Wyrok KIO KIO 1398/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1398/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 06.05.2025
- Przewodniczący
- Katarzyna Paprocka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Łódź
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1398/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 6 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi z siedzibą w Łódź w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienia publicznego, Zamawiającego, Specyfikacji Warunków Zamówienia. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1-3, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 99 ust. 6, art. 522 ust. 2.
Istota sprawy
Odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Wobec uwzględnienia odwołania w całości przez Zamawiającego, w sytuacji gdy uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie Zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez Zamawiającego – postępowanie podlega umorzeniu w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1398/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 6 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Katarzyna Paprocka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania odwoławczego w dniu 6 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. w Warszawie
w postępowaniu prowadzonym przez Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi
przy udziale uczestnika zgłaszającego przystąpienie po stronie Zamawiającego, wykonawcy Arcus S.A. w Warszawie
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.znieść koszty pomiędzy stronami i nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. w Warszawie, uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….…….
Sygn. akt: KIO 1398/25
Uzasadnienie
Zamawiający, Miasto Łódź – Urząd Miasta Łodzi prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest „Zawarcie umowy ramowej na dostawy sprzętu komputerowego dla UMŁ”. Wewnętrzny identyfikator: DOM-WZP-II.271.33.2025. Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w dniu 1 kwietnia 2025 r., pod nr: 2025/S64-206843. Wartość szacunkowa zamówienia przekracza progi unijne.
W dniu 11 kwietnia 2025 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie wykonawcy Konica Minolta Business Solutions Polska sp. z o.o. w Warszawie wobec treści Specyfikacji Warunków Zamówienia (dalej jako: „SWZ”), w zakresie Części 4, tj. co do - treści Załącznika 1.4.1, 1.4.2. do Opisu Przedmiotu Zamówienia (dalej jako: „OPZ”) i w zakresie Części 5, tj. co do Załącznika 1.5.1. do OPZ. Odwołaniem zostały objęte te postanowienia OPZ w zakresie Części 4 zamówienia, które dotyczą opisu Szczegółowych wymagań dla urządzenia wielofunkcyjnego formatu A3, kolor, laserowego oraz opisu Szczegółowych wymagań dla urządzenia wielofunkcyjnego formatu A4, monochromatycznego, laserowego, a także te postanowienia OPZ w zakresie Części 5 zamówienia, które dotyczą opisu Szczegółowych wymagań dla drukarki A4, monochromatycznej, laserowej.
W tym zakresie, Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie art. 16 pkt 1-3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320 ze zm., dalej jako „PZP”), art. 17 ust. 1 pkt 2 PZP oraz art. 99 ust. 2, 4-6 PZP poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób nadmiarowy, nieproporcjonalny do wartości i celów przedmiotu zamówienia, naruszający zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, w sposób który narusza zasadę efektywności, wyłącza możliwość złożenia oferty przez wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia, którzy posiadają urządzenia spełniające uzasadnione potrzeby Zamawiającego dla danego typu wymaganych urządzeń biurowych, w tym przez Odwołującego oraz w sposób, który wymusza na wykonawcach zaoferowanie określonego systemu zarządzania wydrukiem bez możliwości zaoferowania rozwiązania równoważnego.
Podnosząc wskazane zarzuty, Odwołujący wniósł o nakazanie Zamawiającemu modyfikacji OPZ we wskazany szczegółowo w odwołaniu sposób.
W odpowiedzi z dnia 27 kwietnia 2025 r. na odwołanie, Zamawiający wskazał, że uznaje odwołanie w całości.
Do postępowania odwoławczego wpłynęło zgłoszenie przystąpienia po stronie Zamawiającego przez wykonawcę Arcus S.A. w Warszawie. W dniu 29 kwietnia 2025 r. wykonawca ten poinformował, że nie zgłasza sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego w całości zarzutów odwołania.
Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje:
Odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości.
Wobec uwzględnienia odwołania w całości przez Zamawiającego, w sytuacji gdy uczestnik postępowania odwoławczego, który przystąpił do postępowania po stronie Zamawiającego, nie wniósł sprzeciwu co do uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez Zamawiającego – postępowanie podlega umorzeniu w oparciu o art. 522 ust. 2 PZP.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do przepisów § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku gdy Zamawiający uwzględnił odwołanie, jeżeli doszło do tego przed otwarciem rozprawy, to koszty znosi się wzajemnie, zaś Izba orzeka o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………. ........