Wyrok KIO KIO 1634/26 | KIO 1649/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1634/26 | KIO 1649/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 23 kwietnia 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miejski Zakład Komunikacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze z siedzibą w Zielona Góra w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: dokumenty w języku obcym, oferta złożona przez wykonawcę, który nie złożył dokumentów lub oświadczeń, opis przedmiotu zamówienia, Specyfikacja Warunków Zamówienia, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 16 pkt 1), art. 16 pkt 2), art. 16 pkt 3), art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 99 ust. 1, art. 99 ust. 2, art. 99 ust. 4, art. 240 ust. 1, art. 522 ust. 1.

Istota sprawy

Miejski Zakład Komunikacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: „Zamawiający” ), prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy, pn. „Dostawa, montaż i integracja tablic oraz systemu dynamicznej informacji pasażerskiej”, znak sprawy: 3/UE/2026. Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1634/26

Sygn. akt: KIO 1649/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 23 kwietnia 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Beata Konik

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postepowania w Warszawie odwołań wniesionych do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 kwietnia 2026 r. przez:

1)wykonawcę DYSTEN spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu, sygn. akt KIO 1634/26,

2)wykonawcę MP Technology spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słupsku, sygn. akt KIO 1649/26,

w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego – Miejski Zakład Komunikacji spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze,

postanawia:

sygn. akt KIO 1634/26

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy DYSTEN spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu, kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

sygn. akt KIO 1649/26

1.Umorzyć postępowanie odwoławcze.

2.Nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wykonawcy MP Technology spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słupsku, kwoty 15 000 zł 00 gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych, zero groszy) stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….……. ..

Sygn. akt: KIO 1634/26

Sygn. akt: KIO 1649/26

Uzasadnienie

Miejski Zakład Komunikacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zielonej Górze (dalej: „Zamawiający”), prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy, pn.„Dostawa, montaż i integracja tablic oraz systemu dynamicznej informacji pasażerskiej”, znak sprawy: 3/UE/2026.

Przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone na podstawie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ze zm.), dalej: „ustawa Pzp”.

Szacunkowa wartość zamówienia jest wyższa od kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy Pzp.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 31 marca 2026 r., numer publikacji ogłoszenia: 219507-2026, numer wydania Dz.U. S: 63/2026.

sygn. akt KIO 1634/26

10 kwietnia 2026 r. wykonawca DYSTEN spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zabrzu (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszanie:

1)art. 99 ust. 1, 2, 4 i 5 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) Pzp, art. 17 ust. 1-2- w zw. z art. 433 pkt 3 Pzp oraz art. 3531 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 5 oraz w związku z art. 8 ust. 1 Pzp, poprzez sporządzenie dokumentów zamówienia, w tym w szczególności opisu przedmiotu zamówienia (Załącznik nr 1 do Specyfikacji Warunków Zamówienia dalej jako „OPZ”), w sposób nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty i realizację zamówienia, uniemożliwiający przygotowanie i wycenę oferty, naruszający uczciwą konkurencję, naruszający zasady współżycia społecznego i równowagę stron umowy, a także w sposób preferujący wykonawcę, który zrealizował wcześniejsze dostawy na rzecz Zamawiającego, posiadającego wiedzę co do okoliczności mających wpływ na sporządzenie oferty i realizację zamówienia, w zakresie w jakim Zamawiający:

a) zaniechał udostępnienia dokumentacji technicznej API, kodów źródłowych systemu MUNICOM.premium, protokołów komunikacyjnych lub opracowania neutralnego interfejsów wymiany danych;

b) zaniechał w OPZ dopuszczenia równoważnych metod integracji bez uzależniania wykonawcy od zgody konkurencyjnego wykonawcy;

c) nałożył na wykonawców obowiązek, aby we własnym zakresie i na własny koszt ustalili z dostawcą systemu MUNICOM.premium zakres i sposób wymiany danych bez zapewnienia przez Zamawiającego, w ramach dokumentacji Postępowania, zobowiązania producenta tego

systemu, tj. PZI TARAN Sp. z o.o./R&G PLUS Sp. z o.o, do współpracy, w zakresie niezbędnym i koniecznym do realizacji zamówienia, z każdym potencjalnym wykonawcą przedmiotu zamówienia i na tożsamych dla każdego potencjalnego wykonawcy zasadach;

d) co skutkuje narzuceniem wykonawcom, na nieznanych i niepewnych zasadach, konieczności współpracy z producentem systemu MUNICOM.premium, będącego jednocześnie wykonawcą zainteresowanym udziałem w Postępowaniu, przy jednoczesnym przeniesieniu na wykonawcę zamówienia wszelkich ryzyk i odpowiedzialności związanej z brakiem takiej współpracy;

e) wymaga równocześnie integracji istniejących tablic z nowym Systemem Centralnym SIP oraz pozyskania od producenta tych tablic niezbędnych protokołów, licencji i SDK, co dodatkowo wzmacnia niepewność co do warunków realizacji zamówienia i nieporównywalność

ofert;

2)art. 99 ust. 1, 2 i 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty i realizację zamówienia oraz nieobejmujący podstawowych okoliczności niezbędnych do rzetelnego sporządzenia i wyceny ofert, prowadzący do ich nieporównywalności, ograniczający uczciwą konkurencję i negatywnie wpływający na efektywność wydatkowania środków przeznaczonych na realizację zamówienia w zakresie, w jakim Zamawiający żąda jedocześnie wykonania nowego Systemu Informacji Pasażerskiej i integracji z systemem MUNICOM.premium;

3)art. 99 ust. 1, 2 i 4 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1), 2) i 3) Pzp w związku z art. 240 ust. 1 Pzp poprzez dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w sposób niejednoznaczny, nieuwzględniający wszystkich wymagań mających wpływ na przygotowanie oferty i realizację zamówienia oraz wewnętrznie sprzeczny w zakresie postanowień dotyczących wymaganego okresu gwarancji, który to element jest dodatkowo jednym z kryteriów oceny ofert, a także w zakresie wymaganej klasy szczelności urządzeń.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

1)usunięcie z dokumentacji postępowania postanowień, które przerzucają na wykonawcę obowiązek samodzielnego uzyskania od podmiotu trzeciego licencji, protokołów komunikacyjnych, dokumentacji technicznej, SDK, zgód lub innych informacji niezbędnych do wykonania integracji z systemem MUNICOM.premium, a w konsekwencji wszystkich postanowień, które obciążają Wykonawcę na etapie złożenia oferty i w toku realizacji zamówienia odpowiedzialnością za brak, opóźnianie lub utrudnianie współpracy przez ten podmiot;

2)zapewnienie wszystkim wykonawcom na równych zasad dostępu do interfejsu integracyjnego,

ewentualnie:

2.1. opisania neutralnego interfejsu wymiany danych, za który odpowiada Zamawiający,

ewentualnie:

2.2. dopuszczenia równoważnych metod integracji bez uzależniania wykonawcy od zgody podmiotu trzeciego,

3)doprecyzowanie architektury i granicy funkcjonalnej między nowym SIP a MUNICOM,

4)usunięcie rozbieżności i niejednoznaczności dotyczących okresu gwarancji oraz parametrów technicznych, w tym klasy szczelności urządzeń;

oraz wprowadzenie ewentualnych zmian w ogłoszeniu o zamówieniu i dokumentach

zamówienia będących konsekwencją wprowadzenia żądanych zmian.

Z akt sprawy wynika, że żaden wykonawca nie zgłosi przystąpienia do postępowania odwoławczego w charakterze uczestnika postępowania.

Pismem z 17 kwietnia 2026 r. Zamawiający działając na postawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp złożył odpowiedź na odwołanie, w treści której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty podniesione w odwołaniu i zobowiązuje się do dokonania odpowiednich zmian w dokumentacji postępowania, w tym w szczególności w Specyfikacji Warunków Zamówienia, Opisie Przedmiotu Zamówienia oraz Formularzu Ofertowym, w zakresie wskazanym w treści odwołania.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp – W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny wskazany w powyższej normie prawnej, tj. zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.

Jednocześnie Izba wskazuje, że w związku z oświadczeniem o uwzględnieniu przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

sygn. akt KIO 1649/26

10 kwietnia 2026 r. wykonawca MP Technology spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słupsku (dalej: „Odwołujący”) wniósł odwołanie wobec treści dokumentów zamówienia.

Odwołujący zarzucił Zamawiającemu naruszenie:

1)art. 16 ustawy Pzp, art. 17 ust. 2 ustawy Pzp w związku z art. 99 ust. 1 ustawy Pzp przez błędne przyjęcie, że Zamawiający nie jest zobowiązany do należytego formułowania opisu przedmiotu zamówienia („OPZ”), co doprowadziło do naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji; mianowicie, Zamawiający uznał, że nie ma obowiązku jednoznacznego i wyczerpującego opisania posiadanego przez siebie systemu, poprzez przekazanie: Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i o nakazanie Zamawiającemu zmianę opisu przedmiotu zamówienia:

a)dokumentacji technicznej API, protokołów komunikacyjnych ani kodów źródłowych systemu oraz licencji integracyjnych systemu obecnie używanego, przez Zamawiającego, tj. MUNICOM.premium, producenta PZI TARAN sp. z o.o. powiązana kapitałowo i technologicznie z R&G PLUS sp. z o.o., oraz

b)dokumentacji technicznej API/SDK, protokołów komunikacyjnych ani kodów źródłowych systemu oraz licencji integracyjnych tablic obecnie eksploatowanych przez Zamawiającego producenta, Dysten sp. z o.o.,

podczas gdy dokładne i pełne przekazanie tych informacji, pozwala na przekazanie wszelkich wymagań i okoliczności, które mają kluczowy wpływ na sporządzenie oferty, co z kolei skutkowało utraceniem przez Postępowanie waloru przejrzystości;

2)art. 16 ustawy Pzp, art. 17 ust. 2 ustawy Pzp w związku z art. 99 ust. 4 ustawy Pzp przez błędne przyjęcie, że Zamawiający nie jest zobowiązany do należytego formułowania OPZ, co doprowadziło do naruszenia zasad równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji; mianowicie, Zamawiający uznał, że jest uprawniony do opisania przedmiotu zamówienia w sposób, który doprowadził do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów, poprzez narzucenie obowiązku pozyskania przez wykonawców na własny koszt i ryzyko informacji od producentów PZI TARAN sp. z o.o. / R&G PLUS sp. z o.o oraz Dysten sp. z o.o., co bezpośrednio skutkuje uprzywilejowaniem tych wykonawców oraz ich produktów w Postępowaniu, i uniemożliwia uczciwą konkurencję.

Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie Zamawiającemu:

zmiany postanowień SWZ, przez alternatywnie:

a)udostępnienie pełnowartościowej dokumentacji opisującej API/SDK, protokołów komunikacyjnych systemu informatycznego dynamicznej informacji pasażerskiej oraz tablic, wraz z zapewnieniem o posiadaniu niezbędnych licencji integracyjnych producentów PZI TARAN sp. z o.o. / R&G PLUS sp. z o.o oraz Dysten sp. z o.o., oraz wraz z zapewnieniem niezbędnego wparcia technicznego producentów PZI TARAN sp. z o.o. / R&G PLUS sp. z o.o oraz Dysten sp. z o.o. podczas wdrożenia, albo

b)wprowadzenie postanowień dopuszczających zastąpienie na koszt Zamawiającego posiadanego przez Zamawiającego systemu informatycznego dynamicznej informacji pasażerskiej nowym systemem o zakresie modułów i funkcjonalności wskazanym w odnośnej specyfikacji warunków zamówienia („SWZ”), wraz z podaniem informacji dotyczących interfejsów wymiany danych i protokołów komunikacyjnych do posiadanej przez Zamawiającego infrastruktury, w celu umożliwienia komunikacji nowego systemu z posiadaną infrastrukturą sprzętową i programową;

zmianę postanowień SWZ, przez wprowadzenie zobowiązania Zamawiającego do uzyskania zgody gwarantów urządzeń i systemów posiadanych przez Zamawiającego na ingerencję niezbędną w celu prawidłowej realizacji przedmiotu zamówienia;

zmianę postanowień SWZ w zakresie terminu składania ofert, poprzez przedłużenie terminu składania ofert o co najmniej 15 dni od dnia dokonania żądanych modyfikacji

treści SWZ.

Z akt sprawy wynika, że żaden wykonawca nie zgłosi przystąpienia do postępowania odwoławczego w charakterze uczestnika postępowania.

Pismem z 17 kwietnia 2026 r. Zamawiający działając na postawie art. 522 ust. 1 ustawy Pzp złożył odpowiedź na odwołanie, w treści której oświadczył, że uwzględnia w całości zarzuty podniesione w odwołaniu i zobowiązuje się do dokonania odpowiednich zmian w dokumentacji postępowania, w tym w szczególności w Specyfikacji Warunków Zamówienia, Opisie Przedmiotu Zamówienia oraz Formularzu Ofertowym, w zakresie wskazanym w treści odwołania.

Zgodnie z art. 522 ust. 1 Pzp – W przypadku uwzględnienia przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, Izba może umorzyć postępowanie odwoławcze na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron oraz uczestników postępowania odwoławczego, którzy przystąpili do postępowania po stronie wykonawcy, pod warunkiem że w postępowaniu odwoławczym po stronie zamawiającego nie przystąpił w terminie żaden wykonawca. W takim przypadku zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Izba ustaliła, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny wskazany w powyższej normie prawnej, tj. zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu, a do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca.

Jednocześnie Izba wskazuje, że w związku z oświadczeniem o uwzględnieniu przez zamawiającego w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu, zamawiający stosownie do treści art. 522 ust. 1 ustawy Pzp wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia, zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

W związku z powyższym Izba umorzyła postępowanie odwoławcze.

O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie § 9 ust. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz.U. z 2020 r. poz. 2437), zgodnie z którym koszty stron postępowania odwoławczego znosi się wzajemnie, a także nakazała dokonanie zwrotu odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu.

Przewodnicząca:………………………………