Wyrok KIO KIO 1322/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1322/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 17.04.2026
- Przewodniczący
- Beata Pakulska-Banach
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Politechnika Łódzka
- Miejscowość
- Łódź
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1322/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 17 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Politechnika Łódzka z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, postępowanie odwoławcze, uchwała, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 117 ust. 3, art. 112 ust. 1, art. 116 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 16 pkt 3, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
: W dniu 27 marca 2026 roku wykonawca DGP Security Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego . W dniu 15 kwietnia 2026 roku odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego. Zgodnie z art. 520 ust....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1322/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 17 kwietnia 2026 roku
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Beata Pakulska-Banach
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 marca 2026 roku przez wykonawcę Impel Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu
w postępowaniu prowadzonym przez Politechnikę Łódzką
przy udziale uczestnika po stronie odwołującego – wykonawcy DGP Security Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Impel Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu kwoty 13 500 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych), stanowiącej 90% kwoty uiszczonej przez odwołującego tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca: …………………………………
Sygn. akt: KIO 1322/26
UZASADNIENIE
Politechnika Łódzka (dalej: „zamawiający”) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, ze zm.), zwanej dalej: „ustawą Pzp”, na realizację zadania pn.: „Ochrona wybranych obiektów i mienia Politechniki Łódzkiej, monitorowanie systemów alarmowych wraz z ochroną w trakcie imprez”,numer referencyjny: RAP. 262.1.2026.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 12 lutego 2026 roku, numer publikacji ogłoszenia: 101196-2026, numer wydania: Dz.U. S: 30/2026. Ogłoszenie o zmianie zamówienia zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 13 marca 2026 roku, numer publikacji ogłoszenia 176377-2026, numer wydania: Dz.U. S: 51/2026.
Wartość zamówienia przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.
Wykonawca Impel Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (zwany dalej: „odwołującym”) wniósł odwołanie w dniu 23 marca 2026 roku wobec czynności zamawiającego polegających na udzieleniu odpowiedzi na pytania Wykonawców w trybie art. 135 ust. 2 ustawy Pzp skutkujące naruszeniem:
1) art. 117 ust. 3 ustawy Pzp w zw. z art. 112 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 116 ust. 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 1 i 2 i 3 ustawy Pzp poprzez sformułowanie warunku dotyczącego zdolności technicznej i zawodowej w sposób nieproporcjonalny i nadmierny względem uzasadnionych potrzeb zamawiającego oraz w sposób przekraczający minimalne poziomy zdolności wykonawcy, tj.: polegający na żądaniu, aby każdy z podmiotów uczestniczących w realizacji zamówienia posiadał doświadczenie na kwotę wskazaną w warunku udziału w postępowaniu podczas, gdy żądanie to nie jest uzasadnione potrzebami zamawiającego, wynikającymi z opisu przedmiotu zamówienia, co skutkuje naruszeniem zasady uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, efektywności oraz bezpodstawnie ogranicza dostęp do postępowania i uzyskania zamówienia wykonawcom zdolnym do należytego wykonania zamówienia w tym odwołującemu;
2) art. 99 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób, wieloznaczny, wewnętrznie sprzeczny, bez użycia dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń i okoliczności, mogących mieć wpływ na sporządzenie oferty;
3) art. 99 ust. 4 ustawy Pzp poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję;
4) art. 16 ust. 1 ustawy Pzp poprzez nierówne traktowanie wykonawców, którzy mogą ubiegać się o przedmiotowe zamówienie.
W oparciu o powyższe odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie zamawiającemu dokonanie zmiany treści SWZ i ogłoszenia, która będzie skutkowała doprowadzeniem dokumentów zamówienia do zgodności z ustawą, tj. zmianę treści SWZ i ogłoszenia poprzez:
1) udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące SWZ, wskazane w treści odwołania;
2) udzielenie odpowiedzi na ww. pytania dotyczące SWZ w sposób konkretny, jednoznaczny, precyzyjny, wzajemnie niesprzeczny wraz z podaniem wymagań i okoliczności, mających co najmniej oczywisty wpływ na sporządzenie oferty;
3) dokonanie modyfikacji postanowień SWZ, uwzględniających odpowiednio ww. wnioski Wykonawcy o doprecyzowanie treści SWZ, w sposób jasny i precyzyjny oraz wykluczający rozbieżności interpretacyjne, w szczególności poprzez przywrócenie pierwotnego brzmienia warunku zdolności technicznej lub zawodowej oraz sposobu spełnienia warunku przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia;
4) zmianę rozdziału SWZ pt. „Wspólne ubieganie się Wykonawców o udzielenie zamówienia” poprzez dopisanie w nim punktu 6 w brzmieniu:
„6. W przypadku, gdy na potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu dotyczącego doświadczenia, wykazywane są usługi realizowane wspólnie z innymi podmiotami/konsorcjantami, warunek zostanie uznany za spełniony, jeśli to Wykonawcy składający ofertę wspólną w przedmiotowym postępowaniu, faktycznie zrealizowali usługę, która parametrami (takimi, jak przedmiot umowy i jej wartość) odpowiada postawionemu warunkowi udziału w postępowaniu.
Zamawiający nie dopuszcza sumowania usług w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, tzn. niedopuszczalne jest wykazywanie się pojedynczymi usługami, zrealizowanymi odrębnie przez różnych wykonawców, występujących wspólnie/konsorcjantów i ich sumowanie – w celu osiągnięcia wymaganej przez Zamawiającego liczby usług.
Dopuszczalne natomiast jest sumowanie usług, gdy w realizacji każdej z nich brał udział co najmniej jeden z Wykonawców występujących wspólnie/konsorcjantów – pod warunkiem, że przypadająca na niego zrealizowana/realizowana część usługi odpowiada parametrom usług wymaganych przez Zamawiającego (w zakresie przedmiotu umowy i jej wartości).”
Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła co następuje:
W dniu 27 marca 2026 roku wykonawca DGP Security Partner Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego.
W dniu 15 kwietnia 2026 roku odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie o cofnięciu odwołania. Oświadczenie o cofnięciu odwołania zostało podpisane przez osobę prawidłowo umocowaną do reprezentowania odwołującego.
Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy Pzp odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Stosownie zaś do treści art. 520 ust. 2 ustawy Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Zgodnie z powołanym przepisem cofnięcie odwołania jest czynnością dyspozytywną wykonawcy wnoszącego odwołanie, którą może dokonać on aż do czasu zamknięcia rozprawy. Natomiast z przepisu art. 568 pkt 1 ustawy Pzp wynika, że Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Mając powyższe na uwadze Izba umorzyła postępowanie odwoławcze w formie postanowienia.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i art. 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Wobec powyższego Izba postanowiła jak w sentencji.
Przewodnicząca: …………………………………