Wyrok KIO KIO 1538/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1538/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu z siedzibą w Wrocław w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: odrzucenie oferty, umorzenie postępowania odwoławczego, wybór oferty, zamówienie publiczne, oferta najkorzystniejsza. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 226 ust. 1 pkt 3, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 462 ust. 1, art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1), art. 513 pkt 2), art. 552 ust. 1, art. 568 pkt 2), art. 525.

Istota sprawy

Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na usługi pn. „Bieżące utrzymaniu dróg wojewódzkich w latach 2023 - 2025 z podziałem na zadania" - część nr 10. Odwołujący w oparciu o art. 513 pkt 1) i 2) ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ,,PZP") i art. 505 ust. 1 PZP w związku z art. 515 ust. 1 pkt 1 lit. a) PZP wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego obejmujących: 1....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1538/23

POSTANOWIENIE

z dnia 12 czerwca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Renata Tubisz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w Warszawie w dniu 12 czerwca 2023r. odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 29 maja 2023r. przez odwołującego: ROTOMAT sp. z o.o. 54-062 Wrocław, ul. Stabłowicka 134 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu 50-425 Wrocław ul. Krakowska 28

postanawia :

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze

2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy) uiszczonej przez odwołującego ROTOMAT sp. z o.o. 54-062 Wrocław, ul. Stabłowicka 134 tytułem wpisu od odwołania

Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz. U. z 2022 poz.1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie – w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego wWarszawie

Przewodniczący: …..………………………………

Sygn. akt KIO 1538/23

Uzasadnienie

Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie

przetargu nieograniczonego na usługi pn. „Bieżące utrzymaniu dróg wojewódzkich w latach 2023 - 2025 z podziałem na zadania" - część nr 10.

Odwołujący w oparciu o art. 513 pkt 1) i 2) ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ,,PZP") i art. 505 ust. 1 PZP w związku z art. 515 ust. 1 pkt 1 lit. a) PZP wniósł odwołanie wobec czynności i zaniechań zamawiającego obejmujących:

1.czynność wyboru oferty ROBOT 1 B. Orzechowska i Z. Gryglewicz sp. j. (dalej „ROBOT") dla części nr 10 w sytuacji, gdy to oferta odwołującego winna zostać wybrana jako najkorzystniejsza;

2.czynności odrzucenia oferty odwołującego w sytuacji, gdy oferta ta jest zgodna z przepisami PZP oraz jest najkorzystniejsza w oparciu o kryteria przewidziane w postępowaniu.

Odwołujący składając odwołanie zarzucił zamawiającemu naruszenie następujących przepisów ustawy:

1.art. 239 ust. 1 i 2 PZP przez jego niezastosowanie oraz dokonanie wyboru oferty, która nie jest najkorzystniejsza w oparciu o przewidziane w swz kryteria oceny ofert;

2.art. 226 ust. 1 pkt. 3 PZP przez jego błędne zastosowanie i uznanie, iż oferta złożona przez odwołującego jest niezgodna z ustawą Prawo zamówień publicznych (PZP);

3.art. 462 ust. 1 PZP przez jego błędne zastosowanie oraz uznanie, że odwołujący zamierza podzlecić całość robót objętych postępowaniem podwykonawcom, podczas, gdy z informacji zamieszczonych w ofercie oraz w wyjaśnieniach udzielonych przez odwołującego brak jest podstaw do wyprowadzenia takiego stanowiska przez zamawiającego;

3. art. 16 pkt 1) i 2) PZP przez przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób niezapewniający zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania wykonawców oraz w sposób nieprzejrzysty i uznanie, że odwołujący zamierza podzlecić całość robót w ramach część 10 zamówienia podwykonawcom w oparciu o niewyartykułowane przez odwołującego stanowisko;

W związku z powyżej wskazanymi zarzutami odwołujący wnosi o:

1.rozpatrzenie przez Krajową Izbę Odwoławczą („KIO") niniejszego odwołania i jego uwzględnienie w całości;

2.nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 18.05.2023 r. dotyczącej wyboru jako najkorzystniejszej oferty ROBOT dla części nr 10;

3.nakazanie zamawiającemu unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego w części nr 10 oraz dokonania ponownej oceny ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego

Sygn. akt KIO 1538/23

4. zasądzenie zwrotu kosztów wpisu od odwołania oraz przyznanie kosztów zastępstwa

prawnego według spisu przedstawionego na rozprawie.

Wymagania formalne odwołania

Zamawiający poinformował odwołującego o wyborze oferty najkorzystniejszej oraz o odrzuceniu jego oferty w dniu 18.05.2023 roku. Odwołanie zostało więc wniesione w wymaganym przepisami PZP terminie tj. do dnia 29.05.2023 r.

Postępowanie dotyczy usług o wartości równej lub przekraczającej progi unijne zgodnie z art. 3 ust.3 ustawy z dnia 11 września 2019r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U.2022r poz. 1710 z późn. zm.) dalej „PZP”.

Ogłoszenie o zamówieniu nastąpiło: w Dz. Urz. U. E. 2023/S 030-085868 dnia 10-02-2023r.

Zamawiający w dniu 31 maja 2023r. przekazał wykonawcom, uczestniczącym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, kopię odwołania z pośrednictwem Platformy przetargowej.

W ustawowym terminie do dnia 5 czerwca 2023r., w myśl reguł ustanowionych treścią art. 525 PZP, żaden z wykonawców nie zgłosił przystąpienia do postępowania odwoławczego.

W dniu 6 czerwca 2023r. zamawiający pismem z dnia 06.06.2023r., udzielił odpowiedzi na odwołanie, informując o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty oraz o ponownym przeprowadzeniu czynności oceny ofert, a także o wezwaniu z dniu 06.06.23r. odwołującego do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Do pisma zamawiający załączył: informację o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, wezwanie odwołującego do złożenia dodatkowych wyjaśnień dla zadania nr 10, co do zakresu zlecania usług podwykonawcom według pozycji w kosztorysie ofertowym.

W zaistniałym stanie rzeczy Izba, uwzględniając ustalony stan rzeczy w toku postępowania odwoławczego, zgodnie z treścią art. 552 ust.1 PZP, na mocy art. 568 pkt 2) PZP postanowiła umorzyć przedmiotowe postępowanie odwoławcze.

Izba na podstawie art. 568 pkt 2) PZP stwierdza, że w opisanych powyżej okolicznościach sprawy, to jest w okolicznościach unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty oraz w związku z wezwaniem odwołującego do złożenia wyjaśnień w zakresie podzlecania usług podwykonawcom, postępowanie odwoławcze stało się zbędne. Izba ma na uwadze podniesione zarzuty odwołania, jak i żądania zawarte w odwołaniu. Aktualna sytuacja w postępowaniu odwoławczym powoduje jego bezprzedmiotowość, co wyczerpuje treść artykułu PZP przywołanego powyżej (art.568 pkt 2) PZP). Wobec powyższego Izba umarza

Sygn. akt KIO 1538/23

postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. Zgodnie z § 9 ust. 2 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości, koszty o których mowa w § 5 pkt 2 w/w Rozporządzenia znosi się wzajemnie, jeżeli Izba stwierdza, że dalsze postępowanie stało się z innej przyczyny zbędne. W tym przypadku Izba orzekła o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 15.000,00 złotych to jest w wysokości uiszczonego wpisu od odwołania.

Przewodniczący:……………………………………

.