Wyrok KIO KIO 1735/25
Informacje podstawowe
- Sygnatura
- KIO 1735/25
- Organ wydający
- Krajowa Izba Odwoławcza
- Rodzaj dokumentu
- postanowienie
- Data wydania
- 21.05.2025
- Przewodniczący
- Ernest Klauziński
- Sposób rozstrzygnięcia
- umorzone
Zamawiający
- Miejscowość
- Biskupiec
Postępowanie
- Tryb postępowania
- tryb podstawowy
Kluczowe przepisy ustawy Pzp
Zagadnienia merytoryczne
Streszczenie orzeczenia
Orzeczenie o sygnaturze KIO 1735/25 zostało wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą w dniu 21 maja 2025 r.. Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu z siedzibą w Biskupiec w trybie tryb podstawowy. Postępowanie odwoławcze zostało umorzone. Rozstrzygnięcie odnosi się do zagadnień: brak przekazania odwołania, brak przekazania kopii zgłoszenia przystąpienia, brak zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, umorzenie postępowania odwoławczego, zdjęcie rugi wykonawczej. W orzeczeniu powołano się na przepisy ustawy Pzp: art. 16 pkt 1, art. 16 pkt 3, art. 17 ust. 1, art. 17 ust. 2, art. 239 ust. 2, art. 520 ust. 2, art. 557, art. 575.
Istota sprawy
Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie w trybie podstawowym pn.: „Dostawa ambulansu sanitarnego typu B”, nr postępowania TP/06/25, (dalej: Postępowanie). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 29 kwietnia 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00211239. 5 maja 2025 r. wykonawca W.A.S. Wietmarscher-Polska sp....
Treść dokumentu
Pobierz PDFSygn. akt: KIO 1735/25
POSTANOWIENIE
Warszawa, 21 maja 2025 r.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący:Ernest Klauziński
po rozpoznaniu na posiedzeniu bez udziału stron 21 maja 2025 r. w Warszawie w sprawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej 5 maja 2025 r. przez wykonawcę W.A.S. Wietmarscher-Polska sp. z o.o. z siedzibą w Ostaszewie
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu
przy udziale uczestnika po stronie zamawiającego: Auto-Form Distribution sp. z o.o. z siedzibą w Sosnowcu
postanawia:
1.umorzyć postępowanie odwoławcze;
2.nakazać zwrot z rachunku bankowego Urzędu Zamówień Publicznych na rzecz odwołującego W.A.S. Wietmarscher-Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Ostaszewie kwoty 6 750 zł 00 gr (sześć tysięcy siedemset pięćdziesiąt złotych zero groszy), stanowiącej 90% kwoty należnego wpisu.
Na orzeczenie - w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga
za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Zamówień Publicznych.
Przewodniczący: ………….…….………….…….……
Sygn. akt: KIO 1735/25
Uzasadnienie
Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu (dalej: Zamawiający) prowadzi na podstawie przepisów ustawy z 11 września 2019 r. — Prawo zamówień publicznych postępowanie
w trybie podstawowym pn.: „Dostawa ambulansu sanitarnego typu B”, nr postępowania TP/06/25, (dalej: Postępowanie).
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane 29 kwietnia 2025 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych pod numerem 2025/BZP 00211239.
5 maja 2025 r. wykonawca W.A.S. Wietmarscher-Polska sp. z o.o. z siedzibą w Ostaszewie (dalej: Odwołujący), wniósł odwołanie zarzucając Zamawiającemu naruszenie:
1.art. 16 pkt 1 i 3 Pzp przez naruszenie obowiązku przygotowania postępowania
w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, równe traktowanie wykonawców oraz proporcjonalny w odniesieniu do kryteriów oceny ofert (podkryterium „dodatkowy przycisk”) i wagi zastosowanego podkryterium „dodatkowy przycisk” na poziomie 5%;
2.art. 17 ust 1 oraz 2 Pzp przez zastosowanie w postępowaniu w celu wyboru oferty najkorzystniejszej podkryterium „dodatkowy przycisk” o wadze niezapewniającej najlepszej jakości, nieuzasadnionej charakterem zamówienia i nieprowadzącej
do uzyskania najlepszych efektów zamówienia w stosunku do poniesionych nakładów;
3.art. 239 ust 2 Pzp przy zastosowaniu wagi kwestionowanego kryterium oceny prowadzącego do uznania za najkorzystniejszą oferty, która nie przedstawia najkorzystniejszego stosunku jakości do ceny;
4.art. 239 ust 2 Pzp przez nieuzasadnioną dodatkową punktację na poziomie
5% dla wykonawcy, który zaoferuje dodatkowy przycisk zwalniający przesuw znajdujący się na ścianie działowej bezpośrednio przy przejściu. Waga zastosowanego podkryterium oceny ofert „dodatkowy przycisk” ograniczyła,
a praktycznie wykluczyła możliwość realnego konkurowania przez wykonawców, przez całkowitą dyskryminację systemu zwalniającego przesuw za pomocą umieszczonej pod siedzeniem wajchy, który to system jest co najmniej równoważny, a ponadto powszechnie stosowany w wielu pojazdach, w tym
w samochodach osobowych, w odróżnieniu od systemu zwalniającego przesuw
za pomocą przycisku umieszczonego w konkretnym miejscu, faworyzowanego nadmiernie i w nieuprawniony sposób.
16 maja 2025 r. Odwołujący złożył pismo procesowe w którym oświadczył, że wycofuje odwołanie.
Izba uznała w tej sytuacji, że odwołanie zostało w całości skutecznie wycofane przed otwarciem rozprawy. Zgodnie z art. 520 ust. 2 Pzp cofnięte odwołanie nie wywołuje skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby. W konsekwencji Izba stwierdziła, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania.
O kosztach postępowania odwoławczego Izba orzekła na podstawie art. 557 i 575 Pzp
w zw. z § 9 ust. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie szczegółowych rodzajów kosztów postępowania odwoławczego, ich rozliczania oraz wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania z dnia 30 grudnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2437), nakazując dokonanie na rzecz Odwołującego zwrotu z rachunku Urzędu Zamówień Publicznych 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu.
Mając na uwadze powyższe, orzeczono jak w sentencji.
Przewodniczący: ………….…….………….…….……