Wyrok KIO KIO 1514/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1514/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odwołanie, postępowanie odwoławcze, przystąpienie, zamówienie publiczne, wykonawca. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 239 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 223 ust. 1, art. 554 ust. 1, art. 554 ust. 3, art. 525 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 568 pkt 3, art. 557, art. 575.

Istota sprawy

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1514/23

POSTANOWIENIE

z dnia 12 czerwca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:M.K.

   

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 12 czerwca 2023 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu
29 maja 2023 r. przez wykonawcę – E.S. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Giga Multimedia E.S. w postępowaniu prowadzonym przez Wojskową Akademię Techniczną im. J.D. w Warszawie

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze,

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 579 i 580 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący :………………………………

UZASADNIENIE

Zamawiający – Wojskowa Akademia Techniczna im. J.D.
w Warszawie prowadzi na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2022r., poz. 1710 ze zm. dalej: „Pzp”) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa komputerów stacjonarnych, przenośnych, monitorów i drukarek oraz niszczarek i dodatkowego wyposażenia komputerowego do radiowego centrum naukowo-dydaktycznego”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 2023/S 022-062520 z dnia 31 stycznia 2023r.

W dniu 29 maja 2023 r. wykonawca E.S. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Giga Multimedia E.S. (dalej: „Odwołujący”) wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie, w którym zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1) art. 239 ust. 1 Pzp poprzez dokonanie czynności wyboru jako najkorzystniejszej oferty wykonawcy NICAT COM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej jako „Nicat”),

2) naruszeniu art. 226 ust 1 pkt 5 Pzp a także art. 223 ust 1 Pzp poprzez zaniechanie odrzucenia oferty Nicat z postępowania, pomimo, że jej treść pozostaje niezgodna z warunkami zamówienia a także poprzez dopuszczenie, wskutek udzielonych wyjaśnień treści oferty, do jej negocjacji i zmiany i uzupełnienia, co skutkuje naruszeniem art. 239 ust 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 Pzp oraz 17 ust 2 Pzp poprzez wadliwy wybór oferty najkorzystniejszej w Postępowaniu i ma bezpośredni wpływ na jego wynik.

W oparciu o przedstawione wyżej zarzuty na podstawie art. 554 ust. 1 i 3 Pzp Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz o nakazanie Zamawiającemu:

1.unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej jako obarczonej wadą mającą wpływ na wynik Postępowania,

2.odrzucenie oferty wykonawcy Nicat jako niegodnej z warunkami zamówienia, przy uznaniu zmiany treści oferty dokonanej w trybie jej wyjaśnień za jej niedozwoloną zmianę.

Izba ustaliła, że w terminie określonym w art. 525 ust. 1 Pzp do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca.

W dniu 6 czerwca 2023 r. Zamawiający wniósł odpowiedź na odwołanie, w której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty odwołania.

Krajowa Izba Odwoławcza ustaliła i zważyła, co następuje:

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp w przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W tym stanie rzeczy Izba na podstawie art. 522 ust. 1 Pzp umorzyła postępowanie odwoławcze, orzekając w formie postanowienia zgodnie z art. 568 pkt 3 tejże ustawy.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 ustawy Pzp w zw. z § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

    Przewodniczący: ………………………….