Wyrok KIO KIO 1370/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1370/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.04.2026
- Przewodniczący
- Małgorzata Rakowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1370/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: -, unieważnienie czynności wyboru oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, zamówienie publiczne, kryterium wydłużenie terminu gwarancji, odwołanie. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 218 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 3, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 2, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 522 ust. 2, art. 574, art. 576.
Istota sprawy
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, zwany dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym pn. „Remont instalacji i urządzeń oświetlenia iluminacyjnego mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie”....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1370/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 13 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Małgorzata Rakowska
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 13 kwietnia 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 marca 2026 r. przez wykonawcę Multidekor S.A. z siedzibą w Piastowie, ul. Noakowskiego 4, 05-820 Piastów w postępowaniu prowadzonym przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa
postanawia:
1.Umarza postępowanie odwoławcze.
2.Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Multidekor S.A. z siedzibą w Piastowie, ul. Noakowskiego 4, 05-820 Piastów kwoty 10 000 zł 00 gr (słownie: dziesięć tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej wniesiony wpis.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………….…….
Sygn. akt: KIO 1370/26
Uzasadnienie
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, zwany dalej „zamawiającym”, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie podstawowym pn. „Remont instalacji i urządzeń oświetlenia iluminacyjnego mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 30 stycznia 2026 r. pod numerem 2026/BZP 00084074/01.
W dniu 24 marca 2026 r. (pismem z tej samej daty) wykonawca Multidekor S.A. z siedzibą w Piastowie, zwany dalej „odwołującym”, wniósł odwołanie od niezgodnej z przepisami ustawy Pzp czynności podjętej w postępowaniu przez zamawiającego, polegającej na:
1)zaniechaniu odrzucenia oferty złożonej przez wykonawcę — lidera konsorcjum: ENEA OŚWIETLENIE Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie oraz członka konsorcjum: Prolight Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie, zwanego dalej „konsorcjum ENEA”;
2)przyznaniu ofercie złożonej przez konsorcjum ENEA 20 punktów w kryterium „wydłużenie terminu gwarancji”;
3)wyborze jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez konsorcjum ENEA;
zarzucając zamawiającemu naruszenie:
1)art. 218 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 226 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia w postępowaniu oferty złożonej przez konsorcjum ENEA, pomimo iż zawierała ona nieusuwalną sprzeczność, polegającą na wskazaniu w ramach kryterium „wydłużenie terminu gwarancji” w Formularzu ofertowym wartości: „5 lat”, natomiast w tym samym kryterium w załączniku nr 1 do Formularza ofertowego (plik „Formularz ofertowy ZDM-MU-DZP-2-TP-2-26.pdP) wartości: „3 lata”, co skutkuje niemożliwością jednoznacznego ustalenia istotnego elementu oferty, tj. okresu gwarancji stanowiącego element przedmiotowo istotny projektowanej umowy o zamówienie publiczne (S 15 ust. 2 umowy),
ewentualnie, na wypadek nieuwzględnienia powyższego zarzutu, odwołujący podniósł zarzut naruszenia:
art. 16 pkt 1 i 2 ustawy Pzp w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy Pzp poprzez błędną ocenę oferty złożonej w postępowaniu przez konsorcjum ENEA i przyznanie jej 20 punktów w kryterium „wydłużenie terminu gwarancji”, podczas gdy, zawierała ona nieusuwalną sprzeczność, polegającą na wskazaniu w ramach kryterium „wydłużenie terminu gwarancji” w Formularzu ofertowym wartości: „5 lat”, natomiast w tym samym kryterium w załączniku nr 1 do Formularza ofertowego (plik „Formularz ofertowy ZDM-MU-DZP-2-TP-2-26.bdP') wartości: „3 lata”, co uzasadnia przyjęcie, że okres gwarancji nie został w ofercie skutecznie określony, a tym samym — dla potrzeb oceny oferty — należy przyjąć minimalny okres gwarancji wynoszący 3 lata, co powinno skutkować przyznaniem tej ofercie 0 punktów w kryterium „wydłużenie okresu gwarancji”,
2)art. 239 ust. 1 i 2 ustawy Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty złożonej w postępowaniu przez konsorcjum ENEA, pomimo że oferta ta podlegała odrzuceniu, ewentualnie powinna uzyskać 0 punktów w kryterium „wydłużenie terminu gwarancji”, z uwagi na naruszenia przepisów Pzp w zakresie wskazanym w niniejszym odwołaniu.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz o:
1)nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej w postępowaniu przez konsorcjum ENEA;
2)nakazanie zamawiającemu odrzucenia oferty złożonej w postępowaniu przez konsorcjum ENEA;
albo ewentualnie o:
nakazanie zamawiającemu przyznanie ofercie złożonej w postępowaniu przez konsorcjum ENEA 0 punktów w ramach kryterium „wydłużenie terminu gwarancji”;
3)nakazanie zamawiającemu powtórzenia czynności w postępowaniu polegającej na ocenie ofert oraz wyborze oferty najkorzystniejszej;
4)zasądzenie od zamawiającego na rzecz odwołującego zwrotu kosztów postępowania odwoławczego według norm przepisanych.
Zamawiający kopię odwołania przekazał wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia w dniu 26 marca 2026 r. za pośrednictwem platformy prowadzonego postępowania .
Termin na zgłoszenie przystąpienia upływał w dniu 30 marca 2026 r. W tym terminie - jak wynika z akt sprawy - do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.
W dniu 3 kwietnia 2026 r. zamawiający złożył „Odpowiedź na odwołanie”, w której oświadczył, że uwzględnia odwołanie w całości i w związku z tym:
„1. unieważni czynność wyboru oferty najkorzystniejszej z dnia 18.03.2026 r.
2. przyzna 0 punktów w kryterium wydłużenia gwarancji ofercie złożonej przez – lidera konsorcjum: ENEA Oświetlenie sp. z o. o. z siedzibą w Szczecinie oraz członka konsorcjum: Prolight sp. z o. o. z siedziba w Pruszkowie.
3. dokona powtórzenia czynności oceny ofert i ponownego wyboru oferty najkorzystniejszej”.
Wobec ustalenia, że zamawiający uwzględnił odwołanie w całości i brak jest wykonawców, którzy skutecznie przystąpili do udziału w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego, gdyż tylko wykonawca zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego - zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy Pzp - może wnieść sprzeciw co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba stwierdziła, że zaszły przesłanki do umorzenia postępowania odwoławczego zgodnie z art. 522 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605 ze zm.).
Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.
O kosztach postępowania orzeczono stosownie do wyniku postępowania na podstawie
art. 574 i art. 576 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tj.: z dnia 14 lipca 2023 r., Dz. U. z 2023 r., poz. 1605) oraz w oparciu o przepisy § 5 pkt 1 lit. a) i § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r., poz. 2437).
Przewodnicząca:……………….…….