Wyrok KIO KIO 1321/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1321/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Agencja Mienia Wojskowego. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania, odrzucenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, terminy składania ofert. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 118 ust. 2, art. 118 ust. 3, art. 118 ust. 4, art. 128 ust. 1, art. 122, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 568 pkt 1.

Istota sprawy

Agencja Mienia Wojskowego w Warszawie, zwana dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Hangary obsługowe dla śmigłowców – Rotary Wing Aviation Maintenance Hangars””....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO 1321/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 22 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący:Michał Pawłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 22 kwietnia 2025 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
7 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę CH2M HILL Polska LTD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Agencję Mienia Wojskowego w Warszawie,

przy udziale uczestnika po stronie odwołującego – wykonawcy AMW INVEST Spółka
z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

postanawia:

1.Umarza postępowanie odwoławcze.

2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy CH2M HILL Polska LTD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
z siedzibą w Krakowie kwoty 13 500 zł 00 gr (trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.

Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący: ......................................................

Sygn. akt KIO 1321/25

Uzasadnienie

Agencja Mienia Wojskowego w Warszawie,zwana dalej „Zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 1320), zwanej dalej „ustawą PZP”, prowadzi w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na „wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania „Hangary obsługowe dla śmigłowców – Rotary Wing Aviation Maintenance Hangars””.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 10 stycznia 2025 r., pod numerem 2024/S 007-016235.

W dniu 7 kwietnia 2025 r. (data wpływu do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej) wykonawca CH2M HILL Polska LTD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, zwany dalej „Odwołującym”, wniósł odwołanie na:

1) czynność Zamawiającego polegającą na uznaniu, że wykonawca RYSY ARCHITEKCI Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (zwany dalej „wykonawcą RYSY”) spełnia warunki udziału w postępowaniu określone przez Zamawiającego w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 Opisu Warunków Udziału (dalej jako „OWU”),

2) zaniechanie Zamawiającego polegające na braku odrzucenia wniosku wykonawcy RYSY w oparciu o art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PZP,

3) zaniechanie Zamawiającego polegające na braku wezwania wykonawcy RYSY do uzupełnienia wykazu usług oraz dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie zamówienia spełniającego wymogi w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU albo do zastąpienia firmy CDM SMITH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „firma CDM”), tj. podmiotu udostępniającego zasoby innym podmiotem lub podmiotami albo do wykazania, że wykonawca RYSY samodzielnie spełnia warunek udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU.

Zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego Odwołujący zarzucił naruszenie:

1) art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) oraz art. 118 ust. 2, 3 i 4 ustawy PZP, art. 65 § 1 Kodeksu Cywilnego w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP poprzez nieodrzucenie wniosku wykonawcy RYSY o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sytuacji, gdy wykonawca ten nie wykazał spełniania warunku udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU z uwagi na nieprawidłowe zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby, tj. firmy CDM, które nie potwierdza realności udostępnienia zasobów na rzecz wykonawcy RYSY, a w szczególności nie gwarantuje wykonawcy RYSY rzeczywistego dostępu do udostępnianych zasobów oraz wykonania przez firmę CDM usług, do realizacji których te zdolności są wymagane (zarzut nr 1),

2) art. 128 ust. 1 w zw. z art. 122 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 ustawy PZP poprzez bezpodstawne przyjęcie, że oświadczenia i dokumenty przedłożone przez wykonawcę RYSY, tj. wykaz usług oraz dokument z dnia 12 lutego 2025 r. wystawiony przez firmę CDM Federal Services Europe JV wykazują spełnianie warunku udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU, a w konsekwencji zaniechanie wezwania wykonawcy RYSY do uzupełnienia wykazu usług o zamówienie spełniające warunek udziału, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU z załączeniem dowodów potwierdzających, że usługi zostały wykonane należycie albo do zastąpienia firmy CDM, innym podmiotem lub podmiotami albo do wykazania, że wykonawca RYSY samodzielnie spełnia warunek udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU (zarzut nr 2).

Na wypadek nieuwzględnienia przez Izbę zarzutu nr 2 Odwołujący postawił zarzut ewentualny dotyczący naruszenia art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy PZP poprzez jego niezastosowanie i nieodrzucenie wniosku wykonawcy RYSY o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w sytuacji, gdy wykonawca ten nie wykazał spełniania warunku udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU, pomimo uprzedniego wezwania Zamawiającego w oparciu o art. 128 ust. 1 ustawy PZP.

W związku z podniesionymi zarzutami Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu:

1) unieważnienia zaskarżonej czynności Zamawiającego, tj. informacji o wynikach oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu,

2) w przypadku uwzględnienia zarzutu nr 1 odwołania – odrzucenia wniosku wykonawcy RYSY jako złożonego przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu,

3) w przypadku uwzględnienia zarzutu nr 2 odwołania – wezwania wykonawcy RYSY do uzupełnienia wykazu usług oraz dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie zamówienia spełniającego wymogi w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU albo do zastąpienia firmy CDM, tj. podmiotu udostępniającego zasoby innym podmiotem lub podmiotami albo do wykazania, że wykonawca RYSY samodzielnie spełnia warunek udziału w postępowaniu, o którym mowa w rozdziale VII pkt 1.4.1.2 OWU,

4) ewentualnie odrzucenia wniosku wykonawcy RYSY jako złożonego przez wykonawcę niespełniającego warunków udziału w postępowaniu,

5) ponownego dokonania czynności oceny wniosku wykonawcy RYSY.

Ponadto Odwołujący wniósł o zasądzenie od Zamawiającego na jego rzecz kosztów postepowania odwoławczego według spisu kosztów przedstawionego na rozprawie.

Z informacji przekazanej przez Zamawiającego Prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 14 kwietnia 2025 r. wynika, że kopia wniesionego odwołania została przekazana wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia drogą elektroniczną za pośrednictwem poczty e-mail w dniu 9 kwietnia 2025 r. Przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Odwołującego w dniu 10 kwietnia 2025 r. zgłosił wykonawca AMW INVEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą
w Warszawie. Izba na posiedzeniu niejawnym stwierdziła skuteczność tego przystąpienia.

Następnie w dniu 17 kwietnia 2025 r. Odwołujący złożył pismo, w którym oświadczył, że cofa w całości odwołanie wniesione w dniu 7 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdza, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy. Cofnięcie odwołania przez Odwołującego – zgodnie z regulacją art. 568 pkt 1 ustawy PZP oraz § 13 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie postępowania przy rozpoznawaniu odwołań przez Krajową Izbę Odwoławczą (Dz. U. z 2020 r., poz. 2453) – oznacza, że postępowanie odwoławcze należy umorzyć.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania(Dz. U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, tj. kwoty 13 500 zł 00 gr.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: .....................................................