Wyrok KIO KIO 1484/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1484/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.06.2023
- Przewodniczący
- Aleksandra Kot
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Nazwa
- Centrum e-Zdrowia
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1484/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, zamówienie publiczne, wykonalność wyroku, tajemnica przedsiębiorstwa. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 18 ust. 3, art. 520 ust. 1, art. 568 pkt 1, art. 557.
Istota sprawy
odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania. W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1484/23
POSTANOWIENIE
z dnia 12 czerwca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Aleksandra Kot
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 12 czerwca 2023 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 26 maja 2023 r. przez wykonawcę Comarch S.A. z siedzibą w Krakowie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającegoCentrum e-Zdrowia z siedzibą w Warszawie,
przy udziale wykonawcyHolo4Med S.A. z siedzibą w Białymstoku zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy Comarch S.A. z siedzibą w Krakowie kwoty 13 500,00 zł (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych 00/100) stanowiącej 90% uiszczonego wpisu od odwołania.
Stosownie do art. 579 ust. 1 oraz art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodniczący:.......................................................
Sygn. akt: KIO 1484/23
UZASADNIENIE
Centrum e-Zdrowia z siedzibą w Warszawie (dalej: „Zamawiający” oraz „Centrum e-Zdrowia”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1710 ze zm., dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Świadczenie usług utrzymania i rozwoju Systemu DOM” (Nr referencyjny: WRZ.270.82.2023, dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej dnia 5 kwietnia 2023 r. pod numerem: 2023/S 068-202675.
Wartość wskazanego zamówienia przekracza progi unijne.
26 maja 2023 r. wykonawca Comarch S.A. z siedzibą w Krakowie (dalej: „Odwołujący”oraz „Comarch S.A.”) wniósł odwołanie wobec niegodnych z przepisami ustawy Pzp czynności Zamawiającego podjętych w Postępowaniu polegających na:
1)odtajnieniu Formularza cenowego (Załącznik nr 1 do Formularza ofertowego) Odwołującego, co stanowi naruszenie art. 18 ust. 3 ustawy Pzp w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji;
2)odtajnieniu części tajnej uzasadnienia zastrzeżenia Tajemnicy Przedsiębiorstwa Odwołującego (poza informacjami dotyczącymi grupy kapitałowej Odwołującego), co stanowi naruszenie art. 18 ust. 3 ustawy Pzp w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
W związku z powyższym podstawowe żądania, jakie postawił Odwołujący to uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:
1)unieważnienie decyzji z dnia 18 maja 2023 r. o odtajnieniu Formularza cenowego (Załącznik nr 1 do Formularza ofertowego);
2)unieważnienie decyzji z dnia 18 maja 2023 r. o odtajnieniu części tajnej uzasadnienia zastrzeżenia Tajemnicy Przedsiębiorstwa (dotyczy informacji pozostałych poza informacjami dotyczącymi grupy kapitałowej Odwołującego).
Izba ustaliła, że w dniu 29 maja 2023 r. do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosił wykonawca Holo4Med S.A. z siedzibą w Białymstoku.
7 czerwca 2023 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło pismo wykonawcy Comarch S.A., w którym Odwołujący oświadczył, że cofa w całości odwołanie wniesione w dniu 26 maja 2023 r.
Mając na uwadze wskazane oświadczenie Izba uznała, że odwołanie zostało skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy i postanowiła umorzyć postępowanie odwoławcze oraz nakazać dokonanie zwrotu na rzecz Odwołującego 90% uiszczonego wpisu od odwołania. Powyższe powoduje zakończenie postępowania odwoławczego bez merytorycznego rozpoznania zarzutów odwołania.
W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, umorzyła postępowanie odwoławcze orzekając w formie postanowienia, zgodnie z art. 568 pkt 1 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437).
Przewodniczący:.......................................................