgłaszających swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowania odwoławcze,
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy SEVITEL Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Leopolda 29 kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 j.t.) na niniejsze postanowienie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Katowicach.
Przewodniczący:
U z a s a d n i e n i e
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich 207 (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843 j.t.), zwanej dalej „ustawą” lub „Pzp”, którego przedmiotem jest „Wymiana odcinka rurociągu wraz z trójnikiem na rurociągu głównego odwadniania DN450 w szybie „Kolejowy I” dla Oddziału Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi”.
Wartość zamówienia nie przekracza kwoty, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w dniu 24 kwietnia 2020 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 534371-N-2020.
W dniu w dniu 27 maja 2020 r. wykonawca SEVITEL Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Leopolda 29 (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie wobec odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp.
W dniu 27 lipca 2020 r. do Izby w formie elektronicznej ze strony Odwołującego wpłynęło oświadczenie o cofnięciu w całości odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.
Zgodnie z art. 187 ust. 8 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy; w takim przypadku Izba umarza postępowanie odwoławcze. Zgodnie zaś z art. 192 ust. 1 ustawy Pzp, o oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje postanowienie.
Odwołujący złożył skuteczne oświadczenie o cofnięciu wniesionego przez siebie odwołania, co nastąpiło przed otwarciem rozprawy. Uwzględniając powyższe, Krajowa Izba
Odwoławcza, działając na podstawie art. 187 ust. 8, art. 192 ust. 1 zdanie 2 Pzp, postanowiła, w drodze postanowienia, umorzyć postępowania odwoławcze w sprawie.
Stosownie do art. 187 ust. 8 zd. 2 Pzp, jeżeli cofnięcie odwołania nastąpiło przed otwarciem rozprawy, odwołującemu zwraca się 90% wpisu. Analogiczne brzmienie posiada przepis § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. Nr 41, poz. 238).
Ponieważ Odwołujący cofnął odwołanie przed otwarciem rozprawy, Izba na podstawie art. 187 ust. 8 zdanie 2 Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a powołanego rozporządzenia postanowiła o dokonaniu zwrotu Odwołującym z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych łącznej kwoty 6 750 zł, stanowiących 90% uiszczonego wpisu.
Przewodniczący: