Wyrok KIO KIO 1257/19

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1257/19 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 16 lipca 2019 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Tarnów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 186 ust. 3 ustawy pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1257/19

POSTANOWIENIE

z dnia 16 lipca 2019 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Piotr Kozłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania
odwoławczego
16 lipca 2019 r. w Warszawie odwołania wniesionego 2 lipca 2019 r.
do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej

przez wykonawcę: Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne sp. z o.o. z siedzibą
w Tarnowie

w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Modernizacja centrali telefonicznej
i świadczenie usług telekomunikacyjnych telefonii stacjonarnej na potrzeby Urzędu
Miejskiego w Koninie
(nr postępowania ZO/13/ZOUM/2019)

prowadzonym przez zamawiającego: Miasto Konin

przy udziale wykonawcy: lnfover S.A. z siedzibą w Kielcach - zgłaszającego przystąpienie
do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.    Umarza postępowanie odwoławcze.

2.    Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Cyfrowych Systemów Telekomunikacyjnych sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie kwoty
7500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej przez
powyższego
odwołującego tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7
dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do
Sądu Okręgowego w Koninie.

Przewodniczący:    ....................................

U z a s a d n i e n i e

Zamawiający Miasto Konin prowadzi na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.

- Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 ze zm.) {dalej również:
„ustawa pzp” lub „pzp”} w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie
zamówienia publicznego na usługi pn.
Modernizacja centrali telefonicznej i świadczenie

usług telekomunikacyjnych telefonii stacjonarnej na potrzeby Urzędu Miejskiego w Koninie

(nr postępowania ZO/13/ZOUM/2019). Ogłoszenie o tym zamówieniu 17 maja 2019 r.
zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych pod nr 549335-N-2019. Wartość
przedmiotowego zamówienia nie przekracza kwot określonych w przepisach wydanych
na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy pzp.

27 czerwca 2019 r. Zamawiający przesłał wykonawcom drogą elektroniczną
zawiadomienie o rozstrzygnięciu postępowania - wyborze jako najkorzystniejszej oferty
złożonej przez Infover S.A. z siedzibą w Kielcach {dalej również: „Infover”}.

2 lipca 2019 r. Odwołujący Cyfrowe Systemy Telekomunikacyjne sp. z o.o. z siedzibą
w Tarnowie {dalej również: „CST”} wniósł w stosownej formie elektronicznej do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie (zachowując wymóg przekazania jego kopii
Zamawiającemu) od powyższej czynności, a także od innych czynności i zaniechań
Zamawiającego.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia przepisów ustawy pzp
{lista zarzutów}:

1.    Art. 7 ust. 1 i 3 w zw. art. 96 ust. 3 - przez zaniechanie udostępnienia Wykonawcy całej
żądanej dokumentacji postępowania, w szczególności całej korespondencji prowadzonej
pomiędzy Zamawiającym a wykonawcami przed upływem terminu umożliwiającego
skorzystanie ze środków ochrony prawnej.

2.    Art. 7 ust. 1 i 3 w zw. z art. 87 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 - przez bezpodstawne poprawienie
treści oferty lnfover, mimo że oferta tego wykonawcy została wyliczona w sposób
prawidłowy, zgodnie z zasadami przewidzianymi przez Zamawiającego w treści
specyfikacji istotnych warunków zamówienia {dalej: „specyfikacja”, „SIWZ” lub „s.i.w.z.”}.

3.    Art. 7 ust. 1 i 3 w zw. z art. 87 ust. 2 pkt 2 - przez zaniechanie poprawienia w ofercie
Odwołującego oczywistej omyłki rachunkowej z uwzględnieniem konsekwencji
rachunkowych dokonanych poprawek.

4.    Art. 7 ust. 1 i 3 w zw. z art. 91 ust. 1 - przez dokonanie oceny złożonych ofert na
podstawie kryteriów, które Zamawiający ocenił w sposób odmienny niż przewidział to

w treści SIWZ.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1. Unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty.

2. Unieważnienia poprawienia oferty Infover.

3. Udostępnienia Odwołującego dokumentacji postępowania.

4. Ponownego badania i oceny ofert złożonych przez Odwołującego oraz Infover.

5. Poprawienia oczywistej omyłki rachunkowej w ofercie Odwołującego.

Ponadto w uzasadnieniu sprecyzowano powyższą listę zarzutów przez podanie
dodatkowych okoliczności faktycznych i prawnych dla uzasadnienia wniesienia odwołania.

Pismem z 4 lipca 2019 r. Zamawiający poinformował Izbę, że 3 lipca 2019 r.
przekazał drogą elektroniczną kopię odwołania do pozostałym wykonawcom.

5 lipca 2019 r. do Prezesa Izby wpłynęło w formie pisemnej zgłoszenie przez Infover
przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.

11 lipca 2019 r. wpłynęła do Izby odpowiedź na odwołanie, w której Zamawiający
oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w powyższym odwołaniu i wnosi
o umorzenie postępowania odwoławczego w tej sprawie.

Postanowieniem z 12 lipca 2019 r. Izba wezwała Przystępującego Infover do złożenia
oświadczenia w przedmiocie sprzeciwu co do powyższej czynności Zamawiającego.

W zakreślonym 3-dniowym terminie, który upłynął 15 lipca 2019 r., Przystępujący nie
zgłosił takiego sprzeciwu.

W tych okolicznościach Izba zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 186 ust. 3 ustawy pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego,
który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do
uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba
umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje powtarza lub unieważnia czynności
w postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Zamawiający w odpowiedzi na odwołanie w sposób niebudzący wątpliwości wyraził
wolę uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu. Jednocześnie
Przystępujący po stronie Zamawiającego nie sprzeciwił się temu.

Ponadto Izba zważyła, że dla wywarcia skutku w postaci umorzenia postępowania
odwoławczego w tej sprawie konieczne i wystarczające jest uwzględnienie przez
Zamawiającego w całości zarzutów zawartych w odwołaniu. Natomiast dalsze czynności,
które Zamawiający podejmuje w celu uczynienia zadość żądaniom odwołania, pozostają
poza oceną Izby w ramach ustalenia zaistnienia przesłanki umorzenia postępowania
odwoławczego.

Wobec powyższego Izba - działając na podstawie art. 186 ust. 3 w zw. z art. 192 ust.
1 zd. 2 ustawy pzp - umorzyła postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym
bez udziału Stron i Przystępującego.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba uwzględniła, że ponieważ
uwzględnienie w całości zarzutów odwołania nastąpiło przed otwarciem posiedzenia, z mocy
art. 186 ust. 6 pkt 2 lit. b ustawy pzp koszty te znoszą się wzajemnie, jednocześnie
nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu kwoty uiszczonej tytułem wpisu,
zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r.
w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów
w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 972).

Przewodniczący:    ....................................

4