Wyrok KIO KIO 137/20

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 137/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 lutego 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni z siedzibą w Gdynia w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

W postępowaniu odwoławczym wywołanym odwołaniem na czynności Zamawiającego - Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu w ramach projektu pn.: „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - część I (nr postępowania: ZP.371.46.2019.ASz), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich w dniu 8.10.2019 r., nr 2019/S 194-471818, wniesionym do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24.01.2020 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 137/20


POSTANOWIENIE
z dnia 5 lutego 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący

Członkowie:

Izabela Niedziałek-Bujak
Aneta Mlącka
Andrzej Niwicki

Protokolant:

Rafał Komoń


po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym prowadzonym z udziałem stron w dniu 5 lutego
2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu

24 stycznia 2020 r. przez Odwołującego - Sweco Consulting Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością
z siedzibą w Poznaniu, ul. Franklina Roosvelta 22 (60-829 Poznań)

w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Dyrektor Urzędu Morskiego w
Gdyni
, ul. Chrzanowskiego 10 (81-338 Gdynia)

przy udziale

Wykonawcy - Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-INVEST Spółka Akcyjna z
siedzibą w Szczecinie, ul. Jerzego Zimowskiego 20 (71-281 Szczecin) zgłaszającego
przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego

postanawia:

1. Umarza postępowanie odwoławcze.

2. Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
Odwołującego - Sweco Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu kwoty 13.500 zł
00 gr. (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych, zero groszy), stanowiącej 90%
uiszczonego wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od
dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do
Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przewodniczący:    ....................................

Członkowie:

Sygn. akt: KIO 137/20

U z a s a d n i e n i e

W postępowaniu odwoławczym wywołanym odwołaniem na czynności Zamawiającego -

Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu w ramach
projektu pn.: „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - część I
(nr
postępowania: ZP.371.46.2019.ASz), ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Wspólnot

Europejskich w dniu 8.10.2019 r., nr 2019/S 194-471818, wniesionym do Prezesa Krajowej
Izby Odwoławczej w dniu 24.01.2020 r. przez wykonawcę Sweco Consulting Sp. z o.o. z/s w
Poznaniu (sygn. akt KIO 137/20), Odwołujący w oświadczeniu złożonym do akt sprawy w
piśmie z dnia 04.02.2020 r. przed otwarciem posiedzenia niejawnego cofnął odwołanie w
całości.

Odwołujący cofnął odwołanie po tym jak Zamawiający uwzględnił w części zarzuty składając
oświadczenie w piśmie z dnia 04.02.2020 r. Ponieważ cofnięcie odwołania prowadzi do
sytuacji, w której upada przedmiot sporu, do którego odnosiło się oświadczenie
Zamawiającego, Izba uznała, iż ma ono dalej idące skutki procesowe.

W związku z powyższym na podstawie art. 187 ust. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. -
Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018, poz. 1986 z późn. zm.) Izba umorzyła
postępowanie odwoławcze.

Orzekając o kosztach, zgodnie z art. 187 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych oraz w
oparciu o przepisy § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a

72),
Izba nakazała zwrócić na rzecz Odwołującego 90% kwoty uiszczonego w wysokości 15.000
zł. wpisu od odwołania.

Przewodniczący:    ....................................

Członkowie:    ....................................

3