Wyrok KIO KIO 1318/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1318/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 25.04.2025
- Przewodniczący
- Michał Pawłowski
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1318/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 25 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Agencja Mienia Wojskowego w Warszawie. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: aktualność dokumentów, odrzucenie wniosku, umorzenie postępowania odwoławczego, zaniechanie odrzucenia wniosku, zdolność techniczna lub zawodowa. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 16, art. 118 ust. 1, art. 118 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 574, art. 575, art. 576.
Istota sprawy
W myśl art. 568 pkt 2 ustawy PZP Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Na podstawie dokumentacji zgromadzonej w aktach sprawy odwoławczej Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że w Zamawiający w dniu 11 kwietnia 2025 r., już po wniesieniu odwołania, samodzielnie unieważnił czynność zaproszenia wykonawców do złożenia oferty oraz unieważnił czynność oceny wniosków złożonych w...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1318/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 25 kwietnia 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza– w składzie:
Przewodniczący:Michał Pawłowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 25 kwietnia 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
7 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę AMW INVEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Agencję Mienia Wojskowego w Warszawie,
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawcy CH2M HILL Polska LTD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy AMW INVEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej równowartość uiszczonego wpisu od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ......................................................
Sygn. akt KIO 1318/25
Uzasadnienie
Agencja Mienia Wojskowego w Warszawie,zwana dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w dziedzinie obronności
i bezpieczeństwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Hangary obsługowe dla śmigłowców – Rotary Wing Aviation Maintenance Hangars””.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 10 stycznia 2025 r., pod numerem 2025/S 007-016235.
W dniu 7 kwietnia 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca AMW INVEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie, zwany dalej „Odwołującym”, wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań Zamawiającego w postępowaniu.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:
1) art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i c w zw. z art. 128 ust. 2 ustawy PZP poprzez ich wadliwe zastosowanie polegające na odrzuceniu wniosku Odwołującego, pomimo że zastosował się on do literalnej treści wezwania Zamawiającego z dnia 3 marca 2025 r. i przedłożył informacje z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą członków swojej rady nadzorczej, sporządzone nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wraz z oświadczeniem o braku podstaw wykluczenia Odwołującego z udziału w postępowaniu na dzień składania wniosków, tj. dokument spełniający warunki aktualności określone w wezwaniu,
2) art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w zw. z art. 16 ustawy PZP poprzez zaniechanie odrzucenia wniosku wykonawcy RYSY Architekci Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (zwanego dalej jako „wykonawca RYSY”) pomimo tego, że wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunku udziału w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 Opisu Warunków Udziału,
3) art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w zw. z art. 16 w zw. z art. 118 ust. 1 i 2 ustawy PZP poprzez zaniechanie odrzucenia wniosku wykonawcy CH2M HILL Polska LTD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanego dalej jako „wykonawca CH2M”) pomimo tego, że wykonawca ten nie wykazał, spełnienia warunku udziału w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 Opisu Warunków Udziału.
W związku z podniesionymi zarzutami Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:
1) unieważnienia czynności z dnia 28 marca 2025 r. polegającej na odrzuceniu wniosku Odwołującego na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i c ustawy PZP, natomiast ewentualnie unieważnienia wezwania z dnia 3 marca 2025 r. do przedłożenia przez Odwołującego Informacji z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącej członków rady nadzorczej i powtórne skierowanie do Odwołującego wezwania do przedłożenia wskazanej informacji, eliminując z treści wezwania czynnik niejasności, dwuznaczności co do swoich wymagań,
2) powtórzenia czynności badania i oceny wniosków z uwzględnieniem wniosku Odwołującego,
3) odrzucenia wniosku wykonawcy RYSY na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PZP,
4) odrzucenia wniosku wykonawcy CH2M na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PZP.
Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego na jego rzecz kosztów postepowania odwoławczego.
Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 kwietnia 2025 r. wynika, że kopia wniesionego odwołania została przekazana wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia drogą elektroniczną za pośrednictwem poczty e-mail w dniu 9 kwietnia 2025 r. Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego w dniu 11 kwietnia 2025 r. zgłosił wykonawca CH2M. Izba na posiedzeniu niejawnym stwierdziła skuteczność zgłoszonego przystąpienia.
Jednocześnie Zamawiający poinformował, że w dniu 11 kwietnia 2025 r. unieważnił czynność zaproszenia wykonawców do złożenia oferty oraz unieważnił czynność oceny wniosków złożonych w postępowaniu i zarazem przystąpił do powtórnego badania wszystkich złożonych wniosków, w celu dokonania ich ponownej oceny.
Następnie pismem z dnia 25 kwietnia 2025 r. Odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na posiedzeniu niejawnym na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy PZP, ponieważ dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne i zarazem wskazał, że w przedmiotowej sprawie doszło do unieważnienia kluczowej czynności objętej przedmiotem zaskarżenia, co bezspornie stanowi o zbędności prowadzenia postępowania odwoławczego w odniesieniu do niej, albowiem brak jest substratu zaskarżenia.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
W myśl art. 568 pkt 2 ustawy PZP Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne lub niedopuszczalne. Na podstawie dokumentacji zgromadzonej w aktach sprawy odwoławczej Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła, że w Zamawiający w dniu 11 kwietnia 2025 r., już po wniesieniu odwołania, samodzielnie unieważnił czynność zaproszenia wykonawców do złożenia oferty oraz unieważnił czynność oceny wniosków złożonych w postępowaniu i zarazem przystąpił do powtórnego badania wszystkich złożonych wniosków, w celu dokonania ich ponownej oceny. Mając na uwadze to, że Zamawiający w wyniku samokontroli własnych działań w postępowaniu unieważnił czynności, które legły u podstaw zarzutów sformułowanych we wniesionym odwołaniu, odpadł substrat zaskarżenia w tej sprawie. Nie ma już zatem sporu w niniejszej sprawie, co do którego Izba mogłaby orzec. Biorąc pod uwagę przywołane okoliczności Izba stwierdza, że dalsze prowadzenie postępowania odwoławczego w tej sprawie stało się zbędne.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy PZP, zgodnie z wnioskiem samego Odwołującego.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do wyniku tego postępowania na podstawie regulacji art. 574-576 ustawy PZP oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 2 w zw. z § 5 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437). Ze względu na zmaterializowanie się przesłanek do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie regulacji art. 568 pkt 2 ustawy PZP Krajowa Izba Odwoławcza nakazała zwrócić Odwołującemu kwotę 15 000 zł 00 gr z tytułu uiszczonego wpisu od odwołania.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: .....................................................