Wyrok KIO KIO 1361/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1361/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 kwietnia 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, oferta najkorzystniejsza, rażąco niska cena, zamówienie publiczne, Zamawiający. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 275 pkt 1, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 522 ust. 2.

Istota sprawy

Odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Z racji tego, że Zamawiający uwzględnił odwołanie w całości, zaś uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie Zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez Zamawiającego – postępowanie podlega umorzeniu w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1361/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 23 kwietnia 2025 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 23 kwietnia 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 8 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę IMC Projekt sp. z o.o. w Warszawie

w postępowaniu prowadzonym przez Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie

przy udziale uczestnika zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego, wykonawcy A.M. Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt w Krakowie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze,

2.znieść koszty pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy IMC Projekt sp. z o.o. w Warszawie, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….



Sygn. akt: KIO 1361/25

Uzasadnienie

Zamawiający, Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie podstawowym, zgodnie z art. 275 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, pn. opracowanie kompletnych Programów Funkcjonalno-Użytkowych wraz z kosztorysem inwestorskim dla opracowania dokumentacji projektowej oraz wykonania robót budowlanych. Wewnętrzny identyfikator: ZP-16/2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 19 lutego 2025 r., pod nr: 2025/BZP00112114/01. Wartość szacunkowa zamówienia nie przekracza progów unijnych.

W dniu 8 kwietnia 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy IMC Projekt sp. z o.o. w Warszawie (dalej jako: „IMC”) od czynności Zamawiającego polegającej na wyborze najkorzystniejszej oferty wykonawcy A.M. Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt w Krakowie (dalej jako: „V-Projekt”).

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu następujące naruszenia:

1)art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”) w zw. z art. 224 ust. 6 PZP poprzez odrzucenie oferty Odwołującego pomimo, iż złożone przez nią wyjaśnienia dot. rażąco niskiej są zupełne i wyczerpujące, a ich analiza wskazuje, iż zaoferowana cena nie jest ceną rażąco zbyt niską, a w szczególności wykonawca w sposób szczegółowy określił:

wysokość kosztów przyjętych jako koszty pracy z uwzględnieniem czasu poświęconego na realizację zamówienia, a przyjęte koszty odpowiadają obowiązującym przepisom prawa dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę, a dodatkowo wskazane w wyjaśnieniach koszty uzgodnień i konsultacji odnoszą się do przewidzianych dla realizacji zamówienia ilości godzin w zakresie rzeczoznawstwa (wykonawca wskazał wprost, że do kalkulacji przyjęto rzeczywiste stawki roboczogodzin pracowników, a nie – jak dopuszcza PZP – minimalne krajowe wynagrodzenie);

koszty dojazdu wykonawcy do miejsca planowanej inwestycji/ siedziby Zamawiającego, ze wskazaniem kosztów utrzymania floty samochodowej (leasingi) oraz paliwa;

koszty utrzymania biura i licencji programów do projektowania;

wykonawca w sposób bardzo szczegółowy (tabela) zamieścił kalkulację każdego ofertowanego Pakietu;

wykonawca wskazał dowody w postaci postępowań, gdzie realizował zamówienia publiczne o podobnym zakresie rzeczowym i w zbliżonej cenie ofertowej;

2)art. 239 ust. 1 i 2 PZP poprzez wybranie oferty wykonawcy Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-projekt A.M. jako oferty najkorzystniejszej, podczas gdy, gdyby Zamawiający w sposób staranny przeanalizowałby wyjaśnienia dot. rażąco niskiej ceny złożone przez wykonawcę IMC Projekt Sp. z o.o. nie odrzuciłby tej oferty i dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej z dwóch niepodlegających odrzuceniu ofert, tj. oferty nr 1 i oferty nr 6, przy czym oferta nr 6 uzyskałaby najwyższą ilość punktów i zostałaby uznana za ofertę najkorzystniejszą.

Podnosząc wskazane zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:

1)unieważnienia czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt A.M.;

2)unieważnienia czynności odrzucenia oferty nr 6 złożonej przez wykonawcę IMC;

3)powtórzenia czynności badania i oceny ofert w postępowaniu;

4)powtórzenia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej spośród pozostałych prawidłowych ofert złożonych w postępowaniu.

W odpowiedzi z dnia 17 kwietnia 2025 r. na odwołanie, Zamawiający wskazał, że uwzględnia zarzuty Odwołującego w całości i unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej oraz dokona ponownego badania i oceny ofert, z uwzględnieniem oferty IMC w zakresie pakietów 1, 2 i 3.

Do postępowania odwoławczego wpłynęło zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego przez wykonawcę A.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V-Projekt A.M.. W dniu 18 kwietnia 2025 r. poinformował, że odstępuje od zgłoszenia sprzeciwu.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:

Odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości.

Z racji tego, że Zamawiający uwzględnił odwołanie w całości, zaś uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie Zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez Zamawiającego – postępowanie podlega umorzeniu w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do przepisów § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku gdy Zamawiający uwzględnił odwołanie, jeżeli doszło do tego przed otwarciem rozprawy, to koszty znosi się wzajemnie, zaś Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………. ........