Wyrok KIO KIO 1718/20
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1718/20
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 30.07.2020
- Przewodniczący
- Aneta Mlącka
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone (uwzględnienie zarzutów)
Zamawiający
- Nazwa
- Miasto Zduńska Wola
- Miejscowość
- Zduńska Wola
Postępowanie
- Tryb postępowania
- przetarg nieograniczony
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1718/20 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 30 lipca 2020 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Miasto Zduńska Wola z siedzibą w Zduńska Wola w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone.
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1718/20
POSTANOWIENIE
z dnia 30 lipca 2020 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Aneta Mlącka
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 30 lipca 2020 r.
w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 24 lipca
2020 r. przez Wykonawcę Comarch Polska S.A. (Al. Jana Pawła II 39A, 31-864 Kraków)
w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego Miasto Zduńska Wola (ul. Stefana
Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola)
postanawia:
1. umorzyć postępowanie odwoławcze,
2. nakazać zwrot z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz Wykonawcy
Comarch Polska S.A. (Al. Jana Pawła II 39A, 31-864 Kraków) kwoty 15000 zł 00
gr (słownie: piętnaście tysięcy złotych zero groszy), stanowiącej uiszczony wpis od
odwołania.
Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień
publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1843) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia
jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
do Sądu Okręgowego w Sieradzu.
Przewodniczący:
Sygn. akt: KIO 1718/20
Zamawiający Miasto Zduńska Wola prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia
publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest „Asysta
techniczna, usługi serwisowe oraz usługi wsparcia dla oprogramowania dostarczonego w
ramach projektu pn. „Rozwój e-usług publicznych świadczonych przez Miasto Zduńska
Wola”. Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 14 lipca 2020 roku w Dzienniku
Urzędowym Unii Europejskiej pod numerem 2020/S 134-329932.
Odwołujący Comarch Polska S.A. wniósł odwołanie od czynności Zamawiającego
polegającej na sporządzeniu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w zakresie
określenia wzoru umowy, obowiązującego przy realizacji zamówienia, w sposób naruszający
równość stron stosunku cywilnoprawnego oraz istotnie przekraczający zasadę swobody
umów - przez obciążenie wykonawcy nadmiernym ryzykiem, wynikającym z nielimitowanej
odpowiedzialności wykonawcy co stanowi naruszenie art. 353 (1) kc. w zw. z art. 7 i 29 ust. 1
w zw. z art. 14 w zw. z art. 139 ust. 1 Ustawy Pzp., a także art. 5 kc, art. 471 kc, art. 483 ust.
1 kc w zw. z art. 484 ust. 2 kc.
Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania oraz nakazanie Zamawiającemu dokonania
modyfikacji SIWZ w zakresie wzoru umowy tj. wprowadzenia limitacji kar umownych w ten
sposób, iż łączna wysokość kar umownych nie przekroczy 100% wynagrodzenia należnego
wykonawcy z tytułu realizacji umowy oraz wprowadzenia łącznej całkowitej
odpowiedzialności wykonawcy z wszelkich tytułów wynikających z umowy i obowiązujących
przepisów prawa w ten sposób, iż nie przekroczy ona wynagrodzenia należnego wykonawcy
z tytułu realizacji umowy.
29 lipca 2020 roku Zamawiający przesłał pismo, w którym oświadczył, że uwzględnia
odwołanie w całości.
Stosownie do pisma znajdującego się w aktach sprawy, kopia odwołania została
zamieszczona na stronie internetowej wskazanej przez Zamawiającego w dniu 24 lipca 2020
roku. Do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego nie zgłosił przystąpienia
żaden Wykonawca.
W związku z powyższym postępowanie odwoławcze należało umorzyć na podstawie art. 186
ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie Izba wskazuje, że powyższy
przepis zobowiązuje Zamawiającego do wykonania, powtórzenia lub unieważnienia
czynności zgodnie z żądaniem zawartym w odwołaniu.
Wobec faktu, że uwzględnienie zarzutu nastąpiło przed otwarciem posiedzenia i rozprawy,
o kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 186 ust. 6 pkt 1) ustawy Prawo
zamówień publicznych. Izba orzekła o dokonaniu zwrotu Odwołującemu z rachunku Urzędu
kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odwołania.
Przewodniczący:
3