Wyrok KIO KIO 1544/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1544/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 12.05.2025
- Przewodniczący
- Joanna Gawdzik - Zawalska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Warszawa
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1544/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 12 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez KOMENDA STOŁECZNA POLICJI w Warszawie z siedzibą w Warszawa w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: umorzenie postępowania, odwołanie, zamówienie publiczne, interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony, wykładnia przepisów. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 580 ust. 1, art. 226 ust. 1 pkt 5, art. 16 pkt 1, art. 223 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 522 ust. 1, art. 505 ust. 1, art. 528, art. 568 pkt 3.
Istota sprawy
KOMENDA STOŁECZNA POLICJI w Warszawie (dalej zamawiający) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. 2024r. poz. 1320 ) (dalej Ustawa lub Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Sukcesywne dostawy środków czystości” - Numer postępowania: WZP-207/25/15/AG, ogłoszone 10/02/2025 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 88943-2025 (dalej Postępowanie)....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygnatura akt: 1544/25
POSTANOWIENIE
z 12 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Joanna Gawdzik - Zawalska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 maja 2025 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie 22 kwietnia 2025 r. przez wykonawcę:
K.P., G.P. SPÓŁKA JAWNA PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO-USŁUGOWE "WOLPRES" Radom (KRS: 0000027289) w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego:
KOMENDA STOŁECZNA POLICJI w Warszawie
postanawia:
1.Umorzyć postępowanie odwoławcze,
2.Nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 15 000 000 zł 00 gr (piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.
Stosownie do art. 580 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo Zamówień Publicznych na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca:………………………………
U z a s a d n i e n i e
KOMENDA STOŁECZNA POLICJI w Warszawie (dalej zamawiający) prowadzi na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych (tj.: Dz. U. 2024r. poz. 1320) (dalej Ustawa lub Pzp) postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Sukcesywne dostawy środków czystości” - Numer postępowania: WZP-207/25/15/AG, ogłoszone 10/02/2025 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod nr 88943-2025 (dalej Postępowanie).
22 kwietnia 2025 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie wniósł wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia K.P., G.P. SPÓŁKA JAWNA PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO-USŁUGOWE "WOLPRES" Radom (KRS: 0000027289)(dalej odwołujący).
Odwołujący zarzucał zamawiającemu naruszenie:
1.art. 226 ust. 1 pkt 5) w związku z art. 16 pkt 1) Ustawy poprzez bezpodstawne odrzucenie oferty odwołującego; oraz jako zarzut ewentualny
2.art. 223 ust. 1 Ustawy poprzez zaniechanie wezwania odwołującego do wyjaśnienia treści oferty w zakresie informacji zawartych w złożonej wraz z ofertą kartą charakterystyki towaru - Płyn WC HIT;
3.art. 239 ust. 1 Ustawy poprzez wadliwy wybór jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez Konsorcjum Wykonawców: P.P.H.U. BARLON B.O. z siedzibą w Nowym Mieście oraz P.P.H.U. BARLON B., Robert i Piotr Osińscy s.c. z siedzibą w Nowym Mieście.
Odwołujący wnosił o nakazanie zamawiającemu: unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej, unieważnienia czynności odrzucenia oferty odwołującego, dokonania ponownej oceny złożonych ofert z uwzględnieniem oferty odwołującego.
Do postępowania odwoławczego nie zgłosił przystąpienia żaden wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia.
Pismem datowanym na 6 maja 2025 r. złożonym 8 maja 2025 r. zamawiający uwzględnił zarzuty odwołania w całości.
Izba stwierdziła, iż w świetle oświadczeń zamawiającego zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie z art. 522 ust. 1 Ustawy.
Na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron izba ustaliła wystąpienie przesłanek z art. 505 ust. 1 Ustawy, tj. istnienie po stronie odwołującego interesu w uzyskaniu zamówienia oraz możliwość poniesienia przez niego szkody z uwagi na kwestionowane czynności zamawiającego. Ponadto izba stwierdziła, że nie została wypełniona żadna z przesłanek ustawowych skutkujących odrzuceniem odwołania, wynikających z art. 528 Ustawy. Wobec stanowiska zamawiającego izba stwierdziła, że zachodzi podstawa do umorzenia postępowania odwoławczego na podstawie art. 568 pkt. 3) w zw. z art. 522 ust. 1 Ustawy wobec uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, w którym to przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Orzekając o kosztach w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a) 2437), izba nakazała zwrócić na rzecz odwołującego kwotę wpisu uiszczonego w pełnej wysokości.
Przewodnicząca: …………………………….........