Wyrok KIO KIO 1389/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1389/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 22.04.2026
- Przewodniczący
- Ewa Sikorska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Miasto Opole
- Miejscowość
- Opole
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1389/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Opole z siedzibą w Opole w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: naruszenie obowiązków dotyczących płatności, naruszenie obowiązków w dziedzinie ochrony środowiska, naruszenie obowiązków w dziedzinie prawa socjalnego, naruszenie zasady uczciwej konkurencji, wykaz doświadczenia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c), art. 128 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 253 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołanie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania. Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p. oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu. Dlatego też postanowiono jak w sentencji. Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1389/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 22 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Ewa Sikorska
na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 22 kwietnia 2026 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 marca 2026 r. przez wykonawcę PJM INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kielcach,w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego –Miasto Opole
Uczestnik postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego: wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: SELL-BUD INWEST Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kielcach, SELL- BUD INWEST S.C. Ł.Ł., S.K., T.M.
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz: wykonawcy PJM INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kielcach kwoty 18 000 zł 00 gr(słownie: osiemnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga, za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:……………….…….
Sygn. akt: KIO 1389/26
Uzasadnienie
Zamawiający – Miasto Opole – prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Termomodernizacja obiektu PSP nr 29 w Opolu.”
Postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 roku, poz. 1320 ze zm.), zwanej dalej ustawą P.z.p.
W dniu 26 marca 2026 r. wykonawca PJM INVESTMENT Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kielcach (dalej: odwołujący) wniósł odwołanie wobec:
- ponownego wyboru najkorzystniejszej oferty z dnia 16.03.2026 roku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia tj. konsorcjum składającej się z firm: SELL-BUD INWEST Sp. z o.o. – lider konsorcjum oraz SELL-BUD INWEST S.C. – członek konsorcjum (dalej również: Konsorcjum)
- zaniechania odrzucenia oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, tj. konsorcjum składającej się z firm: SELL-BUD INWEST Sp. z o.o. –lider konsorcjum oraz SELLBUD INWEST S.C. – członek konsorcjum na podstawie art. 226 ust. 1 pkt. 2 lit. b) i c) ustawy P.z.p. mimo braku spełnienia warunków udziału w postępowaniu oraz niewłaściwym uzupełnieniu dokumentów podmiotowych na wezwanie zamawiającego w trybie art. 128 ust. 1 ustawy P.z.p.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu:
1/ naruszenie art. 226 ust. 1 pkt. 2 lit. b i lit. c ustawy P.z.p. poprzez zaniechanie odrzucenia wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia tj. konsorcjum składające się z firm: SELL-BUD INWEST Sp. z o.o. – lider konsorcjum oraz SELL-BUD INWEST S.C. – członek konsorcjum, podczas gdy wykonawca ten nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu, gdzie:
- w ramach uzupełnienia na podstawie art. 128 ust. 1 ustawy P.z.p. informacji, które roboty budowlane objęte tym zamówieniem publicznym wykonają poszczególni wykonawcy w myśl z art. 117 ust. 4 ustawy P.z.p.(co również stanowi naruszenie tego przepisu), gdzie z treści uzupełnionego podziału nadal tak naprawdę nie wynika, jaki zakres robót przypada poszczególnym członkom konsorcjum co, dodatkowo powoduje, że zamawiający nie jest w stanie ocenić czy w rozumieniu art. 117 ust. 3 ustawy P.z.p. ten warunek został spełniony, a po drugie
- w ramach spełnienia warunku doświadczenia tylko wykonawca SELL-BUD INWEST S.C. – członek konsorcjum wykazał się stosownym doświadczeniem (w ramach złożonego wykazu robót), podczas gdy z treści uzupełnionego przez konsorcjum podziału robót w myśl art. 117 ust. 4 ustawy P.z.p. wynika, że SELL-BUD INWEST Sp. z o.o. – lider konsorcjum, który w ogóle nie wykazał się doświadczeniem może tak naprawdę wykonać większą część tego zamówienia – jeżeli nawet nie całość tego zamówienia (wynika to z faktu, że zakresu robót nie został opisany w sposób jednoznaczny a jego bardzo ogólne i wadliwe zapisy pozwalają na przyjęcie tak szerokiej interpretacji);
2/ naruszenie art. 16 ust. 1 ustawy P.z.p. poprzez naruszenie naczelnej zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców dokonując wyboru oferty wykonawcy, który nie wykazał się spełnieniem warunków udziału w postępowaniu (warunku doświadczenia) a zatem jego oferta powinna zostać odrzucona;
3/ naruszenie art. 253 ust. 1 w zw. z art. 239 ust. 1 ustawy P.z.p. poprzez dokonanie wyboru jako oferty najkorzystniejszej wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia w ramach konsorcjum firm: SELL-BUD INWEST Sp. z o.o. oraz SELL-BUD INWEST S.C., podczas gdy oferta ta podlega odrzuceniu z uwagi na brak spełnienia warunków udziału w postępowaniu.
Uwzględniając powyższe, odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:
1/ unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty
2/ odrzucenia oferty konsorcjum SELL-BUD INWEST Sp. z o.o. oraz SELL-BUD INWEST S.C.
3/ dokonanie ponownego badania i oceny ofert z pominięciem oferty Konsorcjum.
Pismem z dnia 20 kwietnia 2026 roku, przed rozprawą, odwołujący cofnął odwołanie z dnia 26 marca 2026 roku.
Izba zważyła, co następuje:
Odwołanie podlega umorzeniu na podstawie art. 568 pkt 1 ustawy P.z.p., zgodnie z którym Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
Ze względu na fakt, że odwołanie można cofnąć w każdym czasie do zamknięcia rozprawy, jego cofnięcie zgodnie z art. 520 ust. 1 i 2 P.z.p.oznacza, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu.
Dlatego też postanowiono jak w sentencji.
Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.
Przewodnicząca:……………....…….