Wyrok KIO KIO 1197/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1197/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 9 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu z siedzibą w Grudziądz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, wniesienie odwołania, naruszenie obowiązków w dziedzinie prawa, postępowanie odwoławcze. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 253 ust. 1 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 104, art. 105, art. 106, art. 107, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 539, art. 540, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania. Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1197/23

POSTANOWIENIE

z dnia 9 maja 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Agnieszka Trojanowska

po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron w Warszawie w dniu 9 maja 2023 r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 28 kwietnia 2023 r. przez: wykonawcę J. Chodacki, A. Misztal „Medica” Spółka Jawna z siedzibą w Lublinie, ul. Przemysłowa 4a w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Regionalny Szpital Specjalistyczny im Dr. Władysława Biegańskiego z siedzibą w Grudziądzu, ul. L. Rydygiera 15/17

przy udziale wykonawcy Zarys International Group Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Zabrzu, ul. Pod Borem 18 zgłaszającego swoje przystąpienie w sprawie sygn. akt KIO 1197/23 po stronie zamawiającego

postanawia:

1.Umorzyć postępowanie,

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 13 500 zł. 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) tytułem zwrotu 90% wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………….

Sygn. akt KIO 1197/23

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na: „Dostawy fartuchów chirurgicznych i niesterylnych na okres 24 miesięcy”, znak sprawy: Z/81/PN/22 zostało wszczęte ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 14 listopada 2022 r. za numerem 2022/S 219-630079.

W dniu 20 kwietnia 2023 r. zamawiający poinformował o wyniku postępowania.

W dniu 28 kwietnia 2028 r. wykonawca J. Chodacki, A. Misztal „Medica” Spółka Jawna z siedzibą w Lublinie, ul. Przemysłowa 4a wniósł odwołanie. Odwołanie zostało wniesione przez obu wspólników łącznie. Do odwołania dołączono dowód jego przekazania zamawiającemu.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

Odwołujący zarzuca Zamawiającemu naruszenie:

1. Art. 253 ust 1 pkt 1 w związku z art. 226 ust 1 pkt 5, oraz w związku z art. 104-107 ustawy Pzp – poprzez bezpodstawne odrzucenie oferty odwołującego.

2. Art. 253 ust 1 pkt 1 w związku z art. 226 ust 1 pkt 5, oraz w związku z art. 104-107 ustawy Pzp – poprzez zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez:

1. EM Poland, ul. Aleja Piłsudskiego 63, 05-070 Sulejówek

2. Abena Polska Sp. z o.o. ul. Nowa 15, Łozienica, 72-100 Goleniów 955-21-28-71

3. ZARYS International Group Sp. z o.o. Sp.k. ul. Pod Borem 18, 41-808 Zabrze 648-1997-718,

4. Bialmed Sp. z o.o., ul. Kazimierzowska 46/48/35, 02-546 Warszawa

5. Modus S.A. ul. Karola Szajnochy 11, 85-738 Bydgoszcz

6. Skamex Spółka z o.o., ul. Częstochowska 38/52, 93-121 Łódź

7. Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa M.K. ul. Chorwacka 45,

51-107 Wrocław 895-00-07-015,

8. Lohmann & Rauscher Polska Sp. z o.o. ul. Moniuszki 14, 95-200 Pabianice

9. AB-MED Hurtownia Farmaceutyczna B.B., ul. Damrota

147, 43-100

w zakresie zadania 2, których treść jest niezgodna z warunkami zamówienia.

3. Art. 253 ust 1 pkt 1 w związku z art. 226 ust 1 pkt 10 oraz w związku z art. 104-107 ustawy przez bezpodstawne zaniechanie odrzucenia oferty złożonej przez:

1. EM Poland, ul. Aleja Piłsudskiego 63, 05-070 Sulejówek

2. Abena Polska Sp. z o.o. ul. Nowa 15, Łozienica, 72-100 Goleniów 955-21-28-71

3. ZARYS International Group Sp. z o.o. Sp.k. ul. Pod Borem 18, 41-808 Zabrze 648-1997-718,

4. Bialmed Sp. z o.o., ul. Kazimierzowska 46/48/35, 02-546 Warszawa

5. Modus S.A. ul. Karola Szajnochy 11, 85-738 Bydgoszcz

6. Skamex Spółka z o.o., ul. Częstochowska 38/52, 93-121 Łódź

7. Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa M.K. ul. Chorwacka 45,

51-107 Wrocław 895-00-07-015,

8. Lohmann & Rauscher Polska Sp. z o.o. ul. Moniuszki 14, 95-200 Pabianice

9. AB-MED Hurtownia Farmaceutyczna B.B., ul. Damrota

147, 43-100

w zakresie zadania 2 zawierających błędy w obliczeniu ceny.

4. Naruszenie art. 16 pkt 1 i 2 ustawy przez prowadzenie postępowania w sposób sprzeczny z zasadami przejrzystości oraz uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców w związku z nieuprawnionym zaniechaniem odrzucenia ofert wykonawców:

1. EM Poland, ul. Aleja Piłsudskiego 63, 05-070 Sulejówek

2. Abena Polska Sp. z o.o. ul. Nowa 15, Łozienica, 72-100 Goleniów 955-21-28-71

3. ZARYS International Group Sp. z o.o. Sp.k. ul. Pod Borem 18, 41-808 Zabrze 648-1997-718,

4. Bialmed Sp. z o.o., ul. Kazimierzowska 46/48/35, 02-546 Warszawa

5. Modus S.A. ul. Karola Szajnochy 11, 85-738 Bydgoszcz

6. Skamex Spółka z o.o., ul. Częstochowska 38/52, 93-121 Łódź

7. Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa M.K. ul. Chorwacka 45,

51-107 Wrocław 895-00-07-015,

8. Lohmann & Rauscher Polska Sp. z o.o. ul. Moniuszki 14, 95-200 Pabianice

9. AB-MED Hurtownia Farmaceutyczna B.B., ul. Damrota

147, 43-100

Wniósł o:

1) Powołanie biegłego i dopuszczenie opinii biegłego na temat spełniania przez zaoferowane wyroby definicji wyrobu medycznego na podstawie artykułu 539 Pzp.

2) Dopuszczenie dowodu w postaci zeznań świadka, wyznaczonego przedstawiciela Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na podstawie artykułu 540 Pzp.

3) Uwzględnienie odwołania w całości,

4) Nakazanie zamawiającemu dokonania czynności unieważnienia wyniku postępowania w zakresie zadania 2,

5) Nakazania zamawiającemu dokonanie czynności ponownej oceny ofert wykonawców w zakresie zadania 2

6) Nakazanie zamawiającemu odrzucenie ofert wykonawców:

1. EM Poland, ul. Aleja Piłsudskiego 63, 05-070 Sulejówek

2. Abena Polska Sp. z o.o. ul. Nowa 15, Łozienica, 72-100 Goleniów 955-21-28-71

3. ZARYS International Group Sp. z o.o. Sp.k. ul. Pod Borem 18, 41-808 Zabrze 648-1997-718,

4. Bialmed Sp. z o.o., ul. Kazimierzowska 46/48/35, 02-546 Warszawa

5. Modus S.A. ul. Karola Szajnochy 11, 85-738 Bydgoszcz

6. Skamex Spółka z o.o., ul. Częstochowska 38/52, 93-121 Łódź

7. Firma Produkcyjno-Usługowo Handlowa M.K. ul. Chorwacka 45,

51-107 Wrocław 895-00-07-015,

8. Lohmann & Rauscher Polska Sp. z o.o. ul. Moniuszki 14, 95-200 Pabianice

9. AB-MED Hurtownia Farmaceutyczna B.B., ul. Damrota

147, 43-100 w zakresie zadnia 2.

7) Nakazanie ponownej czynności oceny ofert w zakresie pakietu 2 z uwzględnieniem oferty odwołującego, przywrócenie i wybór oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.

8) Zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Odwołujący wskazał, że posiada interes w uzyskaniu zamówienia. Odwołujący złożył ofertę spełniającą wymagania zamawiającego zawarte w SWZ.

W dniu 28 kwietnia 2023 r. zamawiający poinformował o wniesieniu odwołania.

W dniu 2 maja 2023 r. do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego zgłosił swój udział wykonawca Zarys International Group spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Zabrzu, ul. Pod Borem 18 wskazując, że posiada interes w rozstrzygnięciu na korzyść zamawiającego, ponieważ oddalenie odwołania spowoduje zawarcie umowy z przystępującym. Zgłoszenie zostało wniesione przez pełnomocnika działającego na podstawie pełnomocnictwa z dnia 22 września 2022 r. udzielonego przez prokurenta samoistnego, zgodnie z odpisem z KRS. Do zgłoszenia dołączono dowody przekazania kopii przystąpienia stronom.

W dniu 9 maja 2023 r. odwołujący złożył oświadczenie o cofnięciu odwołania.

Termin posiedzenia z udziałem stron był wyznaczony na dzień 11 maja 2023 r.

Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 520 ust. 1 i ust. 2 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie aż do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania.

Stosownie do art. 568 pkt 1 ustawy, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W związku z powyższym odwołujący spełnił warunki do zwrotu wpisu. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości i skoro odwołujący uiścił wpis w wysokości 15 000,00 zł., to do zwrotu pozostała kwota 13 500,00 zł. o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji postanowienia.

Mając na względzie powyższe orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………….