Wyrok KIO KIO 1338/08

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1338/08 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 4 grudnia 2008 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Jednostka Wojskowa 1158 z siedzibą w Łask w trybie przetarg nieograniczony. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: oferta l niegzodna z treścią Specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub z ustawą. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 14.

Istota sprawy

: Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie. Odwołujący posiada interes prawny do wniesienia odwołania, ponieważ w przypadku uwzględnienia jego odwołania, jego oferta uznana byłaby za najkorzystniejszą. 1. Co do zarzutu załączenia do oferty, przez Wykonawcę wybranego, wzoru umowy zawierającego niezmieniony zapis o grupie interwencyjnej z bronią długą lub PM, pomimo, iż warunek ten został zmieniony przez Zamawiającego na broń krótką, co podnosił Odwołujący, skład orzekający Izby ustalił co następu...

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt KIO/UZP 1338/08

WYROK
z dnia 4 grudnia 2008r.

Krajowa Izba Odwoławcza- w składzie:

Przewodniczący: Renata Tubisz

Członkowie: Barbara Bettman
Dagmara Gałczewska-Romek

Protokolant: PrzemysławŚpiewak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2008 r. w Warszawie odwołania wniesionego
przezIMPEL SECURITY POLSKA Sp. z o.o., ul.Ślęzna118, 53-111 Wrocławod
rozstrzygnięcia przez zamawiającegoJednostkę Wojskową 1158, ul. 9 Maja 98-100 Łask
protestu z dnia 30 października 2008 r.

przy udzialeAgencji Ochrony Skorpion Security Sp. z o.o., ul. Wielicka 36 lok. U3, 02-
657 Warszawazgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego - po stronie
zamawiającego*.

orzeka:

1. Oddala odwołanie.

2. Kosztami postępowania obciążaIMPEL SECURITY POLSKA Sp. z o.o., ul.Ślęzna118,
53-111 Wrocław
i nakazuje:

1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych koszty w wysokości4 064 zł
00 gr(słownie: cztery tysiące sześćdziesiąt cztery złote zero groszy) z kwoty


wpisu uiszczonego przezIMPEL SECURITY POLSKA Sp. z o.o., ul.Ślęzna
118, 53-111 Wrocław,

2) dokonać wpłaty kwoty 00 zł 00 gr (słownie: XXX) przez XXX na rzecz XXX,
stanowiącej uzasadnione koszty strony poniesione z tytułu XXX

3) dokonać wpłaty kwoty 00 zł 00 gr (słownie: XXX) przez XXX na rzecz Urzędu
Zamówień Publicznych na rachunek dochodów własnych UZP,

4) dokonać zwrotu kwoty10 936 zł 00 gr(słownie: dziesięć tysięcy dziewięćset
trzydzieści sześć złotych zero groszy) z rachunku dochodów własnych Urzędu
Zamówień Publicznych na rzeczIMPEL SECURITY POLSKA Sp. z o.o., ul.
Ślęzna118, 53-111 Wrocław.

Uzasadnienie

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot
Europejskich w dniu 03.10.2008r. pod nr 2008/S 192-253876.

Przedmiotem postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego jest
"Ochrona fizyczna kompleksu wojskowego nr 3962 Łask i 6030 Teodory przez SUFO"

Zamawiającym jest Jednostka Wojskowa 1158 w Łasku ul.9 Maja 63, 98 -100 Łask zwany
dalej “Zamawiającym”.

Pismem z dnia 30 października 2008r. Impel Security Polska Sp. z o.o. 53-111 Wrocław, ul.
Ślężna118 zwany dalej “Odwołującym” złożył protest na czynność wyboru przez
Zamawiającego oferty Wykonawcy Skorpion Security Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Wielickiej
36, 02-.657 Warszawa zwanego dalej “Wykonawcą wybranym”.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie zasad udzielenia zamówień publicznych
wyrażonych w art.7ust 1 i 3, art. 89 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo
zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, zm. Dz. U. 2008r. Nr 171,
poz.1058 ) zwanej dalej “ustawą Pzp”.

Wskazując na powyższe naruszenia przepisów ustawy Pzp Odwołujący wniósł o :

2


1) uchylenie czynności wyboru oferty Wykonawcy wybranego jako oferty
najkorzystniejszej,
2) odrzucenie oferty Wykonawcy wybranego,
3) dokonanie ponownej oceny ofert i wybór najkorzystniejszej oferty spośród ofert
ważnych.

Odwołujący oświadczył,żema interes prawny we wniesieniu protestu, gdyż w razie
uwzględnienia protestu jego oferta jest ofertą najkorzystniejszą.

W uzasadnieniu złożonego protestu Odwołujący stwierdził co następuje.

Nie może zgodzić się z rozstrzygnięciem postępowania przetargowego przez
Zamawiającego, gdyż czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, została dokonana przez
Zamawiającego z naruszeniem przepisów ustawy Pzp, o czymświadcząprzedstawione
poniżej zarzuty.

Oferta wybranego Wykonawcy winna zostać odrzucona, ponieważ jej treść nie odpowiada
treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia zwanymi dalej “SIWZ”.

Odwołujący w złożonym proteście podniósł, iż w pierwotnej wersji SIWZ, grupa
interwencyjna miała być wyposażona w broń długą, a zatem obligatoryjnie musiałaby być to
grupaświadczącausługi podjazdu tylko dla Jednostki Wojskowej to jest dla Zamawiającego.
W wyniku modyfikacji postanowień SIWZ, Zamawiający dopuścił, aby grupa interwencyjna
była grupą zewnętrzną wyposażoną w broń krótką, a jedyny wymóg jaki miałaby spełniać to
czas dojazdu ( w ciągu 10 minut od zgłoszenia).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy,żewybrany Wykonawca
w formularzu cenowym podał cenę za 122 640 rbg (dla 14 posterunków).
Natomiast do oferty Wykonawca wybrany dołączył parafowany wzór umowy, w którym była
mowa o grupie interwencyjnej z bronią długą (dla 16 posterunków).

Dodatkowo Wykonawca nie złożył oświadczenia,żezamierza powierzyć usługę grupie
interwencyjnej podwykonawcy, a więc winien w 10 minut dojechać na obiekt w Łasku własną
grupą interwencyjną, której to Wykonawca nie posiada w Łasku i w okolicach Łasku.
Ponadto Wykonawca wybrany wymienia w załączniku p.n. "Wykaz osób i podmiotów"
w pozycjach 44 i 45 zaledwie dwóch pracowników grupy interwencyjnej.

3


Zaproponowanie przez. Wykonawcę dwóch pracowników grupy interwencyjnej na
obsadzenie całodobowe 2 posterunków nie jest wystarczające, aby zapewnić prawidłową
realizację przedmiotu zamówienia.

Odwołujący w złożonym proteście, stwierdza również, iż w dołączonym do oferty wykazie
niezbędnych do wykonania zamówienia narzędzi i urządzeń Wykonawca wybrany, wymienia
tylko radiotelefony przenośne 14 szt. i 2 radiotelefony bazowe.
W ofercie brak, wbrew wymogom Zamawiającego precyzyjnie określonym w SIWZ,
jakichkolwiek informacji dotyczących pozostałych narzędzi i urządzeń niezbędnych do
wykonania przedmiotu zamówienia takich jak: samochodu patrolowego, broni długiej i
krótkiej czyśrodkówprzymusu bezpośredniego.

W związku z tak przedstawionymi zarzutami Odwołujący w złożonym proteście wniósł o
uwzględnienie jego protestu.

Pismem dnia 5 listopada 2008r. Zamawiający zawiadomił o oddaleniu protestu,
uznając zastrzeżenia zawarte w proteście za bezzasadne.

Zamawiający odniósł się w następujący sposób do zarzutów protestu.

Co do zarzutu parafowania wzoru umowy, w którym była mowa o grupie interwencyjnej
zewnętrznej z bronią długą.
Jak sama nazwa dokumentu wskazuje jest to wzór umowy, który określa ramowy zakres
informacji i ustaleń jakie zostaną zawarte w umowie. Wszystkie określenia i ustalenia
zostaną doprecyzowane przed podpisaniem umowy. Ponadto Wykonawca wybrany
przedstawił wzór umowy, który był zamieszczony na stronie internetowej Zamawiającego, a
zapis dotyczący wyposażenia grupy interwencyjnej .został zmieniony w SIWZ na podstawie
pytania, które wpłynęło od Wykonawcy, o czym Odwołujący był poinformowany pismem nr
5103 z dn 16.10.2008 r. (umowa do podpisania musi być zgodna z SIWZ). W związku z
powyższym umowa była zgodna ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej.
Tak więc zarzut parafowania wzoru umowy, dotyczący grupy interwencyjnej zewnętrznej z
bronią długą, Zamawiający uznaje za bezzasadny.

Co do zarzutu,żeWykonawca wybrany nie złożył oświadczenia,żepowierzy usługę grupy
interwencyjnej podwykonawcy.

4


Wykonawca wybrany określił w załączniku nr 5 do SIWZ “Wykaz osób i podmiotów" poz. 44
i 45 dane osobowe, posiadane licencje oraz zakres wykonywanych czynności - Grupa
interwencyjna zewnętrzna osób przewidzianych do wykonania tej czynności.
Zamawiający nieżądałw SIWZ przedstawienia oświadczeń w wypadku powierzenia tej
czynności podwykonawcy.
Wykonawca spełnił wymóg zapisu SIWZ pkt. 3.1, ppkt i) oraz zapisu pkt. 6.4.1 mówiących ile
osób należy wykazać w grupie interwencyjnej. Ponadto zgodnie ze stanowiskiem UZP
określonym w Komentarzu pod redakcją Tomasza Czajkowskiego wydanie trzecie, stan
prawny na 1 stycznia 2008 r. pkt. 34 na str. 177 - Wykonawca nie ma obowiązku podania
zamawiającemu nazwy firmy podwykonawcy.
Natomiast sprawa organizacyjnego rozwiązania całodobowego posterunku przez 2 osoby
jest sprawą Wykonawcy, jeżeli zostanie spełniony wymóg pkt. 3.1. ppkt i)
z zakresu działania grupy.

Co do zarzutu nie przedstawienia niezbędnych narzędzi i urządzeń do wykonania
zamówienia.

Wykonawca wybrany w załączonym "Wykazie niezbędnych do wykonania zamówienia
narzędzi i urządzeń" (załącznik nr 6 do SIWZ) wykazał narzędzia jakich wymagał
Zamawiający, czym wyczerpał zapis pkt. 6.4.2 SIWZ.

Dnia 14 listopada 2008 r. Odwołujący złożył odwołanie wnosząc i wywodząc jak w proteście.

Skład orzekający Izby ustalił i zważył co następuje :

Odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie.

Odwołujący posiada interes prawny do wniesienia odwołania, ponieważ w przypadku
uwzględnienia jego odwołania, jego oferta uznana byłaby za najkorzystniejszą.

1. Co do zarzutu załączenia do oferty, przez Wykonawcę wybranego, wzoru umowy
zawierającego niezmieniony zapis o grupie interwencyjnej z bronią długą lub PM,
pomimo, iż warunek ten został zmieniony przez Zamawiającego na broń krótką, co
podnosił Odwołujący, skład orzekający Izby ustalił co następuje. W Formularzu
Ofertowym w pkt 4 zamieszczony jest zapis następującej treści : 4. Postanowienia

5


wzoru umowy zostały przez nas zaakceptowane bez zastrzeżeń i zobowiązujemy się, w
przypadku wyboru naszej oferty, do zawarcia umowy w miejscu i terminie wyznaczonym
przez Zamawiającego. Natomiast w pkt 6 SIWZ pn Wykaz oświadczeń lub
dokumentów, jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia
warunków udziału w postępowaniu ( art.36 ust.1 pkt 6 ustawy Pzp ) w ppkt 6.2. SIWZ
Zamawiający, zawarł zapis : Wykonawca jest zobowiązany dołączyć do oferty :
6.2.2.parafowany przez Wykonawcę wzór umowy z wykorzystaniem wzoru - zał. Nr 3. Z
kolei we wzorze umowy w § 1 ust.3 przewidziano,żeprzedmiotem zamówienia jest
świadczenieusługi bezpośredniej stałej ochrony fizycznej z bronią palną długą lub PM
Kompleksu Wojskowego zarówno koszar jak i lotniska : grupa interwencyjna na
pojeździe osobowym lub osobowo – terenowym składająca się z ( 2 wartowników SUFO
z bronią długą lub PM orazśrodkamiprzymusu bezpośredniego) ; realizująca zadania
interweniowania w sytuacjach naruszenia systemu ochrony oraz doraźnie w sytuacjach
zagrożenia naruszenia systemu ochrony we wszystkich obiektach 32. Bazy Lotniczej w
czasie do 10 minut od zaistnienia zagrożenia lub otrzymania sygnału od dowódcy
zmiany lub obsługi Głównego Centrum Nadzoru (GCN) w systemie 24 – godzinnym. W
toku przeprowadzonego postępowania ustalono,żeZamawiający nie dokonał zmiany
SIWZ w części dotyczącej treści wzoru umowy. Pismem z dnia 16.10.2008r. L.dz.
5103/08 Zamawiający udzielił odpowiedzi na następujące pytanie wykonawcy : Czy
Grupa Interwencyjna wskazana w pkt 3.1.ppkt i) SIWZ ma być grupą “wewnętrzną”
powołaną przez Wykonawcę na czas realizacji umowy tylko i wyłącznie na potrzeby
ochrony Jednostki Wojskowej?. Z udzielonej odpowiedzi wynikało,żegrupa
interwencyjna wskazana w pkt 3.1. nie musi być wyłącznie grupą “wewnętrzną”
powołaną przez Wykonawcę na czas realizacji umowy, na potrzeby ochrony Jednostki
Wojskowej ( Zamawiającego). Grupa interwencyjna może być wyposażona w PW (
pistolet wojskowy). W efekcie powyższego Zamawiający w dniu 16.10.2008r. na
podstawie art.38 ust.4 ustawy Pzp dokonał zmiany w SIWZ, dopuszczając grupy
interwencyjne zewnętrzne to znaczy takie, które obsługują jednocześnie nie tylko
Zamawiającego, ale również innych Zamawiających. Reasumując po modyfikacji
Zamawiający dopuścił grupę interwencyjną zewnętrzną, wyposażoną w broń krótką, a
jedyny wymóg to czas dojazdu. Przy czym należy mieć na uwadze okoliczność, co było
przedmiotem wyjaśnienia na rozprawie,żegrupy te mogą nie być wezwane ani jednego
razu w całym okresieświadczeniausługi ochrony. Tym samym nie ma potrzeby tak jak
przy innych posterunkach w obiektach Zamawiającego, aby grupy te były obecne na
obiektach Zamawiającego przez 24 godziny w tygodniowym systemie ochrony mienia.
Potrzeba ich uruchomienia wynikać będzie w sytuacjach nagłych, na wezwanie
interwencyjne Zamawiającego, czy służb ochrony Wykonawcyświadczącego

6


nieprzerwaną ochronę obiektów Zamawiającego. Zamawiający pomimo udzielonego
wyjaśnienia,co było również przedmiotem wyjaśnienia na rozprawie, nie zmienił wzoru
umowy, który był wykonawca zobowiązany dołączyć do oferty. W związku z
powyższym Izba stwierdza, iż nie można postawić zarzutu Wykonawcy wybranemu, ze
załączył do oferty niezmieniony wzór umowy, który przewidywał, patrol 2 wartowników
SUFO z bronią długą lub PM orazśrodkamiprzymusu bezpośredniego, realizującą
zadania interweniowania w sytuacjach naruszenia systemu ochrony oraz doraźnie w
sytuacjach zagrożenia naruszenia systemu ochrony we wszystkich obiektach 32 Bazy
Lotniczej w czasie do 10 minut od zaistnienia zagrożenia lub otrzymania sygnału od
dowódcy zmiany lub obsługi Głównego Centrum Nadzoru (GCN) w systemie 24 –
godzinnym. Bowiem, dokonana modyfikacja SIWZ, przez Zamawiającego rozszerzyła, a
nie zawężała, warunkiświadczeniagrupy interwencyjnej o broń PW ( pistolet wojskowy)
oraz o możliwość użycia grup interwencyjnych zewnętrznych, czyli obsługujących
jednocześnie nie tylko Zamawiającego. W związku z powyższym, przedłożenie umowy
przewidującejświadczenieusługi ochrony przez grupę interwencyjną z bronią długą lub
PM oraz bez zaznaczenia w umowie czy będzie to grupa interwencyjna wewnętrzna(
tylko obsługująca Zamawiającego), czy zewnętrzna, również mieści się w warunkach
świadczeniausługi przez grupę interwencyjną. Reasumując nie można uznać za
zasadny zarzut Odwołującego naruszenia w tym zakresie zgodności treści oferty z
treścią SIWZ to jest naruszenia przez Zamawiającego art. 89 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp,
przez nie odrzucenie z powodu nie dokonania zmiany wzoru umowy w ofercie
Wykonawcy wybranego.
2. Co do zarzutu złożenia sprzecznej oferty z SIWZ, z uwagi na to,żeWykonawca
wybrany w formularzu cenowym podał cenę za 122 640 rbg ( 14 posterunków) , a do
oferty załączył parafowany wzór umowy, w którym była mowa o grupie interwencyjnej z
bronią długą to jest na obsługę 16 posterunków. Dodatkowo zarzucono,żeWykonawca
wybrany nie złożył oświadczenia o posłużeniu się podwykonawcą, a więc w 10 minut
powinien podjechać na interwencję, a przecież nie ma w pobliżu własnej jednostki
interwencyjnej. Ponadto w załączniku “Wykaz osób i podmiotów” w poz. 44 i 45 podał
zaledwie dwóch pracowników grupy interwencyjnej, co nie jest możliwe, aby w systemie
całodobowym obsłużyć dwa posterunki. Skład orzekający Izby ustalił co następuje.
Zamawiający dokonując odpowiedzi na postawiony zarzut wskazał,żenieżądał
oświadczenia od wykonawców o posłużeniu się podwykonawcą . Natomiast w
związku z udzieloną odpowiedzią w dniu 16.10.2008r., której treść przedstawiono w
powyższym punkcie 1 uzasadnienia, w ocenie Zamawiającego, Wykonawca
wybrany, składając ofertę, spełnił zapisy SIWZ 3.1. ppkt i) oraz zapis pkt 6.4.1.,
mówiących ile osób należy wykazać w grupie interwencyjnej. Natomiast sprawą

7


wykonawcy jest rozwiązanie organizacyjne obsługi posterunku przez dwie osoby.
Punkt 3.1.ppkt i ) SIWZ reguluje formę prowadzenia ochrony, która powinna być
realizowana w systemie posterunków stałych, doraźnych, patrolu ruchomego oraz
wspomagana przez grupę interwencyjną, którą zdefiniowano : grupa interwencyjna
na pojeździe osobowym lub osobowo – terenowym składająca się z ( 2 wartowników
SUFO z bronią długą lub PM lub PW orazśrodkamiprzymusu bezpośredniego) ;
realizująca zadania interweniowania w sytuacjach naruszenia systemu ochrony oraz
doraźnie w sytuacjach zagrożenia naruszenia systemu ochrony we wszystkich
obiektach 32. Bazy Lotniczej w czasie do 10 minut od zaistnienia zagrożenia lub
otrzymania sygnału od dowódcy zmiany lub obsługi Głównego Centrum Nadzoru
(GCN) w systemie 24 – godzinnym. Punkt 6.4. SIWZ przewiduje : W celu
potwierdzenia,żeWykonawca posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz
dysponuje potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia,
do oferty należy dołączyć następujące dokumenty : wykaz osób i podmiotów, które
będą wykonywać zamówienie lub będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia
wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji niezbędnych do wykonania zamówienia,
a także zakresu wykonywanych przez nich czynności, dokumenty stwierdzające,że
osoby, które będą uczestniczyły w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane
uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają posiadanie takich uprawnień - załącznik nr 5 :
wymagane jest wykazanie : co najmniej 16 pracowników ochrony fizycznej na jedną
zmianę – w tym 1 dowódcę zmiany oraz szefa ochrony pełnomocnika ds ochrony
informacji niejawnych i kierownika kancelarii tajnej ( dopuszcza się 2 osoby grupa
interwencyjna zewnętrzna (...) . w zał. Nr 5 wykaz osób i podmiotów, które będą
wykonywać zamówienie zawiera tabelę do wpisania imion i nazwisk , poświadczenia
bezpieczeństwa, licencje I lub II stopnia , zakres wykonywanych czynności. Z
zamieszczonego opisu wynika,żewymagane jest co najmniej 16 pracowników
ochrony fizycznej – wartowników na jednej zmianie. Izba oceniając złożony Wykaz
osób i podmiotów przeznaczonych do wykonania usługi stwierdziła,żeWykonawca
wybrany składając ofertę spełnił powyższe warunki udziału w postępowaniu.
Natomiast co do zarzutu, iż w formularzu cenowym Wykonawca wybrany podał
liczbę roboczogodzin bez grupy interwencyjnej, a powinien w ocenie Odwołującego
podać liczbę roboczogodzin z grupą interwencyjną, to zarzut ten Izba uznała za
nieuzasadniony z następujących przyczyn. Przede wszystkim to do wykonawcy
należał wybór, który system grupy interwencyjnej przedstawi w ofercie. Wykonawca
wybrany podając liczbę roboczogodzin w ilości 122 640 w okresie objętym umową,
założył użycie grupy interwencyjnej zewnętrznej, to jest takiej, która zadania w tym
zakresie wykonuje nie tylko na rzecz Zamawiającego. Natomiast prawo załączenia

8


do oferty zaparafowanej umowy bez zmian, zostało powyżej uzasadnione, chociażby
okolicznością,żeZamawiający zmiany umowy nie dokonał, pomimo wyjaśnienia z
dnia 16.10.2008r. Za logiczne i przekonywujące należy uznać wyjaśnienie
Zamawiającego złożone na rozprawie,żewskazanie w Formularzu Cenowym liczby
roboczogodzin w ilości 122 640 zamiast 140 160 wskazuje na użycie do
wykonywania umowy grupy interwencyjnej zewnętrznej, której wartownicy nie będą
stacjonować przez 24 godziny w obiektach, to jest według dyspozycji Formularza
Cenowego Zamawiającego, a będą dostępni na konkretne wezwanie. Zarzut braku
skalkulowania wynagrodzenia grupy interwencyjnej został wyjaśniony przez
Przystępującego do postępowania odwoławczego to jest Wykonawcę wybranego,
który oświadczył,żeich wynagrodzenie jest uwzględnione w wynagrodzeniu
wartowników stacjonujących w obiektach Zamawiającego w systemie 24 -
godzinnym. Izba nie uznała za uzasadniony zarzut braku porównywalności ofert,
poprzez umożliwienie dwojakiego rodzaju wyliczenia ceny oferty to jest z grupą
interwencyjną ( 140 640 rbh ) i bez grupy interwencyjnej ( 122 640 rbh).
Kwestionowanie tego typu rozwiązań po złożeniu ofert , jest co najmniej spóźnione, a
poza tym każdy z wykonawców chcąc złożyć konkurencyjną ofertę miał takie samo
prawo wyboru sposobu obliczenia ceny czy to z grupą interwencyjną, czy to bez
grupy interwencyjnej. Ponadto Izba nie przyjęła za udowodnione w toku
postępowania odwoławczego, twierdzenie Odwołującego,żeWykonawca wybrany
nie posiada grupy interwencyjnej w Łasku lub w jego okolicach, ponieważ obecny
na rozprawie pełnomocnik przystępującego do postępowania odwoławczego, temu
twierdzeniu zaprzeczył i wskazał,żeposiada dowód w postaci pisma Komendanta
Stołecznej Policji w Warszawie, wskazujący na posiadanie grupy interwencyjnej w
okolicach obiektów Zamawiającego, ale wskazał,żego przedstawi, po
przedstawieniu dowodu przez Odwołującego o braku takiej jednostki przez
Wykonawcę wybranego. Skald orzekający Izby, na podstawie art.6 k.c. w związku z
art. 14 ustawy Pzp. uznał za nieudowodniony zarzut Odwołującego o
nieprawidłowym wyliczeniu liczby godzin w okresieświadczeniausług przez
Wykonawcę wybranego, a tym samym o sprzeczności treści oferty z treścią SIWZ.
Czyli zarzut naruszenia art.89 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp nie został przez Odwołującego
wykazany.
3. Co do zarzutu iż w dołączonym do oferty wykazie niezbędnych do wykonania
zamówienia narzędzi i urządzeń Wykonawca wybrany, wymienia tylko radiotelefony
przenośne 14 szt. i 2 radiotelefony bazowe. Bowiem w ofercie brak, wbrew wymogom
Zamawiającego, precyzyjnie określonym w SIWZ, jakichkolwiek informacji dotyczących
pozostałych narzędzi i urządzeń niezbędnych do wykonania przedmiotu zamówienia

9


takich jak: samochodu patrolowego, broni długiej i krótkiej czyśrodkówprzymusu
bezpośredniego.
Skład orzekający Izby nie uwzględnił powyższego zarzutu, ponieważ z treści Wykazu
narzędzi i urządzeń wynika,żewykonawca powinien w Wykazie przedstawić co
najmniej radiotelefony przenośne 14 szt. i 2 radiotelefony bazowe, a nie wskazuje się
jakie inne narzędzia powinny być wymienione. Skoro Wykonawca wybrany wymienił
niezbędne narzędzia to jest radiotelefony przenośne 14 szt. i 2 radiotelefony bazowe to
spełnił warunek w wymaganym minimalnym zakresie. Nie można czynić zarzutu
wykonawcy z tego tytułu,żenie wymienił innych narzędzi, które nie zostały wymienione
przez Zamawiającego jako niezbędne w Wykazie. Zarzut Odwołującego mógłby być
rozpatrywany co do jego zasadności, ale na etapie zarzutów do Specyfikacji, a nie na
etapie składania ofert, w oparciu o ustaloną Specyfikację. Tak więc zarzut
Odwołującego jest niezasadny, co do niezgodności treści oferty z treścią Specyfikacji w
oparciu o art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.

Reasumując zarzuty przywołane przez Odwołującego w złożonym proteście nie
wskazują na naruszenie przez Zamawiającego ustalonych warunków SIWZ przy
wyborze najkorzystniejszej oferty, z naruszeniem art. 89 ust.1 pkt 2 ustawy Pzp., a więc
żądaniaOdwołującego nie zasługują na uwzględnienie.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 191 ust. 6 i 7 ustawy Pzp, biorąc
pod uwagę wynik sprawy. Nie zasądzono kosztów wynagrodzenia pełnomocnika
Zamawiającego, ponieważ nie przedstawił rachunku, co wymaga § 4 ust.1 pkt 2
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 09.07.2007r. w sprawie wysokości oraz
sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu
odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. 2007r. Nr 128, poz. 886 ze zm.)

10


Stosownie do art. 194 i 195 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych
(Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655, z późn. zm.) na niniejszy wyrok - w terminie 7 dni od
dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Urzędu Zamówień
Publicznych do Sądu Okręgowego wSieradzu.

Przewodniczący:
………………………………

Członkowie: ………………………………
………………………………

_________

*niepotrzebne skreślić

11