Wyrok KIO KIO 1631/20
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1631/20
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 27.08.2020
- Przewodniczący
- Anna Chudzik
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (wycofanie)
Zamawiający
- Miejscowość
- Stary Sącz
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1631/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 sierpnia 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu z siedzibą w Stary Sącz w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1631/20
POSTANOWIENIE
z dnia 27 sierpnia 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Anna Chudzik
Protokolant: Aldona Karpińska
po rozpoznaniu na posiedzeniu z udziałem stron i uczestnika postępowania odwoławczego
w dniu 27 sierpnia 2020 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej w dniu 14 lipca 2020 r. przez J. L. prowadzącą działalność gospodarczą
pod firmą LeMaSz J. L.,
w postępowaniu prowadzonym przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną
im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu,
przy udziale B. W. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą ALNAG B. W.,
zgłaszającej przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego,
orzeka:
1. umarza postępowanie odwoławcze;
2. nakazuje zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Odwołującego kwoty
7.500 zł 00 gr (słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) stanowiącej uiszczony
wpis od odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień
publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od
dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby
Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
Przewodniczący:
Sygn. akt: KIO 1631/20
Zamawiający - Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora
Bazielicha w Starym Sączu - prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego pn. Dostawa i montaż wyposażenia dla budynku
Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu filii w Przysietnicy.
Wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na
podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane
w Biuletynie Zamówień Publicznych 1 czerwca 2020 r. pod numerem 546067-N-2020.
W dniu 14 lipca 2020 r. J. L., prowadząca działalność gospodarczą pod firmą LeMaSz
J. L. wniosła odwołanie wobec czynności wyboru oferty ALNAG B. W. jako
najkorzystniejszej, która nie spełnia wymagań określonych w SIWZ. Odwołujący zarzucił
Zamawiającemu naruszenie przepisów: art. 7 ust. 1 i art. 91 ust. 1 w zw. z § 13 ust. 1 pkt 2
rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów,
jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
W dniu 21 sierpnia 2020 r. do Prezesa Izby wpłynęło oświadczenie Zamawiającego
o uwzględnieniu w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
Izba ustaliła, że do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego
skutecznie przystąpiła B. W. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą ALNAG B. W.,
która w dniu 26 sierpnia 2020 r. przekazała do Prezesa Izby oświadczenie, że nie wnosi
sprzeciwu wobec uwzględnienia przez Zamawiającego zarzutów przedstawionych w
odwołaniu.
Ponadto Izba ustaliła, że do akt sprawy wpłynęło zgłoszenie przystąpienia
wykonawcy Tronus Polska Sp. z o.o., w zgłoszeniu tym wykonawca nie wskazał jednak
strony do której przystępuje ani nie wykazał posiadania interesu w rozstrzygnięciu odwołania
na korzyść jednej ze stron postępowania odwoławczego. W związku z tym Izba stwierdziła,
że zgłoszenie przystąpienia nie spełnia wymagań określonych w art. 185 ust. 2 zd. 1 ustawy
Pzp, który stanowi, że wykonawca może zgłosić przystąpienie do postępowania
odwoławczego w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii odwołania, wskazując stronę, do
której przystępuje i interes w uzyskaniu rozstrzygnięcia na korzyść strony do której
przystępuje. Tym samym zgłoszenie przystąpienia należało uznać za nieskuteczne.
Wobec powyższego postępowanie odwoławcze należało umorzyć, stosownie do
dyspozycji art. 186 ust. 3 ustawy Pzp.
O kosztach postępowania Izba orzekła na podstawie art. 186 ust. 6 pkt 2 lit. b ustawy
Pzp oraz § 5 ust. 1 pkt 2 lit. b
.
Przewodniczący: ..................
3