Wyrok KIO KIO 1161/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1161/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 01.04.2026
- Przewodniczący
- Natalia Kurek
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Łężyce
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1161/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 1 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez EKO DOLINA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łężycach z siedzibą w Łężyce w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, zmiana treści SWZ, Zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do post...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1161/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 01 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:
Przewodnicząca: Natalia Kurek
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 01 kwietnia 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 13 marca 2026 r. przez Odwołującego – Ekoindustry Spółka ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego – "EKO DOLINA" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łężycach
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – Ekoindustry Spółka ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: ………….…….………….…….……
Sygn. akt: KIO 1161/26
UZASADNIENIE
"EKO DOLINA" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łężycach (dalej jako Zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj. Dz. U. 2024, poz. 1320 – dalej jako PZP, ustawa Pzp), pod nazwą: „Budowa instalacji do fermentacji metanowej odpadów oraz budowa kompostowni w części przeznaczonej do stabilizacji frakcji podsitowej (0 – 80 mm) wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą na terenie zakładu EKO DOLINA Sp. z o.o. w Łężycach", nr ref. nadany przez Zamawiającego IZP – P/24/2025/ferment (dalej: Postępowanie, postępowanie).
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów PZP. Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 PZP. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 22 grudnia 2026 r., pod numerem 853153 – 2025.
W dniu 13 marca 2026 r. wykonawca Ekoindustry Spółka ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach (dalej jako Odwołujący, Spółka), wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec następujących czynności lub zaniechań Zamawiającego dotyczących treści dokumentów zamówienia, naruszających ustawę Pzp:
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmiany dokumentów zamówienia poprzez uchylenie odpowiedzi na pytanie nr 10 w części
Pismem z dnia 30 marca 2026 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Jak wynika z treści pisma Zamawiającego, „(…) Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty Odwołującego, na dowód czego przedkłada następujące dokumenty:
- zmiana treści SWZ opublikowana w dniu 20.03.2026 r. dotycząca parametrów silników,
- zmiana treści SWZ opublikowana w dniu 20.03.2026 r. dotycząca terminu składania i otwarcia ofert,
- zaktualizowany wykaz urządzeń (załącznik nr 6 do SWZ), opublikowany w dniu 20.03.2026r.,
- ogłoszenie o zmianie opublikowane w dniu 20.03.2026r.
- karta postępowania
- dowód publikacji w/w dokumentów na stronie postepowania https://platformazakupowa.pl/transakcja/1239176.”.
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:
Izba stwierdziła, iż do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca.
Mając powyższe na uwadze, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 PZP. W świetle przytoczonego przepisu: „W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.”. Taka sytuacja miała miejsce w przedmiotowej sprawie, bowiem Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty odwołania, a do postępowania odwoławczego nie przystąpił żaden wykonawca. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 568 pkt 3 PZP orzekając w formie postanowienia umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 PZP
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodnicząca: ………….…….………….…….……