Wyrok KIO KIO 1570/20

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1570/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 24 lipca 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. z siedzibą w Konstancin-Jeziorna w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w pkt 4 odwołania. Przystępujący oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutu z pkt 4 odwołania. Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w pozostałym zakresie. Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 186 ust. 3a ustawy Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1570/20

POSTANOWIENIE
z dnia 24 lipca 2020 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Przemysław Dzierzędzki

Protokolant: Piotr Cegłowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym z udziałem stron i uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 24 lipca 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 lipca 2020 r. przez wykonawcę
Enprom sp. z o.o. z
siedzibą w Warszawie

w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym przez Polskie Sieci
Elektroenergetyczne S.A. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie

przy udziale wykonawcy SPIE ELBUD Gdańsk S.A. z siedzibą w Gdańsku, zgłaszającego
przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego,

postanawia:

1. umorzyć postępowanie odwoławcze,

2. znieść wzajemnie koszty postępowania odwoławczego i nakazać Urzędowi Zamówień
Publicznych zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty
20.000,00 zł (słownie: dwudziestu tysięcy złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy
Enprom sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, stanowiącej wpis od odwołania.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.) na niniejsze postanowienie -
w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa
Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w
Warszawie.

Przewodniczący:    .........................

Sygn. akt: KIO 1570/20

U z a s a d n i e n i e

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie, zwana
dalej „zamawiającym”, prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie
przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019
r. poz. 1843), zwanej dalej „ustawą Pzp”, którego przedmiotem jest „modernizacja linii 220
kV Rogowiec - Pabianice”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii
Europejskiej 18 marca 2020r. nr 2020/S 055-131133.

30 czerwca 2020 r. zamawiający przesłał wykonawcy Enprom sp. z o.o. z siedzibą w
Warszawie, zwanemu dalej „odwołującym”, zawiadomienie o wyborze jako najkorzystniejszej
oferty złożonej przez wykonawcę SPIE ELBUD Gdańsk S.A. z siedzibą w Gdańsku,
zwanego dalej „przystępującym”.

Wobec:

1) zaniechania czynności wykluczenia przystępującego z udziału w postępowaniu,

2) czynności wyboru oferty przystępującego jako najkorzystniejszej

odwołujący wniósł 10 lipca 2020 r. odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej.

Odwołujący zarzucił zamawiającemu naruszenie:

1) art. 24 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp przez zaniechanie wykluczenia przystępującego ze

względu na niewykazanie spełnienia warunków udziału w postępowaniu, dotyczących
dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, w sytuacji gdy wykonawca
wskazał w ofercie, iż przedmiot zamówienia będzie wykonywał bez pomocy
podwykonawców, a jednocześnie osoby posiadające doświadczenie specjalisty ds.
komunikacji społecznej oraz koordynator komunikacji społecznej/rzecznik inwestycji
wskazane przez wykonawcę są zasobem firmy PR Forward J. M., nie zaś zasobem
własnym SPIE Elbud Gdańsk;

2) art. 24 ust. 4 ustawy Pzp przez zaniechanie uznania oferty przystępującego za
odrzuconą;

3) art. 91 ust. 1 ustawy Pzp przez:

a) dokonanie wyboru, jako najkorzystniejszej oferty przystępującego, która powinna
zostać uznana za odrzuconą i nie powinna podlegać ocenie;
b) zaniechanie wyboru oferty odwołującego, jako oferty najkorzystniejszej spośród ofert
nie podlegających odrzuceniu lub uznanych za odrzucone,

4) błędne ustalenie stanu faktycznego,

5) nierówne traktowanie uczestników ubiegających się o udzielenie zamówienia
publicznego, przez wybranie oferty, która zgodnie z przepisami powinna zostać uznana
za odrzuconą i traktowaniu jej na równi z ofertami wykonawców, które nie podlegały
odrzuceniu, a co za tym idzie złamanie fundamentalnej zasady określonej w art. 7 ust. 1
i 3 ustawy Pzp.

Odwołujący wniósł o nakazanie zamawiającemu:

1) unieważnienia czynności zamawiającego w postaci wyboru najkorzystniejszej oferty

przystępującego;

2) dokonania powtórnej oceny ofert złożonych w przedmiotowym postępowaniu;

3) wykluczenia przystępującego z postępowania z uwagi na niewykazanie spełnienia
warunków udziału w postępowaniu.

Na podstawie pisma zamawiającego z 14.07.2020 r. ustalono, że zamawiający kopię
odwołania wraz z wezwaniem do zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego
przekazał innym wykonawcom 13 lipca 2020 r., drogą elektroniczną.

W terminie określonym w art. 185 ust. 2 ustawy Pzp do Prezesa Izby wpłynęło zgłoszenie
przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego pochodzące od
wykonawcy SPIE ELBUD Gdańsk S.A. z siedzibą w Gdańsku (przystępującego).

Ustalono także, że 24 lipca 2020 r., przed otwarciem posiedzenia Izby, zamawiający
doręczył Prezesowi Izby odpowiedź na odwołanie, w której poinformował, że dokonał
unieważnienia czynności wyboru oferty najkorzystniejszej złożonej przez przystępującego.
Zamawiający oświadczył w odpowiedzi, że uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutu z pkt 4 i
informuje o unieważnieniu czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Do pisma
zamawiający załączył zawiadomienie o unieważnieniu czynności wyboru oferty
najkorzystniejszej z 16 lipca 2020 r.

W dalszej kolejności ustalono, że 24 lipca 2020 r. w trakcie posiedzenia Izby, przed
otwarciem rozprawy, przystępujący oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec
uwzględniania przez zamawiającego zarzutu z pkt 4 odwołania.

W dalszej kolejności ustalono, że 24 lipca 2020 r. w trakcie posiedzenia Izby, przed
otwarciem rozprawy, odwołujący oświadczył, że wobec uwzględnienia przez zamawiającego
zarzutu z pkt 4 odwołania i wobec unieważnienia przez Zamawiającego czynności wyboru
oferty najkorzystniejszej oraz powrotu przez zamawiającego do badania ofert uważa w tej
sytuacji pozostałe zarzuty odwołania za przedwczesne. W tej sytuacji odwołujący wycofał
pozostałe zarzuty przedstawione w odwołaniu.

Krajowa Izba Odwoławcza zważyła, co następuje.

Zamawiający uwzględnił zarzuty przedstawione w pkt 4 odwołania. Przystępujący
oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu wobec uwzględnienia przez zamawiającego zarzutu z
pkt 4 odwołania.

Odwołujący oświadczył, że cofa odwołanie w pozostałym zakresie.

Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne Krajowa Izba Odwoławcza
stwierdziła, że postępowanie odwoławcze podlega umorzeniu na podstawie art. 186 ust. 3a
ustawy Pzp. Zgodnie z przywoływanym przepisem,
w przypadku uwzględnienia przez
zamawiającego części zarzutów przedstawionych w odwołaniu i wycofania pozostałych
zarzutów przez odwołującego, Izba może umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym
bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do
postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po
stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca albo wykonawca, który
przystąpił po stronie zamawiającego nie wniósł sprzeciwu wobec uwzględnienia części
zarzutów.

Stosownie do art. 192 ust. 1 ustawy Pzp, o oddaleniu odwołania lub jego
uwzględnieniu Izba orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje
postanowienie
. Orzeczenie Izby w rozpatrywanej sprawie w żadnym zakresie nie miało
charakteru merytorycznego, zatem musiało przybrać postać postanowienia.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 186 ust. 3a i art. 192 ust. 1
zd. 2 ustawy Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji.

Izba orzekła o wzajemnym zniesieniu kosztów postępowania odwoławczego, zgodnie
z art. 186 ust. 6 pkt 1 ustawy Pzp. Stosownie do tego przepisu,
koszty postępowania
odwoławczego w okolicznościach, o których mowa w ust. 2 i 3a, znosi się wzajemnie
.

Izba nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania,
stosownie do przepisu § 5 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia w sprawie wysokości i sposobu
pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i
sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2018 r. poz. 972), gdyż uwzględnienie części zarzutów
nastąpiło przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z powołanym przepisem,
w przypadku
umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę, jeżeli zamawiający uwzględnił w części
zarzuty przedstawione w odwołaniu i pozostałe zarzuty zostały przez odwołującego
wycofane, a w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił,
wypełniając wymogi określone w art. 185 ust. 2 i 3 ustawy, żaden wykonawca albo
wykonawca, który przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniósł
sprzeciwu wobec uwzględnienia części zarzutów, Izba orzeka o dokonaniu zwrotu
odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodniczący:    .........................

4