Wyrok KIO KIO 1360/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1360/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 24.05.2023
- Przewodniczący
- Aleksandra Patyk
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Pszczyna
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1360/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 maja 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie z siedzibą w Pszczyna w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, wybór oferty, zamówienie publiczne, postępowanie odwoławcze. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 18 ust. 1, art. 18 ust. 2, art. 18 ust. 3, art. 239, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 2, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w t...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1360/23
POSTANOWIENIE
z dnia 24 maja 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aleksandra Patyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 24 maja 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 15 maja 2023 r. przezwykonawcę Wojtyła Nadzory
Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku – Białejw postępowaniu prowadzonym przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego – wykonawcy Wojtyła Nadzory Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku – Białejkwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący: ……………………………..
Sygn. akt: KIO 1360/23
U z a s a d n i e n i e
Zamawiający – Muzeum Zamkowe w Pszczynie [dalej „Zamawiający”] prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym, o którym mowa w art. 275 pkt 1 ustawy Pzp na rewitalizację Zameczku Myśliwskiego wraz z otoczeniem towarzyszącym i przystosowanie do prowadzenia działalności muzealnej(znak postępowania: SOP.260.1.2023).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 4 kwietnia 2023 r. pod numerem 2023/BZP 00164339.
W dniu 15 maja 2023 r. wykonawca Wojtyła Nadzory Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku – Białej [dalej „Odwołujący”] wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1. art. 128 ust. 1 i 4 ustawy Pzp – przez zaniechanie wezwania Wykonawcy Inżynieria Śląsk G.G. do złożenia, uzupełnienia lub poprawienia ewentualnie wyjaśnienia podmiotowych środków dowodowych, na potwierdzenie spełniania warunku udziału
w postępowaniu, dotyczącego zdolności technicznej i zawodowej, opisanego w Rozdziale XII pkt 1 lit. d);
2. art. 18 ust. 1-3 ustawy Pzp w zw. z art. 11 ust. 2 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w zw. z art. 74 ust. 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z § 4 ust. 1 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie z dnia 30 grudnia 2020 r. – przez ich nieprawidłową interpretację i zastosowanie, sprowadzające się do odmowy ujawnienia treści uzasadnienia zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa oraz wyjaśnień Wybranego Wykonawcy co do rażąco niskiej ceny jego oferty - w zakresie w jakim nie stanowią one tajemnicy przedsiębiorstwa;
3. w konsekwencji art. 239 w zw. z art. 16 pkt 1 i 2) i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp – poprzez przedwczesny wybór jako najkorzystniejszej oferty Wykonawcy Inżynieria Śląsk G.G., mimo że Wykonawca ten nie został prawidłowo zweryfikowany podmiotowo (co do warunku udziału w postępowaniu), a jego oferta nie może być zweryfikowana przedmiotowo pod względem ceny rażąco niskiej, co narusza zasadę prowadzenie postępowania w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców, prowadzenie postępowania w sposób przejrzysty oraz udzielania zamówienia wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie przepisów Ustawy.
Wobec ww. zarzutów Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości
i nakazanie Zamawiającemu:
1. unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty;
2. odtajnienia treści zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa oraz wyjaśnień rażąco niskiej ceny oferty Wybranego Wykonawcy, w zakresie w jakim nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa;
3. ponowne badanie i ocenę ofert niepodlegających odrzuceniu;
4. ponowny wybór oferty najkorzystniejszej;
5. zasądzenie na rzecz Odwołującego kosztów postępowania, w tym kosztów reprezentacji, wg przedstawionych rachunków.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego nie zgłoszono przystąpień.
W dniu 18 maja 2023 r. Zamawiający wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu. Niniejsze pismo zostało podpisane przez osobę uprawnioną do reprezentacji Zamawiającego.
Biorąc pod uwagę powyższe, Izba uznała, że zachodzą podstawy do umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 522 ust. 1 ustawy Pzp. Zgodnie z treścią tego przepisu w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że
w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 ww. ustawy.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U.
z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodniczący: ……………………………..