Wyrok KIO KIO 1263/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1263/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 18 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie z siedzibą w Tarnów w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, postępowanie odwoławcze, umorzenie postępowania, zamówienie publiczne, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 57 pkt 2, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 112 ust. 1, art. 116, art. 522 ust. 2, art. 525 ust. 1, art. 557, art. 568 pkt 3, art. 580.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 2 Pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1263/23

POSTANOWIENIE

z dnia 18 maja 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:M.K.

Protokolant: Oskar Oksiński

   

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron w dniu 18 maja 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
4 maja 2023 r. przez wykonawcę – Giant Lazer Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
w postępowaniu prowadzonym przez Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie

przy udziale wykonawcy – American Systems Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący :………………………………

UZASADNIENIE

Zamawiający – Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022r., poz. 1710 ze zm. dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa i wdrożenie Symulatora modelu anatomicznego człowieka w technologii VR wraz z usługą instalacji i opieką serwisową dla Akademii Nauk Stosowanych”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2023/S 080-241098 w dniu 26 kwietnia 2023r.

W dniu 4 maja 2023 r. wykonawca Giant Lazer Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 57 pkt. 2 w zw. z art. 16 pkt. 1) i 3) Pzp w zw. z art. 112 ust 1 Pzp w zw. z art. 116 Pzp poprzez określenie Rozdziale 7 punkt 2. podpunkt 4a) SWZ warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i utrudniający uczciwą konkurencję, a przez to utrudniający Odwołującemu ubieganie się o przedmiotowe zamówienie, a polegający na: „Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże że: a) w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał należycie co najmniej jedną usługę o wartości nie mniejszej niż 300 000,00 zł brutto, polegającą na instalacji i wdrożeniu licencji Symulatora VR model anatomiczny człowieka. Za wdrożenie licencji Symulatora VR model anatomiczny człowieka, Zamawiający uzna wdrożenie licencji na Symulator VR, który zawiera opisy i wizualizacje struktur ludzkiego ciała, w tym co najmniej: układu kostnego, układu stawowego, układu mięśniowego, z przebiegiem nerwów, naczyń krwionośnych i limfatycznych, serca, skóry oraz narządów wewnętrznych poszczególnych układów.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu zmianę poprzez dokonanie modyfikacji Ogłoszenia o zamówieniu oraz treści SWZ w Rozdziale 7 punkt 2. podpunkt 4a) poprzez dokonanie zmiany treści wstępu do warunku udziału w postępowaniu w odniesieniu do wiedzy i doświadczenia i nadaniu mu następującego brzmienia:

W Rozdziale 7 punkt 2. podpunkt 4a) SWZ wprowadzanie nw. zapisu: „w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał należycie co najmniej dwie usługi o wartości łącznej co najmniej 500.000,00 zł brutto, polegające na instalacji i wdrożeniu licencji Symulatora VR, z czego jedna była wdrożeniem symulatora anatomicznego człowieka. Za wdrożenie licencji Symulatora VR model anatomiczny człowieka, Zamawiający uzna wdrożenie licencji na Symulator VR, który zawiera opisy i wizualizacje struktur ludzkiego ciała, w tym co najmniej: układu kostnego, układu stawowego, układu mięśniowego, z przebiegiem nerwów, naczyń krwionośnych i limfatycznych, serca, skóry oraz narządów wewnętrznych poszczególnych układów”,

względnie:

- „w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał należycie co najmniej jedną usługę o wartości nie mniejszej niż 300.000,00 zł brutto, polegającą na instalacji i wdrożeniu licencji Symulatora VR dla uczelni wyższej lub/albo z zakresu tematyki medycznej.”

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego przystąpienie zgłosił wykonawca American Systems Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (dalej: „Przystępujący”).

W dniu 15 maja 2023 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości jedyny zarzut odwołania.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 2 Pzp jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wskazać należy, że Przystępujący nie stawił się na wyznaczony termin posiedzenia z udziałem stron w przedmiotowej sprawie. W aktach sprawy znajduje się oświadczenie złożone przez Przystępującego potwierdzające okoliczność zawiadomienia wykonawcy o terminie posiedzenia z udziałem stron. Izba uznała, że niestawiennictwo na posiedzeniu przed Izbą Przystępującego, mimo prawidłowego zawiadomienia o terminie posiedzenia, należy uznać za rezygnację z uprawnień do reprezentowania swoich interesów, tożsamą z niezłożeniem sprzeciwu co do uwzględnienia odwołania. Należało bowiem uznać, że wyznaczona do rozpoznania sprawy rozprawa i poprzedzające ją posiedzenie z udziałem stron to ta faza postępowania odwoławczego, w której następuje koncentracja czynności, wniosków i oświadczeń stron oraz uczestników postępowania zmierzająca do zakończenia postępowania toczącego się na skutek wniesienia odwołania. Z powyższego wynika, że po skierowaniu odwołania na posiedzenie z udziałem stron lub na rozprawę odwołanie, co do zasady, będzie rozpatrzone na tym posiedzeniu lub rozprawie i tam też rozpatrzone zostaną ewentualne zgłoszone wnioski i oświadczenia stron, takie jak oświadczenie co do uwzględnienia odwołania przez zamawiającego czy ewentualny sprzeciw co do uwzględnienia odwołania

Zatem, w związku z faktem, że Przystępujący nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba – stosownie do dyspozycji art. 522 ust. 2 Pzp w zw. z art. 568 pkt 3 Pzp – umorzyła postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

      Przewodniczący: ………………………….