Wyrok KIO KIO 1473/19

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1473/19 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 sierpnia 2019 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Katowickie Centrum Onkologii z siedzibą w Katowice w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone trybie przetargu nieograniczonego na: „zakup i dostarczenie tomografu komputerowego wraz z montażem i adaptacją pomieszczeń’’, numer sprawy K.C.O./PN/52/2019, zostało wszczęte ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich za numerem 2019/S 136 - 334774 z 17.07.2019 r. , przez Katowickie Centrum Onkologii , ul. Raciborska 26, 40-074 Katowice zwany dalej: „Zamawiającym"....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1473/19

POSTANOWIENIE
z dnia 13 sierpnia 2019 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:    Ryszard Tetzlaff

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziałem stron oraz uczestników
postępowania odwoławczego w dniu
13 sierpnia 2019 r. w Warszawie odwołania
wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 lipca 2019 r. przez
wykonawcę:
Philips Polska Sp. z o.o., AL Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa
w postępowaniu prowadzonym przez Katowickie Centrum Onkologii, ul. Raciborska 26,
40-074 Katowice

przy udziale wykonawcy Siemens Healthcare Sp. z o.o., ul. Żupnicza 11, 03-821
Warszawa
zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie
zamawiającego

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze;

2. nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz
wykonawcy
Philips Polska Sp. z o.o., AL Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa
kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy),
stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 16 października 2018 r. poz. 1986 ze zm.) na niniejsze
postanowienie - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za
pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego
w Katowicach.

Przewodniczący:

Sygn. akt: KIO 1473/19

Uzasadnienie

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone trybie przetargu
nieograniczonego na:
„zakup i dostarczenie tomografu komputerowego wraz z montażem
i adaptacją pomieszczeń’’,
numer sprawy K.C.O./PN/52/2019, zostało wszczęte ogłoszeniem
w Dzienniku Urzędowym Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich za numerem 2019/S
136 - 334774 z
17.07.2019 r., przez Katowickie Centrum Onkologii, ul. Raciborska 26,
40-074 Katowice zwany dalej:
„Zamawiającym". W tym samym dniu postanowienia
Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia zwane dalej:
„SIWZ" zostały zamieszczone na
stronie internetowej Zamawiającego oraz na platformie Marketplanet.

W dniu 29.07.2019 r. (wpływ do Prezesa KIO w wersji elektronicznej podpisane
podpisem cyfrowym za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej - ePUAP) Philips
Polska Sp. z o.o., AL Jerozolimskie 195B, 02-222 Warszawa zwane dalej:
„Philips Polska
Sp. z o.o.”
albo „Odwołującym” wniosła odwołanie na w/w postanowienia SIWZ. Kopie
odwołania Zamawiający
otrzymał w dniu 29.07.2019 r. (e-mailem). Odwołanie zostało
podpisane przez pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez dwóch Cz.
Z. osoby ujawnione w KRS-ie załączonym do odwołania i umocowane do łącznej
reprezentacji.

Zamawiający w dniu 31.07.2019 r. (stronie internetowej Zamawiającego oraz na
platformie Marketplanet) wezwał wraz kopią odwołania, w trybie art. 185 ust.1 Pzp,
uczestników postępowania przetargowego do wzięcia udziału w postępowaniu
odwoławczym.

W dniu 05.08.2019 r. (wpływ do Prezesa KIO w wersji elektronicznej podpisane
podpisem cyfrowym za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej - ePUAP) Siemens
Healthcare Sp. z o.o., ul. Żupnicza 11, 03-821 Warszawa zwana dalej:
Siemens Healthcare
Sp. z
o.o."albo „Przystępującym”zgłosiło przystąpienie do postępowania odwoławczego po
stronie Zamawiającego wnosząc u oddalenie odwołania. Zostało podpisane przez
pełnomocnika na podstawie pełnomocnictwa z 01.08.2019 r. udzielonego przez Cz. Z
i Prokurenta osoby ujawnione w KRS-ie załączonym do odwołania i umocowane do łącznej
reprezentacji.

W dniu 12.08.2019 r. (wpływ do Prezesa KIO w wersji elektronicznej podpisane
podpisem cyfrowym za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej - ePUAP)
Philips

Polska Sp. z o.o. wycofało odwołanie wniesione w dniu 29.07.2019 r. Pismo zostało
podpisane jak odwołanie.

Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że pismo wycofujące odwołanie zostało
złożone prawidłowo i podpisane przez osobę umocowaną, w konsekwencji czego uznała, że
odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy.

Uwzględniając powyższe, Izba, działając na podstawie art. 187 ust. 8 oraz art. 192
ust. 1 zd. 2 Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze w sprawie o sygn. akt: KIO 1473/19.

Postanowienie zostało ogłoszone poprzez jego wywieszenie na tablicy ogłoszeń
w trybie § 32 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 marca 2010 r. w sprawie
regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1092 i poz.
1992).

Na podstawie art. 187 ust. 8 zd. 2 Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia
Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości
i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu
odwoławczym i sposobu ich rozliczania (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 972), Izba orzekła
o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych
90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Przewodniczący:

3