Wyrok KIO KIO 1705/19

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 1705/19 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 września 2019 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z siedzibą w Gdańsk w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.

Istota sprawy

ponieważ uwzględnienie w całości zarzutów odwołania nastąpiło przed otwarciem rozprawy, na mocy art. 186 ust. 6 pkt 2 lit. b) Pzp koszty te znoszą się wzajemnie. Izba nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, na podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 1715/19

POSTANOWIENIE
z dnia 11 września 2019 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Bartosz Stankiewicz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron oraz uczestników postępowania
odwoławczego w dniu 11 września 2019 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa

Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 2 września 2019 r. przez wykonawcę - Centrum

Diabetologii Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Niedźwiedzia 29B (02-737 Warszawa)

w postępowaniu prowadzonym przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z siedzibą

w Gdańsku przy ul. Dębinki 7 (80-952 Gdańsk)

przy udziale wykonawcy Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 6B (01-531 Warszawa) zgłaszającego przystąpienie do

postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego

postanawia:

1.    Umarza postępowanie odwoławcze;

2.    Nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych kwoty 7 500,00 zł
(słownie: siedem tysięcy pięćset złotych zero groszy) na rzecz wykonawcy
Centrum
Diabetologii Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie, stanowiącej uiszczony wpis od odwołania.

Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych

(t.j. Dz. U. z 2018 r., poz.1986 ze zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia

jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej

do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Przewodniczący:.............................

Sygn. akt KIO 1715/19

Uzasadnienie

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z siedzibą w Gdańsku zwane dalej:
„zamawiającym”, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie
zamówienia publicznego na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo
zamówień publicznych (t.j. - Dz. U. z 2018 r., poz. 1986 ze zm.), zwanej dalej: „Pzp” na
dostawę
glukometrów i pasków dla UCK
(znak sprawy: 144/PN/2019), zwane dalej „postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych
w dniu 23 lipca 2019 r., pod numerem 577388-N-2019.

Szacunkowa wartość zamówienia, którego przedmiotem są dostawy, jest niższa od
kwot wskazanych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp.

Wykonawca Centrum Diabetologii Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zwany dalej:
„odwołującym” w dniu 2 września 2019 r. wniósł odwołanie, w którym zarzucił zamawiającemu
naruszenie następujących przepisów:

1) art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp poprzez jego nieprawidłowe zastosowanie i odrzucenie oferty
odwołującego jako niespełniającej warunku bezwzględnego dotyczącego dokładności
pomiarów mimo, że oferta odwołującego ten warunek spełnia;

2) art. 7 ust. 1 Pzp poprzez prowadzenie postępowania z naruszeniem zasady równego
traktowania wykonawców polegającej na tym, że zamawiający odrzucił ofertę odwołującego z
powodu rzekomego niespełniania bezwzględnego warunku dokładności i jednocześnie nie
odrzucił oferty firmy Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, mimo że
oferta ta obiektywnie nie spełnia tego samego warunku;

3) art. 7 ust. 3 Pzp poprzez udzielenie zamówienia wykonawcy wybranemu niezgodnie z
przepisami ustawy.

W związku z postawionymi zarzutami odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania
oraz nakazanie zamawiającemu:

- unieważnienie czynności wyboru oferty firmy Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o. z
siedzibą w Warszawie jako najkorzystniejszej;

- unieważnienie czynności odrzucenia oferty odwołującego;

- powtórzenie czynności badania i oceny ofert;

- wybór oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.

Zamawiający przekazał kopię odwołania pozostałym wykonawcom składającym oferty
w postępowaniu w dniu 4 września 2019 r.

Do postępowania odwoławczego skutecznie przystąpił po stronie zamawiającego
wykonawca Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zwany dalej:
„przystępującym”.

Zamawiający przed otwarciem posiedzenia Izby pismem z dnia 10 września 2019 r.
oświadczył, iż uwzględnia odwołanie w całości.

Przystępujący pismem z dnia 11 września 2019 r. oświadczył, że nie wnosi sprzeciwu
wobec uwzględnienia odwołania w całości przez zamawiającego o czym został poinformowany
w dniu 10 września 2019 r.

Zgodnie z art. 186 ust. 3 Pzp, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, który
przystąpił do postępowania po stronie zamawiającego, nie wniesie sprzeciwu co do
uwzględnienia w całości zarzutów przedstawionych w odwołaniu przez zamawiającego, Izba
umarza postępowanie, a zamawiający wykonuje, powtarza lub unieważnia czynności w
postępowaniu o udzielenie zamówienia zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.

Wobec powyższych ustaleń, Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła, że zachodzą
przesłanki do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania odwoławczego na podstawie
art. 186 ust. 3 Pzp.

Stosownie do art. 192 ust. 1 Pzp o oddaleniu odwołania lub jego uwzględnieniu Izba
orzeka w wyroku. W pozostałych przypadkach Izba wydaje postanowienie. Orzeczenie Izby w
rozpatrywanej sprawie w żadnym zakresie nie miało charakteru merytorycznego, zatem
musiało przybrać postać postanowienia.

W związku z powyższym Izba, działając na podstawie art. 186 ust. 3 i art. 192 ust. 1
zd. 2 Pzp, postanowiła jak w pkt 1 sentencji niniejszego orzeczenia.

Orzekając o kosztach postępowania odwoławczego Izba uznała, że ponieważ
uwzględnienie w całości zarzutów odwołania nastąpiło przed otwarciem rozprawy, na mocy
art. 186 ust. 6 pkt 2 lit. b) Pzp koszty te znoszą się wzajemnie.

Izba nakazała zwrot odwołującemu kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania, na
podstawie § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a) Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca
2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów
w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2018 r. poz. 972), gdyż
uwzględnienie zarzutów nastąpiło przed otwarciem rozprawy.

Przewodniczący:...........................

3