Wyrok KIO KIO 1325/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1325/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.05.2023
- Przewodniczący
- Jolanta Markowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Sosnowiec
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1325/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowiec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie odwołania, oferta, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, wyjaśnienia treści oferty. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 4, art. 505 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 553 zd. 2.
Istota sprawy
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 23 maja 2023 r. o cofnięciu odwołania w całości, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1325/23
POSTANOWIENIE
z dnia 24 maja 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Jolanta Markowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 maja 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu10 maja 2023 r. przez wykonawcę: Cargotec Poland Sp. z o.o., ul. Metalowa 2, 73-102 Stargard w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o.,
ul. Grenadierów 21, 41-216 Sosnowiec,
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy:: Cargotec Poland Sp. z o.o., ul. Metalowa 2, 73-102 Stargard kwoty
6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych ((t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), na niniejsze postanowienie
w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:………………………………
Sygn. akt: KIO 1325/23
Uzasadnienie
Zamawiający, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o.z siedzibą w Sosnowcu, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym z możliwością negocjacji na podstawie art. 275 pkt 2 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022, poz. 1710 ze zm.) na „Dostawę fabrycznie nowego samochodu ciężarowego wraz z zabudową typu hakowiec”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 24 kwietnia 2023 r. pod numerem BZP: 2023/BZP 00188718/01.
W dniu 10 maja 2023 r. wykonawcaCargotec Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Stargardziewniósł odwołanie wobec czynności polegającej na udzieleniu przez Zamawiającego w dniu 5 maja 2023 r. wyjaśnień treści specyfikacji warunków zamówienia oraz opisu przedmiotu zamówienia w sposób prowadzący do naruszenia przez owe wyjaśnienia – w zestawieniu z pierwotną treścią specyfikacji warunków zamówienia oraz opisu przedmiotu zamówienia - następujących przepisów Pzp:
1) art. 16 pkt 1 i 2 Pzp, poprzez niezachowanie uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców i przejrzystości,
2) art. 99 ust. 1 Pzp, poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, niezrozumiały i wewnętrznie sprzeczny,
3) art. 99 ust. 4 Pzp, poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję, potencjalnie wskazujący konkretne produkty lub produkty konkretnych wykonawców, co może prowadzić do wyeliminowania innych produktów i/lub innych wykonawców z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
W związku z powyższym Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu zmiany udzielonych wyjaśnień, zgodnie z propozycjami Odwołującego przedstawionymi w odwołaniu.
Pismem z dnia 22 maja 2023 r., Zamawiający złożył odpowiedź na odwołanie. Wniósł o odrzucenie odwołania, jako wniesionego z uchybieniem ustawowego terminu, ewentualnie o oddalenie odwołania z uwagi na brak spełnienia przez Odwołującego przesłanek do wniesienia odwołania określonych w art. 505 ust. 1 Pzp. Zamawiający wyjaśnił także, że w dniu 10 maja 2023 r. dokonał otwarcia ofert. Odwołujący złożył ofertę spełniającą wszystkie wymogi SWZ. W formularzu ofertowym Odwołujący złożył oświadczenie, że zaoferowany pojazd „spełnia wszystkie wymagania Zamawiającego zgodnie z zapisami SWZ”, że „zobowiązuje się do wykonania zamówienia w terminie określonym w SWZ”,że zapoznał się ze SWZ wraz z załącznikami (w tym z projektowanymi postanowieniami umownymi) i uznaje się za związanego określonymi w niej wymaganiami i zasadami postępowania, a także, że projektowane postanowienia umowne zostały przez niego zaakceptowane i zobowiązuje się w przypadku wyboru jego oferty do zawarcia umowy na podanych warunkach w miejscu i terminie wyznaczonym przez Zamawiającego, jak również, że uważa się za związanego niniejszą ofertą na okres wskazany w SWZ. W dniu 15 maja 2023 r. Zamawiający opublikował informację o wyborze oferty Odwołującego, jako najkorzystniejszej. W tej sytuacji, w ocenie Zamawiającego, Odwołujący nie ma interesu we wniesieniu i popieraniu odwołania. Nie zachodzi także ryzyko poniesienia szkody przez Odwołującego bowiem na skutek wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej uzyskał możliwość zrealizowania zamówienia.
Pismem z dnia 23 maja 2023 r. Odwołujący złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej oświadczenie, że cofa w całości wniesione odwołanie i wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego. Powyższe pismo wpłynęło do KIO w dniu 23 maja 2023 r., tj. na co najmniej jeden dzień przed wyznaczonym terminem posiedzenia Izby z udziałem stron.
W danym stanie faktycznym Izba zważyła, co następuje:
Uwzględniając oświadczenie Odwołującego z dnia 23 maja 2023 r. o cofnięciu odwołania w całości, Izba, działając na podstawie art. 568 pkt 1 oraz art. 553 zdanie drugie ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w niniejszej sprawie.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 lit.a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia
30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. poz. 2437), Izba orzekła o dokonaniu zwrotu na rzecz Odwołującego z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty stanowiącej 90% uiszczonego przez Odwołującego wpisu od odwołania.
Przewodniczący:………………………………