Wyrok KIO KIO 1509/26
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1509/26
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 22.04.2026
- Przewodniczący
- Barbara Loba
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1509/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 22 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mazowiecki Oddział Regionalny z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, zamówienie publiczne, unieważnienie czynności, wybór oferty, zasady uczciwej konkurencji. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 132, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 226 ust. 1 pkt 8, art. 224 ust. 6, art. 239, art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mazowiecki Oddział Regionalny z siedzibą w Warszawie (dalej: zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Usługa sprzątania pomieszczeń biurowych oraz terenów zewnętrznych w MzOR i BP”. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1509/26
POSTANOWIENIE
Warszawa, dnia 22 kwietnia 2026 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca:Barbara Loba
po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2026 r. w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
3 kwietnia 2026 r. przez wykonawcę ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego BKAGRUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie,
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego - Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mazowiecki Oddział Regionalny z siedzibą w Warszawie,
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy ubiegającego się o udzielenie zamówienia publicznego BKAGRUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodnicząca:………..…….…….
Sygn. akt: KIO 1509/26
Uzasadnienie
Zamawiający Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mazowiecki Oddział Regionalny z siedzibą w Warszawie (dalej: zamawiający) prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn.: „Usługa sprzątania pomieszczeń biurowych oraz terenów zewnętrznych w MzOR i BP”.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1320, z późn. zm.), dalej: ustawy Pzp.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
OJ S 2/2026 w dniu 5 stycznia 2026 pod numerem 2445-2026.
W dniu 3 kwietnia 2026 r. wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego BKAGRUP spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, dalej: odwołujący, wniósł odwołanie wobec czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, zarzucając zamawiającemu naruszenie:
1. art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wykonawcy Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o. mimo że treść oferty – w świetle złożonych wyjaśnień – nie odpowiada treści Specyfikacji Warunków Zamówienia,
2. art. 226 ust.1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z art.224 ust.6 ustawy Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o., jako zawierającej rażąco niską cenę, co potwierdzają wyjaśnienia złożone przez wykonawcę, gdzie przyjęto 1 serwis dzienny zamiast dwóch,
3. art. 239 ustawy Pzp poprzez wybór jako najkorzystniejszej oferty, która nie jest ofertą najkorzystniejszą, jako zarzut wynikowy, poprzez wybór oferty wykonawcy Götz Gebäudeservice Sp. z o.o., pomimo, że oferta wykonawcy powinna podlegać odrzuceniu
z uwagi na to, oferta Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o. nie obejmuje pełnego zakresu wymaganego przez zamawiającego, jest niezgodna ze specyfikacją,
w konsekwencji tych zarzutów także naruszenie łącznie z nimi:
1. art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp, tj. zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości postępowania.
W oparciu o tak postawione zarzuty odwołujący wniósł o unieważnienie czynności wyboru oferty Götz-Gebäudeservice Sp. z o.o. oraz o odrzucenie oferty Götz-Gebäudeservice Sp.
z o.o. na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp i art.226 ust.1 pkt 8 ustawy Pzp w związku z art.224 ust.6 ustawy Pzp.
Zgodnie z pismem zamawiającego z dnia 16 kwietnia 2026 r. odwołanie wraz z wezwaniem do przystąpienia do postępowania odwoławczego zostało przekazane wykonawcom uczestniczącym w postępowaniu w dniu 8 kwietnia 2026 r. za pośrednictwem wiadomości prywatnej skierowanej do poszczególnych wykonawców na platformie zakupowej prowadzonego postępowania. W aktach sprawy odwoławczej brak jest zgłoszenia przystąpienia do przedmiotowego postępowania odwoławczego.
Pismem z dnia 20 kwietnia 2026 r. zamawiający poinformował Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp, w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem, że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił
w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Jak wynika z brzmienia art. 568 pkt 3 ustawy Pzp Izba umarza postępowanie odwoławcze
w formie postanowienia w przypadku, o którym mowa w art. 522 ustawy Pzp.
Mając powyższe na uwadze Izba postanowiła jak w sentencji.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Przewodnicząca:………………………