Wyrok KIO KIO 1293/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1293/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 23.05.2023
- Przewodniczący
- Beata Konik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Miejscowość
- Szczecin
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1293/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury z siedzibą w Szczecin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Istota sprawy
zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego, ponieważ Zamawiający uwzględnił zarzuty odwołania w całości, a Przystępujący po stronie Zamawiającego nie wniósł sprzeciwu. W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze. O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1293/23
POSTANOWIENIE
z dnia 23 maja 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Beata Konik
Protokolantka: Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania 23 maja 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 maja 2023 roku przez odwołującego Budimex spółkę akcyjną z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Szczecinie, przy udziale wykonawcy ATREM spółki akcyjnej z siedzibą w Bydgoszczyzgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego Budimex spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie,kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych tj. z dnia 22 lipca 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710) na niniejsze postanowienie w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca:…………………………
Sygn. akt: KIO 1293/23
U z a s a d n i e n i e
Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Szczecinie, (dalej: „Zamawiający”) prowadzi w trybie przetargu ograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane pn.: „Roboty budowlane polegające na budowie budynku garażowego dla potrzeb KTO Rosomak w kompleksie przy ul. Żołnierza 37 w Stargardzie”, część III — Budowa dwóch budynków garażowych: nr 2 i nr 3, znak: 41/0B/RB/22.
Przedmiotowe postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.).
Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 22 sierpnia 2022 r. pod nr 2022/S 160-457762.
W postępowaniu tym Budimex spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie (dalej: „Odwołujący”) 8 maja 2023 r. złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wobec:
1)wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy ATREM spółki akcyjnej z siedzibą w Bydgoszczy (dalej: „ATREM”),
2)zaniechania odrzucenia oferty ATREM z uwagi na okoliczności opisane w uzasadnieniu odwołania; ewentualnie zaniechaniu wezwania ATREM do złożenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość zaoferowanej ceny,
3)zaniechania wyboru oferty Odwołującego jako najkorzystniejszej złożonej w Postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1)art. 226 ust. 1 pkt 5) ustawy Pzp w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty ATREM, a w konsekwencji wybór oferty tego wykonawcy, pomimo, że jej treść nie odpowiada specyfikacji warunków zamówienia (w tym Harmonogramu Rzeczowo - Finansowego) (dalej: „HRF”), co w efekcie prowadzi do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości postępowania, co zostało szczegółowo opisane w treści uzasadnienia odwołania;
2)art. 226 ust. 1 pkt 8) ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp i w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp przez zaniechanie odrzucenia oferty ATREM, a w konsekwencji wybór oferty tego wykonawcy, pomimo, że oferta ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia w zakresie elementów opisanych szczegółowo poniżej, stanowiących istotną część składową ceny oferty złożonej przez ATREM, przez co budzi wątpliwości co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi przez Zamawiającego;
3)ewentualnie, tj. na wypadek, gdyby Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że nie zachodzą podstawy do odrzucenia oferty ATREM, naruszenie art. 224 ust. 1, ust. 3 i ust. 5 ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez zaniechanie wezwania ATREM do złożenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów dotyczących elementów ofert mających wpływ na wysokość ceny w sytuacji gdy zachodziły uzasadnione wątpliwości co do jej realności;
4)art. 226 ust. 1 pkt 7) ustawy Pzp w zw. z art. 16 ustawy Pzp i w zw. z art. 3 ust. 1 UZNK poprzez zaniechanie odrzucenia oferty ATREM, pomimo że jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów UZNK, a w konsekwencji naruszenie art. 16 ustawy Pzp poprzez prowadzenie postępowania z naruszeniem zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.
W związku z powyższym, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1)unieważnienie czynności wyboru oferty ATREM i powtórzenie czynności badania i oceny ofert,
2)odrzucenie oferty ATREM na podstawie okoliczności opisanych w uzasadnieniu odwołania,
3)ewentualnie w odniesieniu do zarzutu nr 2 wezwania ATREM do złożenia wyjaśnień, w tym złożenia dowodów dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny w sytuacji gdy zachodziły uzasadnione wątpliwości co do jej realności,
4)uznania oferty złożonej przez Odwołującego za najkorzystniejszą w postępowaniu.
Zgodnie z informacją przedstawioną przez Zamawiającego pismem z 12 maja 2023 r. (korespondencja email) kopia odwołania została przekazana wykonawcom, którzy złożyli oferty w części III, 10 maja 2023 r. za pośrednictwem portalu Smart PZP. Jak wynika z akt sprawy, 15 maja 2023 r. do przedmiotowego postępowania odwoławczego wykonawca ATREM spółka akcyjna z siedzibą w Bydgoszczy (dalej: „Przystępujący”), skutecznie zgłosił przystąpienie w charakterze uczestnika postępowania po stronie Zamawiającego.
Pismem z 18 maja 2023 r. Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu.
Posiedzenie z udziałem stron i uczestników postępowania odbyło się 23 maja 2023 r., na posiedzeniu tym Przystępujący, poinformowany o jego terminie, nie stawił się.
Zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp - Jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny wskazany w powyższej normie prawnej. Niestawiennictwo na posiedzeniu z udziałem stron i uczestników jest równoznaczne z oświadczeniem o nieskorzystaniu z prawa wniesienia sprzeciwu, wobec czego w ocenie Izby zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego, ponieważ Zamawiający uwzględnił zarzuty odwołania w całości, a Przystępujący po stronie Zamawiającego nie wniósł sprzeciwu.
W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:…………………………