Wyrok KIO KIO 1610/23
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1610/23
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 19.06.2023
- Przewodniczący
- Małgorzata Jodłowska
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Szczecin
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1610/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 19 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku z siedzibą w Szczecin w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, umorzenie postępowania odwoławczego, zwrot odwołania. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 579 ust. 1, art. 580 ust. 1, art. 580 ust. 2, art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. c), art. 63 ust. 2, art. 125 ust. 1, art. 239 ust. 1, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 1, art. 520 ust. 2, art. 568 pkt 1, art. 557, art. 574, art. 575.
Istota sprawy
Zamawiający – Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Wykonanie lotniczych zdjęć fotogrametrycznych oraz opracowanie ortofotomap na podstawie wykonanych zdjęć lotniczych dla trzynastu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku (Nadleśnictwa: Gościno, Manowo, Warcino, Białogard, Bobolice, Czaplinek, Miastko, Połczyn, Sławno,...
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt KIO 1610/23
POSTANOWIENIE
z dnia 19 czerwca 2023 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodnicząca: Małgorzata Jodłowska
Protokolant: Oskar Oksiński
po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2023 roku w Warszawie, na posiedzeniu niejawnym, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 czerwca 2023 r. przez wykonawcę MGGP AERO Sp. z o.o., ul. Kaczkowskiego 6, 33- 100 Tarnów, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku, ul. Mickiewicza 2, 78-400 Szczecin
przy udziale
wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia GISPRO TECHNOLOGIES Sp. z o.o., ul. Firlika 19, 71-637 Szczecin, GISPRO S.A., ul. Firlika 19, 71-637 Szczecin, zgłaszających przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
postanawia:
1.umarza postępowanie odwoławcze
2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego MGGP AERO Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie kwoty 6 750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% uiszczonego wpisu.
Stosownie do art. 579 ust. 1 i art. 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Przewodnicząca: ………………………
Sygn. akt KIO 1610/23
UZASADNIENIE:
Zamawiający – Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Wykonanie lotniczych zdjęć fotogrametrycznych oraz opracowanie ortofotomap na podstawie wykonanych zdjęć lotniczych dla trzynastu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku (Nadleśnictwa: Gościno, Manowo, Warcino, Białogard, Bobolice, Czaplinek, Miastko, Połczyn, Sławno, Świdwin, Karnieszewice, Polanów, Tychowo)”, numer postępowania: ZI.270.1.2.2023.
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710) zwanej dalej „Pzp” lub „ustawa”.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych 21 kwietnia 2023 pod numerem 2023/BZP 00187442.
W dniu 5 czerwca 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę MGGP AERO Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie(dalej jako „Odwołujący”) wobec niezgodnej z przepisami ustawy czynności Zamawiającego.
Zakres czynności podlegających zaskarżeniu:
1.odrzucenie oferty Odwołującego na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit c) pzp
2.wybór jako najkorzystniejszej, oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Gispro Technologies Sp. z o.o., ul. Teofila Firlika 19, 71 – 637 Szczecin – Lider konsorcjum – Pełnomocnik oraz GISPRO SA, ul. Teofila Firlika 19, 71 – 637 Szczecin – Partner Konsorcjum
Odwołujący zarzucił Zamawiającemu:
I.art. 226 ust. 1 pkt 2 lit.c) pzp w związku z art. 63 ust 2 pzp, poprzez niezasadne odrzucenie oferty Odwołującego i uznanie, że uzupełnione przez Odwołującego, a wskazane w art 125 ust. 1 pzp, oświadczenia, zostały opatrzone podpisem elektronicznym, którego nie można uznać za żaden z podpisów wymienionych w art. 63 ust. 2 pzp, a w konsekwencji przyjęcie, że Odwołujący nie złożył w przewidzianym terminie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 pzp, lub podmiotowego środka dowodowego, potwierdzających brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przedmiotowego środka dowodowego, lub innych dokumentów lub oświadczeń, co uzasadnia odrzucenie oferty, podczas gdy uzupełnione przez Odwołującego, a wskazane w art 125 ust. 1 pzp, oświadczenia, zostały opatrzone podpisem elektronicznym, który spełnia wymagania opisane w art. 63 ust. 2 pzp, co oznacza, że Odwołujący złożył w przewidzianym terminie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 pzp i jego oferta nie podlega odrzuceniu co oznacza, że decyzja o odrzuceniu oferty Odwołującego pozbawiona była podstawy faktycznych i prawnych,
II.art. 239 ust. 1 i 2 pzp, poprzez dokonanie wyboru oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Gispro Technologies Sp. z o.o., ul. Teofila Firlika 19, 71 – 637 Szczecin – Lider konsorcjum – Pełnomocnik oraz GISPRO SA, ul. Teofila Firlika 19, 71 – 637 Szczecin – Partner Konsorcjum, która nie stanowiła najkorzystniejszej oferty na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w dokumentach zamówienia ani oferty przedstawiającej najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny lub kosztu lub oferty z najniższą ceną lub kosztem, gdyż najkorzystniejszą ofertę stanowiła oferta Odwołującego
Wobec powyższego Odwołujący wniósł o:
(1)uwzględnienie odwołania
(2)nakazanie Zamawiającemu unieważnienia czynności z dnia 30 maja 2022 r. polegającej na odrzuceniu oferty Odwołującego. i wyborze oferty wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia wskazanych w zarzucie II niniejszego odwołania,
(3)nakazanie Zamawiającemu dokonanie powtórnej czynności badania i oceny ofert,
(4)przeprowadzenie dowodów wskazanych w odwołaniu na poparcie okoliczności faktycznych i prawnych wskazanych w odwołaniu;
(5)zasądzenie na rzecz Odwołującego kosztów postępowania
16 czerwca 2023 roku do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęła odpowiedź Zamawiającego na odwołanie, w której Zamawiający wniósł o oddalenie odwołania w całości.
18 czerwca 2023 roku Odwołujący wniósł do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej pismo, w którym oświadczył, że cofa odwołanie wniesione w niniejszej sprawie. Izba stwierdziła, że oświadczenie o wycofaniu odwołania zostało złożone przez osobę uprawnioną do reprezentowania Odwołującego.
Izba ustaliła, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówieniaGISPRO TECHNOLOGIES Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, GISPRO S.A. z siedzibą w Szczecinie, skutecznie przystąpili do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego.
Izba zważyła, że na skutek cofnięcie odwołania wystąpiła przesłanka do umorzenia postępowania odwoławczego, o której mowa w art. 520 ust. 1 i 2 oraz art. 568 pkt 1) ustawy Pzp. Stosownie do treści art. 520 ust. 1 ustawy Pzp, odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy. Cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby (art. 520 ust. 2 ustawy Pzp). Z kolei w myśl art. 568 pkt 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.
O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557, 574 i 575 ustawy Pzp oraz w oparciu o przepisy § 9 ust. 1 pkt 3 lit a) rozporządzenia w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437 ze zm.), nakazując zwrot na rzecz odwołującego 90% kwoty wpisu uiszczonego w wysokości 7 500 PLN.
Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła, jak w sentencji.
Przewodnicząca ...…………………..