Wyrok KIO KIO 1503/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1503/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 13.05.2025
- Przewodniczący
- Aleksandra Kot
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Sztum
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1503/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 13 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o. z siedzibą w Sztum w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania odwoławczego, odwołanie, wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia, przetarg nieograniczony, wykluczenie wykonawcy. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 128 ust. 1, art. 128 ust. 4, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 239 ust. 1, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 2, art. 17 ust. 2, art. 568 pkt 2, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 557.
Istota sprawy
nie budzi wątpliwości, iż w przedmiotowej sprawie, w związku z dokonaną czynnością Zamawiającego może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne. Zbędność postępowania odwoławczego wynika z faktu, że wobec unieważnienia przez PWK czynności objętej odwołaniem, nie istnieje tzw....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1503/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 13 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Aleksandra Kot
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestnika postępowania odwoławczego w dniu 13 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 18 kwietnia 2025 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EKOWODROL sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o. z siedzibą w Sztumie,
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego – wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: NEWATER sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Firma Ogólnobudowlana MAS-BUD sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze;
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EKOWODROL sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie kwoty 20 000 zł 00 gr (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Na orzeczenie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia – przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………….………………….
Sygn. akt: KIO 1503/25
Uzasadnienie
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sztumie sp. z o.o. z siedzibą w Sztumie (dalej: „Zamawiający” lub „PWK”) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, dalej: „ustawa Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą: „Przebudowa i rozbudowa miejskiej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Sztumie” (Numer referencyjny: ZP.2.2024, dalej: „Postępowanie”).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 20 grudnia 2024 r. pod numerem: 782053-2024.
Wartość wskazanego zamówienia przekracza progi unijne.
18 kwietnia 2025 r. wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: MELBUD S.A. z siedzibą w Grudziądzu oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EKOWODROL sp. z o.o. z siedzibą w Koszalinie (dalej: „Odwołujący” lub „Konsorcjum Melbud”) wniósł odwołanie od niezgodnych z przepisami ustawy czynności i zaniechań czynności Zamawiającego w Postępowaniu, tj. od:
1)czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: NEWATER sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Firma Ogólnobudowlana MAS-BUD sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Konsorcjum Newater”) dokonanej pismem PWK z dnia 8 kwietnia 2025 r.;
2)zaniechania czynności wezwania Konsorcjum Newater do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów (w tym w szczególności podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń) lub udzielenia wyjaśnień w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania wymaganej zdolności technicznej lub zawodowej;
3)zaniechania czynności odrzucenia oferty Konsorcjum Newater z Postępowania.
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie następujących przepisów:
1)art. 128 ust. 1 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania Konsorcjum Newater do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów (w tym w szczególności podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń) w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania zdolności technicznej lub zawodowej w odniesieniu do obowiązku dysponowania podczas realizacji zamówienia osobą zdolną do wykonania zamówienia przewidzianą do pełnienia funkcji technologa – kierownika rozruchu wskazanego w §V pkt 2.4.2 SWZ, która posiada wykształcenie wyższe techniczne z zakresu inżynierii środowiska, inżynierii sanitarnej lub inżynierii komunalnej, minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe jako kierownik rozruchu lub kierownik oczyszczalni ścieków lub główny technolog oczyszczalni ścieków, ponadto doświadczenie w pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przy realizacji co najmniej 3 oczyszczalni ścieków zaprojektowanych w oparciu o technologię membranową MBR o przepustowości nie mniejszej niż Qdśr = 800 m3/dobę każda; oraz poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty tego wykonawcy pomimo zaniechania czynności powyżej wskazanego wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień;
2)art. 128 ust. 4 ustawy Pzp poprzez zaniechanie czynności wezwania Konsorcjum Newater do udzielenia wyjaśnień co do spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania zdolności technicznej lub zawodowej w odniesieniu do obowiązku dysponowania podczas realizacji zamówienia osobą zdolną do wykonania zamówienia przewidzianą do pełnienia funkcji technologa – kierownika rozruchu wskazanego w §V pkt 2.4.2 SWZ, która posiada wykształcenie wyższe techniczne z zakresu inżynierii środowiska, inżynierii sanitarnej lub inżynierii komunalnej, minimum 5-letnie doświadczenie zawodowe jako kierownik rozruchu lub kierownik oczyszczalni ścieków lub główny technolog oczyszczalni ścieków, ponadto doświadczenie w pełnieniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przy realizacji co najmniej 3 oczyszczalni ścieków zaprojektowanych w oparciu o technologię membranową MBR o przepustowości nie mniejszej niż Qdśr = 800 m3/dobę każda; oraz poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty tego wykonawcy pomimo zaniechania czynności powyżej wskazanego wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień;
3)art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy Pzp poprzez dokonanie wyboru jako najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater, mimo że wskazany wykonawca nie wykazał spełnienia warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej lub zawodowej;
4)art. 239 ust 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 1 ustawy Pzp, art. 16 pkt 2 ustawy Pzp i art. 17 ust. 2 ustawy Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater mimo naruszeń wskazanych powyżej w pkt 1 – 3 powyżej, co w konsekwencji doprowadziło do prowadzenia postępowania w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców.
W związku z powyższym Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania w całości oraz nakazanie Zamawiającemu:
1)unieważnienie czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater;
2)dokonanie powtórnego badania i oceny złożonych ofert;
3)wezwanie Konsorcjum Newater do złożenia, poprawienia lub uzupełnienia dokumentów (w tym m.in. podmiotowych środków dowodowych, innych dokumentów lub oświadczeń) lub udzielenia wyjaśnień w celu wykazania spełnienia konkretnych warunków udziału w postępowaniu w zakresie posiadania zdolności technicznej lub zawodowej i odrzucenia oferty tego wykonawcy w przypadku wystąpienia ku temu przesłanek po tym wezwaniu;
4)dokonanie wyboru oferty Odwołującego jako oferty najkorzystniejszej po wykonaniu niezbędnych do tego czynności.
Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 ustawy Pzp do niniejszego postępowania odwoławczego skuteczne przystąpienie po stronie Zamawiającego zgłosili wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia: NEWATER sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Firma Ogólnobudowlana MAS-BUD sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „Przystępujący”).
W piśmie z dnia 7 maja 2025 r. Odwołujący wniósł o umorzenie postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Konsorcjum Melbud poinformowało, że 6 maja 2025 r. PWK dokonał unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty Kosorcjum Newater oraz zawiadomił wykonawców o ponownym badaniu i ocenie ofert. Odwołujący podniósł, że w wyniku powyższego zaistniały przesłanki umorzenia postępowania odwoławczego wszczętego odwołaniem z dnia 18 kwietnia 2025 r. wskazane w art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, ponieważ w skutek czynności podjętej przez Zamawiającego w dniu 6 maja 2025 r. (unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty) czynność, wobec której zostało wniesione odwołanie, na dzień rozpoznawania niniejszej sprawy, przestała istnieć. To z kolei oznacza, że postępowanie odwoławcze staje się zbędne. Ponadto Odwołujący dołączył pismo PWK z dnia 6 maja 2025 r., tj. „Zawiadomienie o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz o ponownym badaniu i ocenie ofert”.
Izba ustaliła, że pismem z dnia 6 maja 2025 r. Zamawiający poinformował wykonawców, którzy złożyli oferty w Postępowaniu o unieważnieniu czynność wyboru najkorzystniejszej oferty Kosorcjum Newater z dnia 8 kwietnia 2025 r. i przystąpieniu do powtórzenia czynności badania i oceny złożonych ofert, zmierzającej do wyboru najkorzystniejszej oferty.
Wobec powyższych ustaleń, w ocenie Izby nie budzi wątpliwości, iż w przedmiotowej sprawie, w związku z dokonaną czynnością Zamawiającego może znaleźć zastosowanie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym Izba umarza postępowanie odwoławcze w przypadku stwierdzenia, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne. Zbędność postępowania odwoławczego wynika z faktu, że wobec unieważnienia przez PWK czynności objętej odwołaniem, nie istnieje tzw. substrat zaskarżenia niezbędny do tego, aby Izba mogła rozpoznać odwołanie merytorycznie i stwierdzić, czy zamawiający dopuścił się naruszenia przepisów ustawy Pzp, czy nie (por. postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 grudnia 2021 r. o sygn. akt KIO 3529/21). Jak bowiem wskazała Krajowa Izba Odwoławcza w postanowieniu z dnia 10 sierpnia 2023 r. o sygn. akt KIO 2263/23 „(…) Jeżeli więc dojdzie do zajścia w sprawie okoliczności, których wystąpienie negatywnie wpływa na możliwość zbadania sprawy co do meritum, a dalsze procedowanie staje się bezcelowe, proces powinien zostać umorzony z powodu zbędności wydania wyroku. Inaczej mówiąc, pojęcie zbędności jako przyczyny umorzenia postępowania odwoławczego, związane jest z szeroko pojętą następczą bezprzedmiotowością dalszego prowadzenia postępowania odwoławczego, więc jego wynik nie powinien mieć charakteru rozstrzygnięcia merytorycznego, a powinien być jedynie jego formalnym zakończeniem (…)”. Należy podkreślić, że przepis art. 552 ust. 1 ustawy Pzp obliguje Izbę do uwzględnienia za podstawę stanu rzeczy ustalonego w toku postępowania odwoławczego. W rozpatrywanej sprawie PWK w dniu 6 maja 2025 r. unieważnił czynność wyboru najkorzystniejszej oferty Konsorcjum Newater z dnia 8 kwietnia 2025 r. i poinformował, że przystępuje się do ponownego badania i oceny ofert złożonych w Postępowaniu. Powyższe okoliczności powodują zatem, że postępowanie odwoławcze staje się zbędne, gdyż przedmiot zaskarżenia przestał istnieć, co stanowi podstawę umorzenia postępowania odwoławczego w oparciu o art. 568 pkt 2 ustawy Pzp. Jednocześnie dostrzeżenia wymaga, że po dokonaniu przez Zamawiającego nowych czynności w Postępowaniu, wykonawcom – zgodnie z art. 513 pkt 1 i 2 ustawy Pzp – będzie przysługiwało prawo do skarżenia w drodze odwołania ewentualnie stwierdzonych przez nich wadliwych czynności lub zaniechań PWK (por. postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 grudnia 2021 r. o sygn. akt KIO 3535/21 oraz postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 9 grudnia 2021 r. o sygn. akt KIO 3456/21).
Reasumując, mając na względzie okoliczności przedmiotowej sprawy oraz brzmienie art. 568 pkt 2 ustawy Pzp, orzeczono jak w sentencji umarzając postępowanie odwoławcze.
O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono stosownie do jego wyniku na podstawie art. 557 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437) nakazując zwrot Odwołującemu kwoty uiszczonej przez niego tytułem wpisu od odwołania.
Przewodnicząca:...........................................