Wyrok KIO KIO 1401/25

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1401/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 5 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu z siedzibą w Wrocław w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, specyfikacja warunków zamówienia, zamówienie publiczne, działanie zamawiającego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 99 ust. 5, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 553 zd. 2, art. 574, art. 575.

Istota sprawy

: Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła, ‎ że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1401/25

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 5 maja 2025 roku

Krajowa Izba Odwoławcza – w składzie:

Przewodnicząca:Katarzyna Poprawa

Protokolant: Patryk Pazura

na posiedzeniu w dniu 5 maja 2025 roku w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 11 kwietnia 2025 roku przez Odwołującego Suntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowiew postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

postanawia:

1. umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
OdwołującegoSuntar Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Tarnowie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodniczący:………….……………………………..


Sygn. akt: KIO 1401/25

Uzasadnienie

Zamawiający - Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego na Dostawę komputerów stacjonarnych w ramach

umowy ramowej, zwane dalej „Postępowaniem”. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, zgodnie z ustawą dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych dalej zwaną „Ustawą Pzp” lub „ustawą”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
z dnia 31.03.2025 r., numer ogłoszenia Dz.U. S: 64/2025 207236- 2025.

W dniu 11 kwietnia 2025 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez Suntar Sp. z o.o. z siedziba w Tarnowie (zwanego dalej „Odwołującym”) wobec treści specyfikacji warunków zamówienia sporządzonej przez Zamawiającego w Postępowaniu.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie przepisów ustawy Pzp w następującym zakresie art. 16 pkt 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 2 zw. z art. 99 ust. 4 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 5 poprzez sporządzenie opisu przedmiotu zamówienia w sposób ograniczający uczciwą konkurencję, niewynikający z uzasadnionych potrzeb Zamawiającego oraz nie proporcjonalny do wartości i celów jakie chciałby osiągnąć Zamawiający.

Wskazując na powyższe, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu, aby dokonał modyfikacji treści SIWZ (opisu przedmiotu zamówienia)
w sposób wskazany w treści uzasadnienia odwołania: „Obudowa typu SFF lub/i tower
o wymiarach nieprzekraczających: szerokość 300 mm, wysokość 100 mm, głębokość 308 mm” oraz przesunięcie terminu składania ofert o okres co najmniej 14 dni.

Skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej, wyznaczony do rozpoznania niniejszej sprawy odwoławczej ustalił i zważył, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie czyni zadość wymogom proceduralnym zdefiniowanym w Dziale IX ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych, tj. odwołanie nie zawiera braków formalnych oraz został uiszczony od niego wpis. Izba ustaliła,
że nie zaistniały przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, które skutkowałyby odrzuceniem odwołania.

Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca,

Zamawiający pismem z dnia 25 kwietnia 2025 roku złożył do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pisemne stanowisko – Odpowiedź na odwołanie, w którym oświadczył, że uwzględnił odwołanie w całości, tj. w zakresie zarzutów Odwołującego, dotyczących Załącznika nr 6.2 do SWZ odnoszących się do ustalonych przez Zamawiającego maksymalnych wymiarów obudowy komputerów. Zamawiający dokonał zmiany w Załączniku 6.2 do SWZ w ten sposób, że w zakresie parametrów wielkości obudowy zapis po zmianie brzmi: „ Small Form Factor (SFF) desktop lub/i tower o wymiarach: łącznej sumy wymiarów

(szerokość + głębokość + wysokość) nie przekraczającej 721 mm”. Mając na względzie okoliczność, że dokonana zmiana jest zgodna z intencjami Odwołującego - Zamawiający wnosi o umorzenie postępowania odwoławczego.

W zaistniałych okolicznościach, w związku z uwzględnieniem przez Zamawiającego
w całości zarzutów podniesionych w odwołaniu i brakiem przystąpień do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiające, postępowanie odwoławcze należało umorzyć
na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp. Zgodnie z treścią art. 522 ust. 1 ustawy Pzp W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza
lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W konsekwencji mając na względzie okoliczności niniejszej sprawy, orzeczono jak w sentencji na podstawie przepisu art. 568 pkt 3) ustawy Pzp, umarzając postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia na podstawie art. 553 zd. 2 Pzp.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 574 i 575 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania
oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020r., poz. 2437
ze zmianami).

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.

Przewodniczący: …..….………………………