Wyrok KIO KIO 1673/23

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1673/23 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 27 czerwca 2023 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Sąd Rejonowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania. Odwołujący w piśmie z 26 czerwca 2023 r. oświadczył, że cofa odwołanie w całości. Zgodnie z art. 520 ust....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1673/23

POSTANOWIENIE

z dnia 27 czerwca 2023 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący:Elżbieta Dobrenko

po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2023 r. w Warszawie na posiedzeniu z udziałem stron postępowania odwoławczego, odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 czerwca 2023 r. przez wykonawcę Respect System Grupa Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach,w postępowaniu prowadzonym przezzamawiającego Sąd Rejonowy
w Chełmie

postanawia:

1.umorzyć postępowanie odwoławcze;

2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz wnoszącego odwołanie wykonawcy: Respect System Grupa Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach kwoty 6750 zł 00 gr (słownie: sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90 % kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.

Stosownie do art. 579 ust. 1 i 580 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1710 z późn. zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przewodniczący:………………………..……

Sygn. akt: KIO 1673/23

Uzasadnienie

Zamawiający Sąd Rejonowy w Chełmie, dalej: „Zamawiający,prowadzi postępowanie
o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem jest: „Świadczenie usług ochrony i usług wsparcia grupy interwencyjnej", znak sprawy ZP-1/23, zadanie nr 1, dalej: „Postępowanie”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia
6 czerwca 2023 roku, nr ogłoszenia: 2023/BZP 00249306/01.

Wykonawca Respect System Grupa Sp. z o.o. z siedzibą w Puławach, dalej: „Odwołujący”,
w dniu 12 czerwca 2023 r. wniósł odwołanie od czynności dokonanej przez Zamawiającego polegającej na ustaleniu treści postanowień Specyfikacji Warunków oraz ogłoszenia
o zamówieniu w Postępowaniu w sposób sprzeczny z ustawą Pzp oraz zarzucił Zamawiającemu, iż prowadząc przedmiotowe Postępowanie naruszył następujące przepisy:

a) art. 3531 Kodeksu cywilnego, art. 5 Kc w zw. z art. 16 pkt 1 i 3 ustawy Pzp poprzez wykorzystanie przez Zamawiającego jego dominującej i uprzywilejowanej pozycji wobec wykonawców, polegającej na ustaleniu warunków udziału w postępowaniu w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, w szczególności poprzez określenie kar umownych rażąco wygórowanych oraz określenie łącznej wysokości kar umownych
na poziomie 40% wartości wynagrodzenia należnego wykonawcy;

b)art. 16 pkt 1 ustawy Pzp w zw. z art. 99 ust. 1 i 4 ustawy Pzp oraz art. 5 Kc w zw. z art.
8 ustawy Pzp poprzez opisanie kar umownych w sposób niejednoznaczny i niedookreślony, ograniczający wysokość kar umownych do rażąco nieproporcjonalnego do ewentualnej szkody po stronie Zamawiającego poziomu maksymalnego limitu 40% wartości brutto przedmiotu Zamówienia;

Odwołujący wniósł o:

1)uwzględnienie odwołania w całości;

2)przeprowadzenie zmian w dokumentacji postępowania, które doprowadzą do usunięcia wszystkich naruszeń wskazanych w treści niniejszego odwołania, w szczególności nakazanie Zamawiającemu zmiany treści SWZ oraz Ogłoszenia wraz z załącznikami, w tym poprzez modyfikację kar umownych i wprowadzenie adekwatnych wysokości kar
za konkretne, opisane w umowie naruszenia;

3) zasądzenie kosztów postępowania w tym kosztów zastępstwa procesowego zgodnie
z rachunkiem przedstawionym na rozprawie.

Izba ustaliła i zważyła, co następuje:

Izba stwierdziła, że odwołanie nie zawierało braków formalnych, został uiszczony od niego wpis, nie zaistniały również przesłanki określone w art. 528 ustawy Pzp, których skutkiem byłoby odrzucenie odwołania.

Odwołujący w piśmie z 26 czerwca 2023 r. oświadczył, że cofa odwołanie w całości.

Zgodnie z art. 520 ust. 1 ustawy odwołujący może cofnąć odwołanie do czasu zamknięcia rozprawy, a cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże
z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. Stosownie do art. 568 pkt. 1 ustawy Pzp, Izba umarza postępowania odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

Cofnięcie odwołania jest nieograniczonym uprawnieniem odwołującego do czasu zamknięcia rozprawy. Skuteczne cofnięcie odwołania znosi wszelkie skutki prawne związane z jego wniesieniem.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 2437) w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu; w takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Odwołujący wycofał odwołanie przed dniem, na który zostało wyznaczone posiedzenie
w przedmiotowej sprawie. Odwołujący uiścił wpis w wysokości 7500 zł, do zwrotu pozostała wobec powyższego kwota 6 750 zł, o czym orzeczono w pkt. 2 sentencji.

Uwzględniając powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Przewodniczący: ………………………