Wyrok KIO KIO 173/26

Streszczenie orzeczenia

Orzeczenie o sygnaturze KIO 173/26 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 11 lutego 2026 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Gmina Żmigród z siedzibą w Żmigród w trybie przetarg nieograniczony. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, opozycja, przedłużenie terminu związania ofertą, umorzenie postępowania odwoławczego. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 3 ust. 3, art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1, art. 513 pkt 2, art. 515 ust. 1, art. 260 ust. 1, art. 255 pkt 3, art. 222 ust. 4, art. 239 ust. 1, art. 528, art. 568 pkt 1, art. 557.

Istota sprawy

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp....

Treść dokumentu

Pobierz PDF

Sygn. akt: KIO 173/26

POSTANOWIENIE

Warszawa, dnia 11 lutego 2026 r.

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodnicząca:Maria Kacprzyk

na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron w dniu 11 lutego 2026 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 12 stycznia 2025 r. przez wykonawcę Milla Spółdzielnia w Lesznie z siedzibą w Lesznie, w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Gminę Żmigród,

postanawia:

1.umarza postępowanie odwoławcze;

2.nakazuje zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego kwoty 13 500 zł 00 gr (słownie: trzynaście tysięcy pięćset złotych zero groszy), stanowiącej 90% wpisu od odwołania.

Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.

Przewodnicząca:………….…….


Sygn. akt: KIO 173/26

Uzasadnienie

Zamawiający – Gmina Żmigród, prowadzi w trybie przetargu nieograniczonego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Zakup autobusowych biletów miesięcznych dla uczniów dojeżdżających do szkół na terenie Gminy Żmigród w roku 2026”, nr postępowania: IRL.271.11.202, dalej zwane: „Postępowaniem”.

Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej o numerze: 2025/S 223-765966 z dnia 19 listopada 2025 r. Wartość zamówienia przekracza progi unijne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320 z późn. zm.), dalej zwanej „Pzp”.

W dniu 24 listopada 2025 r. Odwołujący – Milla Spółdzielnia w Lesznie z siedzibą w Lesznie, działając na podstawie art. 505 ust. 1, art. 513 pkt 1 i 2, art. 515 ust. 1 Pzp, wniósł odwołanie wobec czynności oraz zaniechań zamawiającego polegających na: zaniechaniu wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej oferty złożonej w Postępowaniu; czynności unieważnienia postępowania na podstawie „art. 255 ust. 3” Pzp; zaniechaniu zgodnego z przepisami ustawy uzasadnienia czynności unieważnienia Postępowania.

Odwołujący zaskarżonym czynnościom i zaniechaniom Zamawiającego zarzucił naruszenie:

1.art. 260 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1 i 2 Pzp przez:

1)podanie wadliwej podstawy prawnej czynności unieważnienia postepowania – przepisu art. 255 ust. 3 Pzp, który nie istnieje w ustawie;

2)niejasne i lakoniczne uzasadnienie czynności unieważnienia postępowania skutkujące naruszeniem zasad prowadzenia postępowania, w szczególności zasady przejrzystości;

3)brak wskazania w sposób precyzyjny i konkretny okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających czynność unieważnienia postępowania, co narusza zasady prowadzenia postępowania, w szczególności zasadę przejrzystości oraz utrudnia wniesienie odwołania i preferuje konkurenta odwołującego, który aktualnie wykonuje usługi stanowiące przedmiot zamówienia;

2.art. 255 pkt 3 Pzp w zw. z art. 222 ust. 4 Pzp oraz w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) Pzp przez sprzeczne z ustawą unieważnienie postępowania, ponieważ:

1)cena oferty odwołującego nie jest wyższa niż upubliczniona przez zamawiającego przed otwarciem ofert kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia;

2)zmniejszenie upublicznionej przed otwarciem oferty kwoty przeznaczonej przez zamawiającego na sfinansowanie zamówienia po otwarciu ofert nie jest dopuszczalne;

3)pomimo unieważnienia postępowania z powodu braku możliwości sfinansowania zamówienia usługi stanowiące przedmiot zamówienia są w dalszym ciągu wykonywane przez dotychczasowego wykonawcę, który oferował i oferuje wykonywanie tych usług za cenę wyższą niż cena oferty odwołującego oraz kwota, którą zamawiający wadliwie wskazał jako przeznaczoną na sfinansowanie zamówienia;

3.art. 239 ust. 1 Pzp w zw. z art. 16 pkt 1) i 2) Pzp przez zaniechanie wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej, którego zamawiający powinien dokonać, gdyż:

1)postępowanie nie podlega unieważnieniu z przyczyn wskazanych przez zamawiającego w uzasadnieniu informacji o unieważnieniu postępowaniu;

2)odwołujący został wezwany do złożenia podmiotowych środków dowodowych i w terminie wyznaczonym przez zamawiającego złożył podmiotowe środki dowodowe odpowiadające wymaganiom zawartym w Specyfikacji Warunków Zamówienia, dalej jako „SWZ”.

Odwołujący przedstawił uzasadnienie faktyczne i prawne podniesionych zarzutów.

Podnosząc powyższe zarzuty, Odwołujący wniósł o uwzględnienie odwołania i nakazanie zamawiającemu unieważnienie czynności unieważnienia postępowania oraz dokonanie wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej oferty złożonej w Postępowaniu.

W ustawowym terminie, do Izby nie wpłynęły zgłoszenia przystąpień.

W dniu 5 lutego 2026 r., do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło oświadczenie o cofnięciu odwołania w całości.

Izba zważyła, co następuje.

Izba nie dopatrzyła się przesłanek, które mogłyby skutkować odrzuceniem odwołania. Izba ustaliła, że odwołanie zostało wniesione w terminie, nie zawiera braków formalnych oraz terminowo został uiszczony od niego wpis w wymaganej wysokości. Nie została również wypełniona żadna z pozostałych przesłanek skutkujących odrzuceniem odwołania na podstawie art. 528 Pzp.

Izba ustaliła, że wobec złożenia oświadczenia o cofnięciu odwołania, postępowanie odwoławcze podlegało umorzeniu. Zgodnie z art. 568 pkt 1 Pzp, Izba umarza postępowanie odwoławcze, w formie postanowienia, w przypadku cofnięcia odwołania.

W tym stanie rzeczy niniejsze postanowienie jest uzasadnione.

O kosztach postępowania orzeczono na podstawie art. 557 Pzp oraz § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania (Dz. U. 2020 r. poz. 2437), z którego wynika, że w przypadku umorzenia postępowania odwoławczego przez Izbę w całości na skutek cofnięcia odwołania przed otwarciem rozprawy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia z udziałem stron lub uczestników postępowania odwoławczego - odwołującemu zwraca się 90% wpisu. W takim przypadku Izba orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku Urzędu kwoty uiszczonej tytułem wpisu, w wysokości stanowiącej 90% jego wartości.

Mając powyższe na uwadze, Izba orzekła jak w sentencji.

Przewodnicząca:………….…….